مریم آزمون: کرونا بهانه شد تا رده‌های ملی تعطیل شود

مربی با سابقه فوتبال بانوان در مورد شرایط فوتبال بانوان و تیم ملی توضیحاتی داد....

مصاحبه مفصل "ورزش سه" با مریم آزمون را در ادامه می‌خوانید:

مربیان و فوتبال ملی بانوان در دو سال اخیر در چه شرایطی بود؟

اگر بخواهم درباره مشکلات و مسائل فوتبال بانوان و اینکه الان کار را شروع کرده ایم و در چه مرحله ای هستیم صحبت کنم باید عرض کنم که واقعا ما دو سال خیلی سخت را گذرانده ایم. در حوزه فوتبال بانوان خصوصا حوزه تیم های ملی که به معنای واقعی کاملا تعطیل بود و ما مربیان تیم های ملی هم که نمی توانستیم در رده های باشگاهی کار کنیم و به غیر از یک سری کلاس های مجازی ، کلاس های خاص دیگری ام نبود و نتیجه ی برگزار نشدن اردوها را هم که همه مشاهده کردیم و خارج شدن از رنکینگ بین المللی بود.

چرا با وجود برگزاری لیگ اردوهای ملی برگزار نشد؟

درست است که لیگ برگزار می شد اما مهم ترین مسئله این بود که تیم ملی ما بتواند بازی های دوستانه و اردو هایی را داشته باشد که با همکاری بیشتر می شد این کار را انجام داد ولی خب بهانه ای همچون کرونا باعث شد که رده های ملی کاملا تعطیل شود. این ها مشکلاتی بود که برای من و سایر همکارانم در رده های مختلف ملی وجود داشت و این دو سال برای همه ما خیلی سخت گذشت.

انتخابات جدید فدراسیون چه تأثیری در برگزاری اردوها داشت؟

خدا را شکر می کنیم که بعد از مدت ها و با پشت سر گذاشتن مشکلات و سختی ها ، تغییر و تحولاتی در فدراسیون انجام شده و از اولین مواردی که فدراسیون جدید به آن پرداخته ، تشکیل اردو های ملی فوتبال بانوان در رده های مختلف نوجوانان ، جوانان و بزرگسالان است که در حال حاضر مشغول برگزاری اردو ها برای بازی های پیش رو و خصوصا بازی های کافا هستیم که این بازی ها برای ما مثل بازی های تدارکاتی هستن و چون بخاطر مسائل و مشکلاتی که وجود دارد و به دنبال آن بازی تدارکاتی نداریم، این مسابقات می تواند یک فرصت خوب برای تیم های ما در رده های مختلف باشد.

و انتخاب شما برای تیم ملی جوانان؟

به نظر من تیم ملی جوانان یکی از مهمترین رده هایی هست که باید به آن توجه ویژه شود، چون که دقیقا ما اینجا بازیکنان را پرورش می دهیم و با بر طرف کردن نقاط ضعفشان آنها را  پشتوانه ای می کنیم برای تیم ملی بزرگسالان و به مرور زمان این بازیکنان را تزریق می کنیم به تیم ملی بزرگسالان. در حال حاضر نیز بازیکنان خیلی جوان و خوبی هم در تیم ملی بزرگسالان هستن که ثمره تلاش چهار یا پنج سال استعدادیابی ای است که توسط فدراسیون انجام شده در صورتی که اگر دقت کنید استعدادیابی در دنیا در باشگاهها انجام می شود نه توسط فدراسیون.

نظرتان راجع به برگزاری لیگ در سطوح پایه چیست؟

ما باید لیگ هایی در سطح پایه داشته باشیم که متاسفانه تا به امروز نداشتیم. امیدوارم که این مسئله را از این به بعد باشگاهها و خود سازمان لیگ بتوانند حل کنند و لیگ های نوجوانان و جوانان را همچون بزرگسالان یا حتی به صورت متمرکز برگزار کنند تا ما مربیان رده های مختلف ملی بتوانیم استعدادها را ببینیم و شناسایی کنیم نه این که هر سال فدراسیون بیاید و این استعدادیابی را انجام بدهد. یکی از مشکلات عمده ی این استعدادیابی ها هم این است که خیلی از بازیکنان خوبی که استان ها معرفی می کنند را یا بخاطر فرصت کم ما نمی توانیم ببینیم یا هنگام معرفی توسط استان ها از قلم می افتند. پس اگر بازیهایی در رده های سنی مختلف باشگاهی و به صورت لیگ برگزار شود ، من مربی که در حوزه ملی فعالیت می کنم بهتر می توانم بازیکنان را ببینم و انتخاب کنم تا حق کسی ضایع نشود و همه را زیر پوشش قرار بدهم.

با برگزاری اردو در آستانه ی مسابقات موافق هستید؟

 یکی از مسائلی هم که برای خود ما مربیان مهم است و واقعا تا حالا من فکر کنم نبوده ، بدون اقراق میگویم همین کمک هایی است که برای برپایی اردوهای برگزار شده بوده که یک ماه قبل شروع مسابقات به ما گفتند. به هر حال تیمداری این چنین نیست و ما باید به مربیان خود امنیت شغلی بدهیم و برنامه های بلند مدتی نیز داشته باشیم که مثلا خانم آزمون شما بیایید و برنامه سه ساله بدهید و کار کنید ، حالا در حوزه نوجوانان ، جوانان یا بزرگسالان و دست مربیان نیز برای استفاده از کادری متخصص و مشاورین خوب باز باشد تا بتوانیم از علم روز دنیا نهایت استفاده را ببریم و حتی در صورت امکان به کلاس های مختلف برویم چون که فوتبال در حال حاضر یک علم خاص است. خواه یا ناخواه ورزش مخصوصا فوتبال در دنیای مدرن جهانی شده است، یعنی فوتبال فوتبال یک فرهنگِ، یک علمِ، یک صنعتِ، یک سیاستِ، یک اقتصاد و ما هرچیزی را که بکاریم مطمئنن درو می کنیم و هیچ فرقی هم نمی کند زن یا مرد باشد وقتی که مدال های اهدایی در مسابقات جهانی و المپیک در یک رده هست.خیلی از کشورهای دنیا نیز این کارها را انجام میدهند و ما که در کشوری اسلامی هستیم میتوانیم از این طریق یک انگیزه ی خوبی را به بانوانمان بدهیم و خودمان را به دنیا بشناسانیم، چون ما نیروی انسانی فوق العاده ای داریم که حتی کشور های همسایه ی ما این نیرو را ندارند، حالا چه در حوزه بازیکن چه مربی و چه داور، یعنی عملا ما نیروی انسانی خوب داریم و اگر این ها پرورش پیدا کنند و خوب کاشته بشوند مطمئنن ما در چند سال آینده یکی از قدرت های برتر آسیا می شویم در حوزه فوتبال بانوان و حتی می توانیم مربی و بازیکن لژیونر کنیم و مطمئنن در حوزه اقتصاد هم برای ما سودهایی دارد. با توجه به مشکلات زیادی که هست ما حرف های زیادی برای گفتن در فوتبال و فوتسال بانوان داریم. ما با یک هم دلی و هم گروهی بین مسئولین، مربیان و ورزشکاران و کمک نهادهای مربوطه می توانیم بهتر پیشرفت کنیم و این کار باید در اولیت فدراسیون قرار بگیرد.

چه انتظاری از فدراسیون دارید؟

 بعضی وقت ها ما مربیان رده های ملی نیز با زیاد شدن مشکلات فکر می کنیم که مثلا در اولویت فدراسیون نیستیم و فقط بخاطر اینکه یک سری فشارهای بین المللی هست ما را نگه داشته اند. امیدوارم با توجه به تلاش های همه همکاران، مدیران، سرپرستان و دیگر خانم ها در این حوزه و با همکاری کامل فدراسیون جدید این را لمس کنیم و دلگرم تر به ادامه کارمان بپردازیم و از طرف رسانه ها نیز بیشتر حمایت بشویم تا در ادامه شاهد ورود اسپانسرها به فوتبال بانوان شویم. با این حال من امیدوار هستم حالا که استارتی زده شده به همه مربیان و کادر فنی تیم ها فرصت و امکانات کافی داده شود خصوصا در رده های پایه و کمی بهتر نگاه کنیم. به قول معروف ما اگر بخواهیم یک ساختمان بسازیم تا پی آن را خوب نسازیم و خوب هزینه نکنیم ، مطمئنا نمیتوانیم طبقات اول ، دوم و سوم را روی آن بسازیم، پس به فوتبال پایه بیشتر اهمیت بدهیم، لی پایه را برگزار کنیم، مربیان خوبی تربیت کنیم حتی در صورت امکان برای کسب دانش روز اعزام کنیم چون که با ده یا بیست روز کلاس های سطح پایین و یا متوسط علم فوتبال به دست نمی آید. در ضمن ما باید مربیان خارجی را که می آوریم اجازه بدهیم بانوانمان در کنار آنها کار کنند، حتی بصورت اینکه بشینند و تمرینات و کار آنها را ببینند با توجه به سرمایه های خیلی خوبی که در این زمینه داریم.

و حرف آخر؟

در آخر من هم به عنوان کسی که پانزده سال زندگی و عمرم را گذاشته ام امیدوارم در فدراسیون جدید به من و سایر همکارانم فرصت و امکانات کافی داده شود تا با برنامه های بلند مدت و حمایت همه جانبه بتوانیم کارمان را خوب پیش ببریم و استارت خوبی بشود که از این به بعد بتوانیم در همه ی رده ها موفق شویم.

تگ ها


فوتبال بانوان