مسئله این است Perspolis یا Persepolis

به گزارش مدال به نقل از آی اسپورت- لوگوی تیم فوتبال پرسپولیس در سال ۱۳۹۲ مورد بازطراحی قرار گرفت که در آن دوره یک اشتباه فاحش در درج نام این باشگاه بر روی لوگو رخ داده و تاکنون کسی متوجه آن نشده ......

به گزارش مدال به نقل از آی اسپورت-  لوگوی تیم فوتبال پرسپولیس در سال ۱۳۹۲ مورد بازطراحی قرار گرفت که در آن دوره یک اشتباه فاحش در درج نام این باشگاه بر روی لوگو رخ داده و تاکنون کسی متوجه آن نشده. پرسپولیس نام پرطرفدارترین تیم ایران است که در سال ۱۳۴۲ تاسیس شد و برای آن نام غربی - یونانی تخت جمشید، یعنی پرسپولیس (شهر پارسه،Persepolis ) را برگزیدند و در لوگوی این باشگاه هم از پرنده همای پارسه استفاده شد.

در واقع پرسپولیس (پرسه پولیس، PERSEPOLIS) نامی است که یونانی ها برای تخت جمشید برگزیدند و نام پرسپولیس هم دقیقا نشات گرفته از نام این بنای تاریخی است که به ثبت سازمان جهانی میراث فرهنگی (UNESCO) هم رسیده است.

استفاده از نام پرسپولیس برای یک تیم پرطرفدار علاوه بر معرفی قدمت و دیرینه ایران، این بنای تاریخی را هم برای همیشه بر سر زبان ها انداخت اما بعد از گذشت چندین دهه از تاسیس پرسپولیس در سال ۱۳۹۲ و در دوره مدیریتی رویانیان، اصلاح هایی بر روی لوگوی این باشگاه ریشه دار انجام شد که در همان زمان اشتباهی در خلال طراحی لوگوی جدید پرسپولیس رخ داد که تا به امروز کمتر کسی متوجه این موضوع شده است.

در حالی که در لوگوی قدیمی پرسپولیس به درستی عنوان PERSEPOLIS درج شده بود، در سال ۹۲ طراحان لوگوی این باشگاه نام این تیم را به زبان محاوره ای روی لوگوی باشگاه درج کردند و به جای PERSEPOLIS لغتPERSPOLIS روی علامت باشگاه درج شد. این در حالی است که باشگاه پرسپولیس با نام PERSEPOLIS ثبت  شده و تمام نهادهای رسمی از این لغت استفاده می کنند اما خود پرسپولیسی ها بی توجه به این اشتباه، سایت رسمی باشگاه را هم به اشتباه با لغت PERSPOLIS  طراحی کردند و اقلام تجاری و تبلیغاتی باشگاه هم با این عنوان به فروش می رسد.

 

تگ ها


اخبار روز فوتبال