مسی، آگوئرو، مارتینز؛ مثلث‌نجات برای فتح کوپا

چطور تغییرات تاکتیکی آرژانتین توانستند تیم لیونل اسکالونی را از تیم متلاشی بدل به یک مدعی کنند؟...

از شکست سنگین لیونل مسی و آرژانتین برابر کلمبیای کی‌روش، تا برد قاطع مقابل ونزوئلا و رسیدن به نیمه‌نهایی کوپاآمریکا تنها 12روز فاصله بود؛ 12 روز برای دگردیسی آلبی سلسته. تیمی که بین اولین مسابقه و آخرین دیدارش در کوپا، 4تغییر داشت. اسکالونی تقریبا 40درصد از ترکیب شروع‌کننده‌اش در کوپاآمریکا را عوض کرد و حالا منتظر چهارشنبه صبح است تا برای رسیدن به فینال مقابل برزیل قرار بگیرد. آن هم در حالی که کلمبیایی که آنها را در دور گروهی له کرده بود، از تورنمنت حذف شده و اروگوئه که با سه برد پیاپی به دور حذفی رسیده بود، به خانه برگشته است.

اما راز موفقیت آرژانتین چه بود؟ بیایید از خط دفاع شروع کنیم؛ خوان فویث، مدافع جوان تاتنهام که قابلیت بازی در دو پست دفاع آخر و مدافع راست را دارد، در 180دقیقه گذشته در ترکیب ثابت آلبی‌سلسته حضور داشته. مدافعی که حضورش ثبات را به خط دفاع تیم آورده و در 180دقیقه گذشته حضور فویث، دروازه آرژانتین هنوز باز نشده است.

در میانه زمین اسکالونی تیمش را با این ترکیب وارد تورنمنت کرد؛ لوسلسو، گوئیدو رودریگز و پاردس. ترکیب عجیبی که بزرگترین ایرادش قرار گرفتن سه بازیکن با خصوصیات مشابه هم در کنار یکدیگر بود؛ سه هافبک با میل هجومی بالا که در انتقال توپ از  دفاع به حمله عملکرد خوبی دارند؛ اما هیچ‌کدام آنها قابلیت ساختن سدی محکم روبه‌روی مهاجمان حریف را نداشتند و چهارچوب‌شناس‌های خوبی هم نیستند؛ اتفاقی که با ورود مارکوس آکونیا و دی‌پاول تا حدود زیادی برطرف شده است. مارکوس آکونیا که در اسپورتینگ لیسبون حتی بازی در پست مدافع را هم تجربه کرده، توانست بار فیزیکی بالایی به خط هافبک آلبی‌سلسته اضافه کند و حضور دی پاول که فصل فوق‌العاده‌ای را در اودینزه پشت سر گذاشته بود و موفق شده بود در آمارش 9گل و 8پاس گل را ثبت کند، مشکل ساکن بودن هافبک‌های تیم هنگام حمله را رفع کرد.

بزرگ‌ترین تغییر اما خروج آنخل دی ماریا و ورود لاتورا مارتینز بود. اسکالونی به این نتیجه رسید که حضور همزمان آگوئرو و مارتینز و قرار گرفتن لیونل مسی پشت سر آنها، مثلث هجومی‌ای خواهد ساخت که ناجی آلبی‌سلسته شود. مثلثی که 4گل از 5گل تیم را در تورنمنت زده‌اند. ورود مارتینز و خصوصیات درگیرانه بازی او و فشاری که به عمق دفاع حریف می‌آورد، فضای خوبی برای آگوئرو و مسی می‌سازد. آرژانتین با این تغییرات ذره‌ذره از تیمی آشفته و ناهمگون به ثبات تیمی رسید و خودش را در کوپاآمریکا بالا کشید. تیمی که اگر بتواند قهرمان شود، شایسته این عنوان است؛ ویرانه‌ای که کاخ شد.

بیشتر بخوانید: 

نگاهی به تاریخ دیدارهای آرژانتین - برزیل

تگ ها


کوپاآمریکا آرژانتین لیونل مسی لیونل اسکالونی مسی آگوئرو مارتینز یادداشت‌های اختصاصی یادداشت اختصاصی UEFA Champions League فوتبال