مسی- بارسا؛ وقایع‌نگاری یک ناسازگاری بزرگ

از برنگشتن نیمار تا اخراج والورده، از بیرون کردن تلفنی سوارز تا صحبتهای عجیب آبیدال؛ در این یادداشت به بررسی وقایعی می‌پردازیم که رابطه مسی و بارسلونا را نابود کرد....

به گزارش "ورزش سه"، آنچه هیچکس فکرش را هم نمی کرد ممکن است به زودی رنگ واقعیت بگیرد: بازی کردن مسی برای باشگاهی که اسمش بارسلونا نیست!

مسی روز سه شنبه این هفته با ارسال یک فکس به دفتر باشگاه بارسلونا از قصد خود برای ترک این تیم خبر داده و حالا آینده اش در این باشگاه با شک و شبهه جدی مواجه است. اما این نقطه پایانی یک سال پرتنش و پر از درگیری بین دو طرف است. در این یادداشت به بررسی تمام وقایعی می‌پردازیم که این رابطه را پله پله به مرحله برگشت ناپذیر جدایی رسانده است.

برنگشتن نیمار (تابستان ۲۰۱۹)

بارسلونا فصل ۲۰۱۸-۲۰۱۹ را به عنوان قهرمان لالیگا به پایان برد ولی کامبک خوردن از لیورپول در نیمه نهایی لیگ قهرمانان و نرسیدن به فینال باعث شد همه بفهمند که تیم کاتالان با روزهای اوج خود فاصله دارد. بارسا در فینال جام حذفی هم از والنسیا شکست خورد. مسی که این را خوب می دانست از مدیریت باشگاه تقاضا کرد که نیمار را به بارسا برگردانند. اما رقم تقاضای ۲۸۰ میلیون یورویی پاری سن ژرمن باعث شد بارسا عقب بنشیند ولی این عقب‌نشینی برای مسی راضی کننده نبود. بارسا که نتوانسته بود نیمار را به خدمت بگیرد به جای او آنتوان گریزمان را از اتلتیکو جدا کرد ولی او نتوانست در زمین با مسی آنطور که انتظار می رفت زوج بزرگی تشکیل دهد.

اخراج ارنستو والورده (ژانویه ۲۰۲۰)

تصور کنید یک تیم را دو فصل پیاپی قهرمان لالیگا کرده اید و در فصل جاری هم با تفاضل گل صدرنشین لیگ هستید ولی ناگهان اخراج می شوید. این اتفاقی بود که در روز ۱۳ ژانویه امسال برای ارنستو والورده افتاد. با وجود برخی نتایج ضعیف به خصوص شکست در مقابل لیورپول در لیگ قهرمانان و انتقادها از سبک بازی تیم والورده‌، او داشت نتیجه می گرفت. اخراج او مسی را عصبانی کرده بود چرا که ستاره آرژانتینی رابطه خوبی با سرمربی اش برقرار کرده بود. مسی در اینستاگرام خود از والورده به عنوان انسانی استثنایی یاد کرد و گفت شک ندارد او در آینده موفق خواهد شد.

عصبانیت از اریک آبیدال (فوریه ۲۰۲۰)

وقتی اریک آبیدال در شروع فصل گذشته به عنوان مدیر ورزشی بارسا منصوب شد واقعاً بعید به نظر می رسید که بین او و لیونل مسی درگیری و تنش علنی اتفاق بیفتد. آنها در دوران طلایی بارسا در این تیم بازی می کردند و به مدت شش سال دوستهای صمیمی بودند. اما تصمیم آبیدال برای اخراج والورده و سپس صحبتهای او درباره تیم و متهم کردن بازیکنان بارسا به کم کاری باعث شد رابطه او و مسی به شکلی برگشت ناپذیر تخریب شود.

مسی که از صحبتهای آبیدال عصبانی شده بود برای دفاع از خود و هم تیمی هایش در اینستاگرام به آبیدال حمله کرد. بعد از آن بود که آبیدال تحت فشار مدیریت باشگاه به شکل ضمنی از مسی و تیم عذرخواهی کرد تا تنش ظاهراً برای مدتی فروکش کند.

نارضایتی از بارتومئو (کل فصل)

مسی رویهم‌رفته خواهان تغییرات در بالاترین سطح باشگاه است و این یعنی منصوب شدن یک رئیس جدید. یوسپ ماریا بارتومئو تا انتخابات مجدد ریاست باشگاه یک سال زمان دارد و با وجود اوجگیری نارضایتی‌ها حاضر نیست زودتر صندلی ریاست را ترک کند.

ناتوانی در بازگرداندن نیمار و اخراج والورده مهمترین عوامل نارضایتی مسی و هواداران از والورده هستند. اما حالا یک عامل دیگر هم اضافه شده. شکست ۸-۲ مقابل بایرن مونیخ در یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان امسال. هیات مدیره می خواهد با تغییر و تحول در تیم به این شکست بزرگ واکنش نشان دهد ولی مسی خواهان تغییر رئیس باشگاه است.

اخراج لوئیس سوارز (آگوست ۲۰۲۰)

روز دوشنبه در اسپانیا اعلام شد که بارسلونا به ستاره اش لوئیس سوارز اعلام کرده که دوران شش ساله حضور او در این تیم به پایان رسیده. همینطور که گفته شد مدیریت بارسا به دنبال تغییر و تحولات عمده در تیم است و رونالد کومان سرمربی جدید هم با این سیاست هماهنگی دارد و معتقد است دوران حضور سوارز در نوکمپ به پایان رسیده. گفته شد کومان در یک تماس تلفنی به سوارز که در تعطیلات به سر می برد گفته که در برنامه های آتی او جایی ندارد.

این خبر، لیونل مسی که رابطه بسیار نزدیک و صمیمی ای با سوارز دارد را به شدت عصبانی کرده است. این دو ستاره بارسا بارها به همراه خانواده هایشان به صورت مشترک به تعطیلات رفته اند و کسی نیست که نداند چه رابطه دوستانه نزدیکی بین شان برقرار است. از این گذشته مسی معتقد است سوارز هنوز می تواند کمکهای زیادی به بارسا بکند و در تیم فعلی کمتر بازیکنی هست که بتواند طول موجی در تراز طول موج ابرستاره آرژانتینی داشته باشد.

تگ ها


لیونل مسی بارسلونا