مسی – بارسلونا؛ رویایی که ویران شد

لیونل مسی، ستاره آرژانتینی، سه‌شنبه شب در سوی پیروزی میدان بود اما چندان خوشحال به نظر نمی‌رسید....

به گزارش "ورزش سه"، مسی به جای شماره 10، شماره 30 را به تن داشت و پیش از بازی در تونل کسی به او توجه نمی‌کند چون توجه تمام بازیکنان رئال مادرید به کیلیان امباپه معطوف شده بود. او در زمین هم عملکرد خوبی نداشت و پنالتی‌اش از سوی تیبو کورتوا مهار شد.

روزنامه اسپانیایی ال‌پایس در شب این بازی حساس روایتی را منتشر کرد که در آن مدعی شده بود جرارد پیکه در تابستان گذشته از مدیران بارسلونا خواسته از شر مسی خلاص شوند و فردای بازی هم تمامی نشریات فرانسوی به شدت عملکرد او را زیر سوال بردند.

شرایط هرگز نباید به این شکل پیش می‌رفت و این چیزی است که هم مسی و هم بارسلونا به خوبی از آن آگاه هستند.

مطرح شدن این ادعاها که پیکه روی تصمیمات مدیران بارسلونا برای صدور مجوز جدایی مسی از این باشگاه تاثیرگذار بوده ادعاهای جدیدی نیست. بعضی از خبرنگاران سرشناس اسپانیایی در نوامبر سال گذشته میلادی مدعی شده بودند که مسی هنوز دوستانی در بارسا دارد اما رابطه‌اش با بسیاری از بازیکنان بهم خورده است.

لوییس ماسکارو گفته بود که مسی از رفتارهای پیکه به شدت ناراحت شده و باور دارد که این بازیکن به او خیانت کرده، چرا که به خوان لاپورتا و سایر مدیران بارسلونا گفته که اگر مسی از این تیم جدا شود هم مشکل خاصی پیش نمی‌آید.

یکی از دلایل مطرح شدن دوباره این موضوع در هفته جاری رویارویی پی اس جی و رئال مادرید بود. یکی دیگر از دلایل این اتفاق نیز جدایی فران رورتر بود که در زمان جدایی مسی به عنوان مدیر اجرایی بارسا فعالیت می‌کرد.

بعضی از هواداران بارسلونا معتقد هستند که رورتر با فشار آوردن به مدیران بارسلونا برای عدم تمدید قرارداد لیونل مسی در واقع در حال خدمت به رئال مادرید و اجرا کردن دستورات فلورنتینو پرز، رییس این باشگاه، بود.

این شایعات بار دیگر این هفته مطرح شد، چرا که بعضی از خبرنگاران مطلع و معتبر کاتالان تایید کردند که پرز پس از جدایی رورتر از بارسلونا خواهان حضور او در شرکت ساخت و ساز بزرگی است که مدیریت آن را برعهده دارد.

این موضوع که پیکه در ابتدای فصل جاری حاضر به پذیرش کاهش دستمزدش شد حقیقت دارد و اگر مسی حتی با 50 درصد دستمزد قبلی‌اش حاضر به تمدید قرارداد و امضای قراردادی جدید می‌شد این مبلغ باید تا حد زیادی افزایش پیدا می‌کرد.

اما بارسلونا مدعی شده که حتی بدون دستمزد مسی نیز هزینه‌های پرداختی از سوی این باشگاه تا حد زیادی بالاتر از سقف دستمزد پرداختی تعیین شده از سوی لالیگاست، بنابراین تصور این که پیشنهاد مسی برای تعادل بخشیدن به هزینه‌ها بوده دشوار به نظر می‌رسد.

این لاپورتاست که با عدم پذیرش قرارداد لالیگا با شرکت سرمایه‌گذاری CVC باید مورد انتقاد قرار بگیرد و همین موضوع باعث شد که امضای قرارداد جدید با مسی تا حد زیادی تحت الشعاع قرار بگیرد.

اگر بارسلونا قرارداد با این شرکت را امضا کرده بود می‌توانست حدود 250 میلیون یورو دریافت کند و در این صورت مسی به حضورش در این تیم ادامه می‌داد. رورتر یکی از کسانی است که سعی در متقاعدد کردن لاپورتا داشت که برای مخالفت با این قرارداد با رئال مادرید همکاری کند چون معتقد بود که کاهش درآمد حق پخش تلویزیونی در سال‌های آینده به آنها ضربه می‌زند.

به نظر می‌رسد که تمام این شرایط تاثیرگذاری بیشتری نسبت به پیکه داشته‌اند، بازیکنی که هرگز رابطه چندان خوبی با مسی در کاتالونیا نداشت.

مهمانی‌های مسی در خانه مجلل و بزرگش با حضور همسایه‌هایی چون لوییس سوارز و فیلیپه کوتینیو برگزار می‌شد و یوردی آلبا و سرخیو بوسکتس نیز دعوت می‌شدند.

وقتی مسی ماه گذشته به بارسلونا رفت با بوسکتس و آلبا همراه شد و در مهمانی شام شرکت کرد اما به نظر می‌رسد که این پایان ناراحت‌کننده با پیکه که هم‌بازی قدیمی او از روزهای حضور در آکادمی این باشگاه است باعث تاسف است.

همه این اتفاقات دست به دست هم داده تا شرایط به بدترین شکل ممکن پیش برود. برای مسی که نتوانست تا پایان فصل بعد در بارسا مانده و سپس به آمریکا برود و برای بارسا که بهترین بازیکن تاریخش را بدون یک خداحافظی درست و مناسب راهی کرد

عملکرد مسی در بازی برابر رئال مادرید شاید باعث شده باشد که مدیران بارسا به این نکته فکر کنند که آیا عدم تمدید قرارداد با او واقعا کار اشتباهی بوده است یا نه؟ هرچند، آنها هم بدون مسی با مشکلات بسیاری روبرو شده‌اند. بارسا 15 امتیاز با صدر جدول فاصله دارد و پنج شنبه باید در لیگ اروپا به میدان برود.

آنها شروع به بهبود شرایط و بازسازی تیم کرده‌اند و با این که نتیجه ابتدایی بسیار درخشان و تاثیرگذار بوده اما آداما ترائوره را نمی‌توان با بازیکنی مقایسه کرد که او جایگزینش در سمت راست خط حمله بارسلونا شده است.

 

در این میان حتی پی اس جی هم از این موضوع ناامید است که اسطوره‌ای را به خدمت گرفته که فقط سایه‌ای از آنچه در بارسلونا ارائه می‌کرد را به نمایش گذاشته است. اگر مسی بتواند دو هفته دیگر در برنابئو گلزنی کرده و این تیم را به رویای کسب اولین عنوان قهرمانی در لیگ قهرمانان نزدیک‌تر کند شاید شرایط برای او بهتر شود.

اولین گل لیونل مسی برابر رئال مادرید پس از سال 2018 تا به حال می‌تواند هواداران بارسلونا را نیز تا حد زیادی خوشحال کند. حتی اگر بهترین بازیکن تاریخ بارسلونا دیگر پیراهن این باشگاه را به تن نداشته باشد.

 

پیتر جنسون – دیلی میل

تگ ها


فوتبال جهان پاری سن ژرمن بارسلونا لالیگا لوشامپیونه فرانسه فوتبال