مسی به فرانس فوتبال: رونالدو توپ طلای پنجم را گرفت، ناراحت شدم

لیونل مسی که توانست برای ششمین بار توپ طلا کسب کند در مصاحبه‌ای جذاب پاسخگوی سوالات فرانس فوتبال بود....

به گزارش مدال، لیونل مسی، فوق‌ستاره آرژانتینی بارسلونا برای ششمین بار دستش به توپ طلا رسید. بازیکنی که از هفته‌ها قبل می‌گفتند توپ طلا را برده این عنوان را بالاتر از فان دایک و کریس رونالدو از آن خودش کرد. در این بین، مجله فرانس فوتبال، نشریه‌ای که توپ طلا را اهدا می‌کند، به رسم هر سال گفت‌وگویی اختصاصی با برنده توپ طلای ۲۰۱۹ داشته است. این گفت‌وگو البته پیش از برگزاری مراسم اصلی در خانه لئو صورت گرفته است. خلاصه‌ای از این گفت‌وگوی طولانی مسی را در ادامه می‌خوانید.

چهار سال می‌شد که توپ طلا نبرده بودید. دلتان برایش تنگ شده بود؟
دلتنگی، نه، چنین چیزی نمی‌گویم! واقعیت این است که این ۴ سال با سرعت زیادی گذشت. باید اعتراف کنم در این مدت دوست داشتم یک لیگ قهرمانان دیگر ببرم. شانس داشتیم یکی، دو تایی ببریم ولی با اشتباهات خودمان از دست رفت. اگرچه بردن این‌جور جوایز خوشحالم می‌کند ولی دلم برایش تنگ نشده بود.

از ۶ توپ طلایی که برده اید، این آخری لذت بیشتری نداشته است؟
راستش هر ۶ تایش خاص هستند هرچند که همیشه گفته‌ام بردن جام با تیم اهمیت بیشتری در مقایسه با این جوایز انفرادی دارند، چون وقتی تیم خوب باشد شما به این جوایز می‌رسید. هر کدام از توپ طلا‌هایی که برده‌ام معنی متفاوتی دارند که با زمان خاصی عجین شده‌اند. این روز‌ها خودم را در اوج زندگی حرفه‌ای و البته با سه تا بچه‌ای که دارم در اوج زندگی شخصی‌ام می‌بینم. این عنوان را می‌خواهم با آن‌ها به‌ویژه با تیاگو که پسر بزرگترم است تقسیم کنم. تیاگو اولین نفری است که پی برده توپ طلا یعنی چه.

به نظر شما کدام یک مهمتر است؛ توپ طلا یا لیگ قهرمانان اروپا؟
فکر می‌کنم هر دوتایش کنار هم قرار می‌گیرند. بردن لیگ قهرمانان اروپا اعتبار لازم برای شما را فراهم می‌کند تا توپ طلا را هم ببرید. واضح است که جام‌هایی که با تیم می‌برید اهمیت بیشتری دارد. اصلاً به همین خاطر است که داریم فوتبال بازی می‌کنیم.

اولین توپ طلایی که به دست آورده‌اید ۱۰ سال قبل بود. متوجه مسیری که طی کرده‌اید هستید؟
صادقانه بگویم خیلی سخت است که مکث کنم و از خودم سؤال بپرسم یا به چیز‌هایی که در این مدت به دست آورده‌ام فکر کنم. زمان به سرعت می‌گذرد و فرصتی به شما نمی‌دهد تا درباره عناوینی که به دست آورده اید فکر کنید. فردای روزی که از فوتبال خداحافظی کنم فرصت می‌شود تا به این مسیر نگاهی بیاندازم.

پسرهایتان امروز متوجه می‌شوند شما چه کسی هستید و توپ طلا چه ارزشی برایتان دارد؟
تیاگو که از بقیه بزرگتر است بیشتر متوجه شرایط می‌شود. متئو کم و بیش متوجه می‌شود. چیرو هم خیلی کوچکتر از آن است که فعلاً درباره این موضوعات حرفی بزند.

از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ چهار سال متوالی توپ طلا را بردید. اینکه چهار سال پشت‌سرهم این جایزه را به دست آوردید باعث شد دیگر احساس خاصی به توپ طلا نداشته باشید؟ دست‌کم احساس کمتری داشته باشید؟
نه. یک‌بار گفتم و دوباره هم تکرار می‌کنم که هر ۶ توپ طلایی که برده‌ام خاص هستند. بردن ۴ توپ طلای متوالی فوق العاده است. اینکه بین اولی و ششمی هم ۱۰ سال گذشته نشان از ثبات من در فوتبال دارد. خیلی سخت است بازیکنی در طول ۱۰ سال این‌قدر سطحش را حفظ کند. شانس انجام این کار را داشته‌ام و توپ طلای آخری هم که به دست آورده‌ام همین مورد را تأیید می‌کند. البته بازیکنانی که با آن‌ها رقابت کرده‌ام هم خیلی قوی بوده‌اند.

ناراحتی کریستیانو رونالدو وقتی می‌بیند که توپ طلا را شما به دست آورده اید، درک می‌کنید؟
هر آدمی به شیوه خودش نسبت به مسائلی که تجربه و احساس می‌کند واکنش نشان می‌دهد. یک‌بار دیگر هم باید بگویم جام‌هایی که با تیم به دست می‌آیند بسیار مهمتر هستند هرچند که جوایز فردی ارزش آن‌ها را بیشتر می‌کنند. وقتی توپ طلا را از دست می‌دهید، هرکسی واکنش متفاوتی دارد ولی برای ما ورزشکاران سطح بالا، موضوع این‌طوری است که می‌خواهیم همیشه برنده باشیم.

شما هم چنین ناراحتی‌ای را در سال‌های اخیر حس کرده‌اید؟
این را باید بگویم درک می‌کنم چرا در این سال‌ها توپ طلا را نبرده‌ام. ما در تیم به اهداف گروهی‌مان نرسیدیم. به ویژه بردن لیگ قهرمانان اروپا که شانس شما برای بردن توپ طلا را افزایش می‌دهد. وقتی رونالدو توپ طلا را برد به این خاطر بود که فصل بزرگی پشت‌سرگذاشته بود و با بردن لیگ قهرمانان اروپا، نشان داد این جام تأثیر زیادی بر توپ طلا دارد. حق رونالدو بود، کار زیادی نمی‌توانستم کنم.

فکر نمی‌کردید بی‌عدالتی صورت گرفته به‌ویژه اینکه زیاد شنیده می‌شد که شما بهترین بودید؟
این دیگر شما خبرنگاران هستید که تأیید می‌کنید توپ طلا را به بهترین بازیکن بدهید یا به کسی که بهترین فصل را داشته است. از این گذشته، هرکسی هم سلیقه خودش را دارد. بعضی‌ها رونالدو را ترجیح می‌دهند، بعضی‌ها من و بعضی‌ها هم نیمار یا امباپه را. مردم حق دارند بازیکنی که خوششان می‌آید را انتخاب کنند؛ خب، به همه سلیقه‌ها هم باید احترام گذاشت. در نتیجه احساس بی‌عدالتی نداشتم، نه!

فکر می‌کردید بعد از اینکه سال پیش پنجمین بازیکن در فهرست نهایی توپ طلا شدید، دوباره بتوانید این جایزه را به دست بیاورید؟
همیشه سعی کرده‌ام مؤثر بازی کنم و نهایت تلاشم را برای باشگاه و تیم ملی‌ام انجام دهم. هر سال سعی می‌کنم صفحه جدیدی در تاریخ باشگاهم بنویسم و تلاشم برای بردن لیگ قهرمانان اروپا را انجام می‌دهم. اگر آخر فصل توپ طلا را هم ببرم که چه بهتر.

اصلاً فهمیدید چرا ۴ سال توپ طلا نبردید؟ اگر اشتباه نکنیم تصورتان این بود که دلیلش بیشتر عملکرد تیمی بود تا انفرادی. درست است؟
فکر می‌کنم همین‌طور است. وقتی پپ گواردیولا به بارسلونا آمد ما چند تا لیگ قهرمانان بردیم و اسپانیا هم قهرمان جام جهانی و یورو شد. همین موضوع توجیح خوبی برای این بود که اینیستا، ژاوی و من روی سکوی نهایی برای دریافت توپ طلا قرار بگیریم.

وقتی رونالدو پنجمین توپ طلایش را برد و با شما در تعداد توپ‌های طلا برابری کرد، چه احساسی داشتید؟
خب از اینکه ۵ توپ طلا داشتم و تنها آدمی بودم که این همه توپ طلا دارد لذت می‌بردم. وقتی رونالدو با من در این زمینه مساوی کرد، کمی ناراحت شدم. دیگر تنها بازیکن در قله نبودم. البته منطقی هم بود هرچند که دیگر به تنهایی بر قله نایستاده بودم.

حالا شما با شش توپ طلا به تنهایی آن بالای بالا ایستاده اید. معنی اش این است که بهترین بازیکن تاریخ هستید؟
(می‌خندد) گفتنش خیلی سخت است. بازیکنان بزرگ دیگری هم در گذشته بوده‌اند و همیشه سخت است که بازیکنان امروزی مثل کریستیانو، نیمار و امباپه یا قدیمی‌ها را با هم مقایسه کرد. هرکس انتخاب خودش را دارد. راستش، من نمی‌دانم بهترین بازیکن تاریخ کیست. این شانس را داشته‌ام یک توپ طلای دیگر ببریم و تنها بازیکنی باشم که ۶ توپ طلا دارد. این موضوع من را خیلی خوشحال می‌کند.

خودتان را بالاتر از پله، مارادونا و کرویف می‌بینید؟
اینکه هم‌ردیف آن‌ها قرار بگیرم، هرگز هدفم نبودم است. به چنین چیزی فکر هم نکرده‌ام. هدفم این بوده که دوران خودم را بسازم. فردا وقتی از فوتبال خداحافظی کنم، فکر می‌کنم توانسته‌ام اثری بر تاریخ فوتبال بگذارم. بعد باید درباره اش بحث شود که بهترین بوده‌ام یا نه.

حالا اینکه تنها آدم دنیا با ۶ توپ طلا هستید چه حسی دارد؟
یک، دو یا ۶ توپ طلا برای من چیزی را تغییر نمی‌دهد. می‌دانم چه کسی هستم و چه کاری کرده‌ام. اگرچه توپ طلا جایزه بسیار ارزشمندی است ولی زندگی را تغییر نمی‌دهد.

شما الان ۳۲ ساله هستید و کریستیانو به زودی ۳۵ ساله می‌شود. رقابت بین شما تمام شده است؟
نه. تا زمانی که بازی کنیم، این رقابت ادامه دارد. تا روز‌های آخر، این رقابت درست مثل روز‌های اول ادامه دارد. الان ۱۰ سالی می‌شود که شانه به شانه هم رقابت می‌کنیم. اینکه دو بازیکن یا چنین ویژگی‌هایی نزدیک به یک دهه با هم رقابت می‌کنند امر عادی‌ای نیست.

فکر می‌کنید اگر از بارسلونا جدا می‌شدید باز هم می‌توانستید توپ طلا ببرید؟
دانستنش سخت است. من ۱۳ سالم بوده به این باشگاه فوق العاده که به نظرم بهترین باشگاه دنیاست، آمده‌ام. هر چیزی که به آن نیاز داشته‌ام را اینجا به دست آورده‌ام. هیچ وقت حس نکردم نیاز است از بارسا بروم.

بیشتر بخوانید:

لیونل مسی ۲۰۰۹ - لیونل ۲۰۱۹

تگ ها


مجله فرانس فوتبال مراسم توپ طلا ۲۰۱۹ لیونل مسی بارسلونا لالیگا فوتبال