مسی- رونالدو؛ پادشاهان بی‌رقیب دنیای فوتبال

مسی و رونالدو بیش از یک دهه است که با اختلاف بزرگترین ستاره‌های فوتبال بوده‌اند و مقایسه آمار گلزنی آنها با دیگر ستاره‌های بزرگ این ورزش برای تایید این گزاره کافی است....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، دنیای فوتبال در درستی این گزاره شکی ندارد که دست کم حدود یک دهه است که لیونل مسی و کریستیانو رونالدو با اختلاف بزرگترین ستاره‌های این دنیا بوده اند. برای صحت سنجی این ادعا اما کافی است به یکی از جنبه‌های عملکرد آنها یعنی آمار گلزنی در فصل‌های مختلف دقت کرد. به این منظور آمار گلزنی مسی و رونالدو و تعداد فصل‌هایی که این دو در آنها توانسته اند بیشتر از ۳۰ گل در یک فصل به ثمر برسانند را با آمار مشابه دیگر ستاره‌های بزرگ دنیای فوتبال در این دوره مقایسه می‌کنیم.

تا پیش از تبدیل شدن مسی و رونالدو به بزرگترین اسطوره‌های دنیای فوتبال یکی از معیارهای تبدیل شدن به یک فوتبالیست بزرگ رسیدن به رکورد سی گل زده در هر فصل بود و بزرگترین ستاره‌ها به ندرت می‌توانستند به چنین آماری دست پیدا کنند.

در دهه آخر قرن بیستم و دهه اول قرن بیست و یکم شاهد حضور ستاره‌های بزرگی در دنیای فوتبال بودیم. ستاره‌هایی مثل رونالدوی برزیلی‌، آنری، شوچنکو، دروگبا، اتوئو، ویری، فان نیستلروی، رائول، دل پیرو، ترزگه، باتیستوتا، داوید ویا و غیره.

اما در دهه دوم قرن بیست و یکم شاهد شکسته شدن بیشتر این رکورد توسط ستاره‌هایی جدید بودیم. ستاره‌هایی مثل لواندوفسکی، سوارز، آگوئرو، ابراهیموویچ، کاوانی، فالکائو، کین، اوبامیانگ، ماریو گومز و بنزما.

برای مقایسه به بررسی آمار ستاره‌هایی می‌پردازیم که در ۲۰ سال اخیر دست کم دو بار موفق شده اند در یک فصل بیشتر از ۳۰ گل به ثمر برسانند. در این مقایسه تنها آمار ستاره‌هایی بررسی شده که در پنج لیگ بزرگ اروپایی مشغول بازی بوده اند.

بررسی آماری ستاره‌هایی که در دو دهه اخیر  در بیشتر از ۲ فصل گلزنی بیشتر از ۳۰ گل داشته اند

در بررسی ما صدر جدول با اختلافی قابل توجه در اختیار لیونل مسی و کریستیانو رونالدو قرار دارد. اما اختلاف این دو اسطوره با یکدیگر اندک است. مسی با ۱۲ فصل ۳۰گله در رتبه اول و رونالدو با ۱۱ فصل ۳۰ گله در رتبه دوم قرار دارد. نزدیک ترین رقیب دو اسطوره رابرت لواندوفسکی است که هفت فصل موفق شده به چنین آماری دست پیدا کند.

مسی از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۲۰ به صورت پیوسته موفق شده در دوازده فصل پیاپی به رکورد فصل‌های ۳۰گله دست پیدا کند. اما رونالدو با در این مدت دو فصل موفق نشده به این معیار آماری برسد. مسی همه این فصلها را با پیراهن بارسا سپری کرده ولی رونالدو در سه باشگاه منچستریونایتد، رئال مادرید و یوونتوس بازی کرده.

بعد از لواندوفسکی سرخیو آگوئرو و ادینسون کاوانی موفق شده اند ۶ فصل به این معیار دست پیدا کنند. تیری آنری‌، زلاتان ابراهیموویچ و لوئیس سوارز با ۵ فصل در رتبه‌های بعدی ایستاده اند. رونالدوی برزیلی، ساموئول اتوئو، فان نیستلروی و کریم بنزما هر کدام ۴ بار موفق شده اند فصل‌هایی با بیش از ۳۰ گل به نام شان ثبت کنند.

بیشترین پراکندگی آماری در اختیار ستاره‌هایی است که در این مدت سه فصل با گلهای زده بیشتر از ۳۰ گل داشته اند. این ستاره‌ها عبارتند از اوبامیانگ‌، فالکائو، هری کین، نیمار، دروگبا، روی ماکای، ایگواین و ماریو گومز.

بیشتر بخوانید:

مشاهده نام من کنار مسی و رونالدو شگفت‌انگیز است

کریس رونالدو در PSG، امباپه تمدید می کند؟

 

 

تگ ها


کریستیانو رونالدو لیونل مسی فوتبال جهان یوونتوس بارسلونا لالیگا سری آ