مسی و رویای هفتمین توپ طلا؛ پادشاه لاتینو بی‌رقیب است؟

قهرمانی در کوپا آمه‌ریکا به همراه تیم ملی آرژانتین که نخستین قهرمانی مسی در رده ملی بود، رای های زیادی را برای کسب توپ طلا به سبد او خواهد ریخت. اما آیا او رقیبی هم دارد؟...

به گزارش "ورزش سه"، قهرمانی در کوپا آمه‌ریکا ۲۰۲۱، اولین قهرمانی لیونل مسی با پیراهن آلبی سلسته بود و توانست مسیر او را برای کسب هفتمین توپ طلای خود هموار کند. مراسم اهدای توپ طلا در پایان سال ۲۰۲۱ و یا اوایل سال ۲۰۲۲ در پاریس برگزار خواهد شد.

کوپا آمه‌ریکا و یورو، همانطور که معمولاً در سال‌های برگزاری تورنمنت های بزرگ اینچنینی و جام جهانی اتفاق می افتد، تا حد زیادی برنده توپ طلای سال را مشخص می کنند و به نظر می رسد، با توجه به درخشش در بازی های ملی و آنچه او در بارسا انجام داده است، هیچکس نمی تواند از آنچه لئو مسی در سال ۲۰۲۱ فتح کرده، پیشی بگیرد؛ بله مسی نه قهرمان لیگ اسپانیا شد و نه لیگ چمپیونزلیگ و این چیزی است که احتمالا به ضرر او تمام خواهد شد.

دستاوردهای امسال لئو مسی: ۳۸ گل در ۴۷ مسابقه ای که بازی کرد، ۱۴ پاس گل، بردن جایزه پیچیچی (بهترین گلزن) در لالیگا و بردن جایزه بهترین گلزن کوپا آمه ریکا با چهار گل به صورت مشترک با لوییس دیاز، پنج پاس گل و دخیل بودن در ۹ گل از ۱۲ گلی که آلبی سلسته در مسیر قهرمانی کوپا به ثمر رساند.

اینها تنها دستاوردهای مسی در سطح فردی بود. مسی امسال به همراه آرژانتین عنوان قهرمانی کوپا امه ریکا را کسب کرد و به همراه بارسا در کوپا دل ری قهرمان شد.

به یاد داشته باشید که مسی در حال حاضر شش توپ طلا دارد که در سال های ۲۰۰۹، ۲۰۱۰، ۲۰۱۱، ۲۰۱۲ ،۲۰۱۵ و ۲۰۱۹ کسب کرده است.

اما در این مسیر چه کسی می تواند با مسی رقابت کند؟

رقبای اصلی؛ کیلیان امباپه با ۲۷ گل در فصل پیش بهترین گلزن فرانسه بود اما PSG نه قهرمان لیگ شد، نه چمپیونزلیگ. تیم ملی فرانسه هم در یورو شکست خورد و حذف شد و خود امباپه نیز به خصوص نمایش بسیار ناامیدکننده ای در این تورنمنت داشت.

اوضاع در مورد کریستیانو رونالدو هم تقریبا به همین شکل است. او با ۳۱ گل بهترین گلزن سری آ شد اما نه در لیگ و نه در چمپیونزلیگ قهرمان نشد. CR۷ البته به همراه پرتغال در یورو توانست با پنج گل بهترین گلزن این رقابت ها شود اما جز این موفقیت دیگری در این رقابت ها کسب نکرد.

روبرت لواندوفسکی به همراه تیم ملی لهستان شانسی برای رقابت با حریفان در یورو نداشت اما با سه گل نمایش فردی درخشانی داشت. او همچنین با به ثمر رساندن ۴۱ گل در بوندسلیگا به همراه بایرن مونیخ رکورد بیشترین تعداد گل در طول یک فصل را شکست. او جایزه بهترین گلزن را خواهد برد.

رقبایی که از شانس کمتری بهره‌مند هستند؛ بازیکنانی مثل کیه‌لینی و بونوچی و دیگران هستند که در رقابت های یورو درخشیدند و نظرها را به خود جلب کردند، اما بسیاری هستند که تنها در سطح باشگاهی در تقویم ۲۰۲۱ درخشان ظاهر شده اند. به عنوان مثال کانته یا مونت، ستاره های چلسی، ممکن است به دلیل درخشش در سطح باشگاهی و قهرمانی در چمپیونزلیگ به همراه آبی ها به عنوان کاندیداهای توپ طلا در نظر گرفته شوند اما فرانسوی ها در یورو خیلی زود حذف شدند و انگلیس هم در فینال شکست خورد.

همیشه باید حواسمان به بازیکنانی که در چمپیونزلیگ و یورو قهرمان شده اند، باشد. آنها دو بازیکن ایتالیایی-برزیلی هستند؛ یکی امرسون پالمیری که به دلایل واضح از این معادله خط می خورد و دیگری جورجینیوی فوق العاده.

این هافبک در چمپیونزلیگ نمایش درخشانی داشت، هر چند کانته از او بهتر بود، همچنین در یورو هم عملکرد فوق العاده ای داشت که با بالای سر بردن جام قهرمانی اروپا در لندن به اوج خود رسید.

 درست است که او در ضربات پنالتی در دیدار فینال برابر انگلیس پنالتی خود را از دست داد (در برابر اسپانیا در نیمه نهایی اما پنالتی سرنوشت ساز خود را به ثمر رساند)، اما این موضوع درخشش خارق العاده او در رقابت های یورو را تحت تاثیر قرار نمی دهد. آیا او می تواند رقیب بزرگ مسی باشد؟

و دیگر چیز بیشتری برای گفتن وجود ندارد. به صراحت باید گفت که بسیار سخت خواهد بود. کسی جرات می‌کند توپ طلای امسال را از چنگ مسی درآورد. اما با این وجود باید منتظر ماند و دید.

خوان کاسترو-مارکا

تگ ها


لیونل مسی تیم ملی آرژانتین فوتبال جهان آرژانتین فوتبال