مشت واقعیت بر چهره کومان؛ پایان تلخ برای بارسا

نقل و انتقالات تابستانی تمام شد بدون اینکه سران بارسلونا بتوانند نیازهای واقعی رونالد کومان را برآورده کنند....

به گزارش مدال و به نقل از مارکا، پایان نقل و انتقالات تابستانی برای بارسلونا تلخ بود. روز گذشته مهلت جذب بازیکن به اتمام رسید و بارسلونا نتوانست به دو هدف مهم نقل و انتقالاتی خود تست یابد. به نظر می رسید بارسا در مسیر درستی برای رسیدن به این اهداف قرار داشت اما در نهایت چنین نشد.

دلیل اصلی، نبود بودجه لازم برای جذب بازیکنان مد نظر رونالد کومان سرمربی باشگاه بود. مرد هلندی بارها تاکید کرده بود که یک مهاجم نوک و یک مدافع میانی می خواهد اما در نهایت بارسا موفق به جذب هیچکدام نشد.

سه مانع بر سر راه رسیدن به این اهداف قرار داشت. اولی بدون شک اپیدمی کرونا بود که باعث شد بارسا ضرری ۹۷ میلیون یوریی را در فصل گذشته تجربه کند و به همین دلیل بودجه باشگاه ۲۵ درصد کاهش یافت. برای حل این مشکل، بارسا چاره ای نداشت جز فروش بازیکنانی که دستمزد بالایی داشتند نداشت و البته از سوی لالیگا نیز موظف به ایجاد توازن در بخش دستمزدها بود. این دومی غیر قابل بحث بود و بارسا باید در بخش دستمزدها تعادلی ایجاد می کرد که با بودجه اش تناسب داشته باشد.

در نتیجه ستاره هایی چون لوئیس سوارز، رافینیا، ایوان راکیتیچ و آرتورو ویدال تقریبا رایگان راهی تیم های دیگر شدند. به این جمع باید نلسون سمدو، تودیبو و آرتور ملو را هم اضافه کرد.


 

انتقال های تابستانی بارسا 

آرتور ملو با ۷۲ میلیون یورو به یوونتوس.... نلسون سمدو با ۳۰ میلیون یورو به وولورهمپتون.... کوکوریا با ۱۰ میلیون یورو به ختافه.... تودیبو قرضی با ۲ میلیون یورو به بنفیکا ..... راکیتیچ با ۱.۵ میلیون یورو به سویا.

لوئیس سوارز، ویدال و رافینیا رایگان و تنها با بندهای متغیر با اتلتیکو، اینتر و پی اس جی واگذار شدند.

 در نهایت بین خرید و فروش های بارسا توازنی مثبت برقرار شد. بارسا توانست از فروش بازیکنانش ۱۱۸ میلیون یورو به دست بیاورد و در عوض برای خرید بازیکن نیز ۸۱ میلیون یورو برای جذب میرالم پیانیچ و سرجینیو دست هزینه کرد.

تیم مدیریت ورزشی بارسا از این حیث خوب و موفق عمل کرد و در نهایت باشگاه توانست ۳۷ میلیون یورو سود کند ولی قرار نبود کار بارسا در نقل و انتقالات همینجا به اتمام برسد. نباید فراموش کرد که بارسا پدری گونزالس و ترینکائو را زمستان گذشته جذب کرده بود.

در واقع مدیریت ورزشی بارسا در روزهای پایانی بود که عملکردی منفی را به ثبت رساند. جایی که انتظار می رفت در نهایت یک مهاجم و یک مدافع میانی جذب شوند.

گزینه اول بارسا برای تقویت خط حمله، لائوتارو مارتینز بود. ستاره اینتر که بارسا از ماه ها پیش برای جذب او برنامه ریزی کرده بود ولی در نهایت نتوانست توقعات مالی اینتر را براورده کند.

پلان B بارسا ممفیس دیپای بود. ستاره هلندی لیون که به مراتب ارزان تر از لائوتارو بود و مهمتر اینکه گزینه درخواستی شخص کومان نیز محسوب می شد. جذب او منوط بود به جدایی عثمان دمبله و انتقالش به منچستر تا با خلاص شدن از دستمزد بالای این بازیکن و نیز دریافت مبلغی قابل توجه بین ۵۰ تا ۶۰ میلیون یورو، دیپای به نوکمپ بیاید. این اتفاق در نهایت با مخالفت دمبله عملی نشد.

خریدهای تابستانی بارسا

میرالم پیانیچ با ۶۰ میلیون یورو از یوونتوس..... سرجینیو دست با ۲۱ میلیون یورو از آژاکس.

اریک گارسیا گزینه شماره یک بارسا برای تقویت خط دفاع بود. موضع سیتی تا به پایان، دریافت ۳۰ میلیون یورو باقی ماند و بارسا هر چه تلاش کرد نتوانست این رقم را نصف کند. بارسا معتقد بود که با توجه به اینکه از قرارداد گارسیا تنها یک سال باقیمانده، مبلغ انتقالش باید ۱۵ میلیون یورو باشد و در نهایت دو باشگاه به توافق نرسیدند و گارسیا ماندنی شد.

این مشکل حل می شد اگر ژان کلر تودیبو و رافینیا که قیمت شان ۱۸ تا ۲۰ میلیون یورو برآورد شده بود، راهی تیم های دیگر می شدند. تودیبو در نهایت با دو میلیون یورو و قرضی به بنفیکا رفت در حالی که فولام حاضر بود برای او ۱۸ میلیون یورو هزینه کند ولی در نهایت با مخالفت تودیبو، مدافعی دیگر جذب کرد.

رافینیا نیز تا روز پایانی نقل و انتقالات قصد ماندن در بارسا را داشت تا در نهایت باشگاه برای خلاصی از دستمزد ۶ میلیون یورویی، او را به پی اس جی هدیه بدهد. بارسا از ناحیه رافینیا تنها سه میلیون یورو بر اساس بندهای متغیر دریافت خواهد کرد. رافینیا به باشگاهی رفت که با بارسلونا خصومتی آشکار دارد. ۳۵ درصد رقم انتقال او در آینده نیز به بارسلونا خواهد رسید.

از خرید های تابستانی بارسا پیانیچ هافبکی باتجربه و البته تقریبا مسن است که در یوونتوس ارزش هایش را ثابت کرده و می تواند نیروی کمکی خوبی برای کومان باشد. دومی هم سرجینیو دست است که از آژاکس با درخواست خود کومان جذب شد و قرار است جانشین سمدو باشد. او ۱۹ ساله است و می تواند آینده ای درخشان داشته باشد.

مهمترین ورودی بارسا اما می تواند فیلیپه کوتینیو باشد. بازگشت او از بایرن اتفاقی مثبت بود و در سه بازی نخست بارسا در لالیگا هم بسیار خوش درخشیده است.

بارسا خوشبین بود که بتواند ساموئل اومتیتی را هم واگذار کند اما این مدافع همیشه مصدوم، هیچ پیشنهادی نداشت و باشگاهی حاضر نشد روی او ریسک کند. او تنها بازمانده از فهرست مازاد رونالد کومان بود.

مرد هلندی حالا با واقعیات باشگاه کاتالان بیشتر آشنا شده است. باشگاهی بزرگ، بی پول و با بدهی های فراوان که در نهایت نتوانست دو منطقه مورد نیاز کومان را تقویت کند. او باید با همین داشته ها فصل جاری برای بازگرداندن اعتبار بارسلونا بجنگد.

بیشتر بخوانید:

کوتینیو؛ از دشمن بارسا تا عصای دست رونالد کومان

دشان: گریزمان در بارسلونا خوشحال نیست

 

 

تگ ها


آرتور ملو بایرن مونیخ رونالد کومان لیونل مسی لوئیس سوارز فیلیپ کوتینیو نقل و انتقالات اروپا میرالم پیانیچ نقل و انتقالات اروپا ۲۰۲۱ ۲۰۲۰ آرتورو ویدال بارسلونا لالیگا فوتبال