مشکلات بزرگ توخل در PSG در سه پرده

به بهانه اخراج توماس توخل سرمربی آلمانی از پاری سن ژرمن، نگاهی به کارنامه دو ساله و نیمه او روی نیمکت PSG می‌اندازیم....

به گزارش "ورزش سه"، باشگاه پاری سن ژرمن دیروز به شکل ناگهانی توماس توخل سرمربی آلمانی خود را بعد از دو سال و نیم حضور روی نیمکت تیم پاریسی اخراج کرد. اما مهمترین فراز و فرودهای دوران دو سال و نیمه حضور او در پاریس چه بود؟

از منچستر تا لیسبون؛ اختلاف فاحش در نتایج

توماس توخل در این دو سال و نیم با اتفاقات ریز و درشتی مواجه شد و فراز و فرودهای شدیدی در کارش داشت. از شکست تحقیرآمیز مقابل تیم ب منچستریونایتد در لیگ قهرمانان ۲۰۱۹ تا رسیدن به فینال این رقابتها در تابستان گذشته. آن هم بعد از یک فصل درخشان که PSG موفق شد همه جامهای فرانسه را فتح کند.

توخل در دوران حضور در پاریس رویهم رفته ۶ جام قهرمانی بدست آورد. او در این مدت ۱۲۷ بازی به عنوان سرمربی روی نیمکت نشست که از آنها ۱۹۶ پیروزی، ۱۱ تساوی و ۲۰ شکست بدست آورد. توخل از نظر درصد پیروزی اما نتوانست بهترین مربی PSG باشد چرا که مربی پیش از او اونای امری موفق شده بود ۷۶.۳ درصد بازی هایش را پیروز شود و این درصد برای توخل ۷۵.۶ درصد بود.

توخل امسال در لیگ قهرمانان نتوانست در گروه خود رتبه اول را بدست بیاورد. در لیگ۱ هم پاریس تا اینجا مقابل سه حریف اصلی خود موناکو، لیون و لیل شکست خورده و بعد از ۱۷ هفته در رتبه سوم جدول ایستاده.

در این شکی نیست که توخل اگر سال گذشته موفق می شود بایرن مونیخ را در فینال لیگ قهرمانان شکست بدهد وضعیت کاملا متفاوتی پیدا می کرد. موفقیت بزرگی که در آخرین لحظه از دستان او فرار کرد.

مشکلات در رختکن

توخل بعد از مدتی مربی گری در ماینتس و دورتموند به تیمی آمد که پر از ستاره های بزرگ و نامدار بود. این اولین تجربه او از سر و کار داشتن با ستاره هایی در این ابعاد بود. توخل اما خیلی زود توانست اعتماد رختکن را جلب کند و به خصوص با ستاره های اهل آمریکای جنوبی رابطه خوبی پیدا کرد. از آن پس در زمین شاهد تیمی متحد بودیم، ستاره‌هایی که برای یک نقشه و برنامه منسجم تلاش می کردند. چیزی که در دوران اونای امری جای خالی اش در PSG احساس می شد.

اما به نظر می رسد تلاش توخل برای مدیریت رختکن بر اساس رفاقت و خوش رفتاری با بازیکنان بعد از مدتی باعث شده بود اتوریته او در این تیم تضعیف شود. از جمله مهمترین اتفاقاتی که می تواند نشانه ای از این تفسیر شود می توان به تنشهای او با کیلیان امباپه اشاره کرد. مهمترین درگیری او با امباپه زمانی رخ داد که ستاره فراسنوی در بازی با لوریان وقتی توسط توخل تعویض شد از بیرون رفتن از زمین دلخور بود و به نظر می آید حاضر نیست از دستور سرمربی تمکین کند.

دردسر با مصدومیت‌های متعدد

پاری سن ژرمن از ابتدای این فصل با مشکل مصدومیت مواجه بوده و این برای توخل دردسری بزرگ بود. در اینکه در دوران پساکرونا مصدومیت روندی صعودی داشته شکی نیست ولی درصد مصدومیتها در پاریس بیشتر از وضعیت نرمال بود. توخل در مواجهه با سوال یک خبرنگار که برای حل این مشکل چه باید کرد با صراحتی کم نظیر گفت:" برای تغییر این روند چکار باید کرد؟ نمی دانم. فقط می توانم اطمینان بدهم که برای حل مشکل هر کاری بتوانیم خواهیم کرد".

تفاوت درصد مصدومین پاری سن ژرمن با مصدومین دیگر تیمهای بزرگ اروپایی باعث شده برخی کارشناسان تکنیک‌های کادر فنی و کادر پزشکی باشگاه را زیر سوال ببرند. جواب دقیق این سوال زمانی مشخص می شود که چند هفته از روی کار آمدن سرمربی جدید PSG بگذرد تا معلوم شود آیا مقصر اصلی در تعدد مصدومین پاری سن ژرمن توماس توخل و کادر فنی اش بوده یا اپیدمی کرونا؟

تگ ها


پاری سن ژرمن توماس توخل