مشکلات داماش برای آسیایی شدن/مجوز نگیرند تیم چهارم لیگ آسیایی می‌شود

باشگاه داماش گیلان که با پیروزی مقابل سایپا در نیمه نهایی جام حذفی به فینال این بازی‌ها رسیده امیدوار است با پیروزی در بازی فینال، یکی از نمایندگان ایران در فصل بعدی لیگ قهرمانان آسیا باشد....

باشگاه داماش گیلان که با پیروزی مقابل سایپا در نیمه نهایی جام حذفی به فینال این بازی‌ها رسیده امیدوار است با پیروزی در بازی فینال، یکی از نمایندگان ایران در فصل بعدی لیگ قهرمانان آسیا باشد.

به گزارش خبرنگار مدال، برای اولین بار در تاریخ فوتبال ایران تیمی از سطح سوم به مرحله نهایی جام حذفی رسیده است و داماش گیلان امیدوار است نخستین تیم فوتبال ایران باشد که از سطح سوم فوتبال کشور، به قهرمانی در جام حذفی رسیده است. قهرمانی در جام حذفی بدین معنا خواهد بود که داماش یکی از نمایندگان ایران در فصل 2020 در لیگ قهرمانان آسیا خواهد بود با این حال داماشی‌ها حتی با پیروزی در این دیدار نیز کار دشواری برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا خواهند داشت چرا که شرکرت در این بازی‌ها مستلزم تامین امکانات سخت‌افزاری و تغییرات گسترده در سیستم اداری این باشگاه خواهد بود.


داماش پس از سقوط به لیگ دو تغییرات مالکیتی را تجربه کرد و در پی این تغییرات امتیاز داماش گیلان به تهران منتقل شد و تیمی با نام «شهر باران تهران» در مسابقات لیگ دو حضور یافت، تیمی که تنها چند هفته بعد از شروع بازی‌ها منحل شد و این در حالی بود که فیفا این تیم را به عنوان «داماش» می‌شناخت و جرایم مالی فیفایی داماشی‌ها به حساب این تیم منحل شده نوشته می‌شد. همزمان گروهی در رشت امتیاز تیم لیک دومی رهپویان رضوانشهر را خریداری کردند و این تیم را با نام «داماش گیلانیان» و با لوگویی متفاوت نسبت به داماش سابق راهی مسابقات کردند. زمانی که فیفا متوجه این اتفاق شد فدراسیون فوتبال ایران را به دلیل همکاری با این باشگاه 19 هزار فرانک جریمه کرد و این پرونده همچنان مفتوح است.


این تنها مشکل داماشی‌ها نیست چرا که هر دو زمین چمن شهر رشت مصنوعی هستند و با توجه به مشکلات سخت‌افزاری زیاد ورزشگاه‌های عضدی و سردار جنگل، بعید است AFC به سادگی در این باره تاییده صادر کند. داماش همچنین برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا نیاز به دریافت مجوز حرفه‌ای خواهد بود و این در حالی است که بسیاری از تیم‌های لیگ برتری در کسب این مجوز ناکام مانده‌اند.


داماش البته برای قهرمانی در جام حذفی کار دشواری مقابل یکی از سه تیم سپاهان، پدیده و پرسپولیس خواهد داشت با این حال ختی در صورت قهرمانی در این بازی‌ها نیز حضور این تیم گیلانی با توجه به مشکلات موجود شبیه به رویا خواهد بود. پیش از این نفت تهران قهرمان جام حذفی 95-96 به دلیل مشکلات مشابه مجوز حضور در فصل 2018 لیگ قهرمانان آسیا را کسب نکرد تا ذوب‌آهن جانشین این تیم در این بازی‌ها شود. طبق قوانین AFC، تیم‌های اول تا سوم لیگ به همراه قهرمان جام حذفی مجوز حضور در لیگ قهرمانان آسیا را خواهند داشت و در صورتی که هر کدام از این تیم‌ها مجوزهای لازم AFC را کسب نکنند یکی از تیم‌های نیمه بالای جدول لیگ که موفق به کسب مجوزهای لازم شده‌اند جانشین تیم‌های مذکور در این بازی‌ها خواهند شد و تیم نایب قهرمان جام حذفی شانسی برای صعود به لیگ قهرمانان به جای تیم قهرمان نخواهد داشت.