مشکلات سخت افزاری برای تیم های تازه صعود کرده

صعود سپیدرود به لیگ برتر تیم های تازه لیگ ......

صعود سپیدرود به لیگ برتر

تیم های تازه لیگ  ...

صعود سپیدرود به لیگ برتر

تیم های تازه لیگ برتری شده پارس جنوبی و سپیدرود علی رغم اینکه از نعمت هوادار بهره می برند ولی مشکلات سخت افزاری پیش روی آن هاست که می تواند باعث شود سال آینده این تیم ها فصل کابوس واری را تجربه کنند.

به گزارش مدال به نقل از  ایسنا، لیگ هفدهم سال آینده شاهد حضور دو تیمی است که طی دو سال توانستند به لیگ آزادگان و پس از آن به لیگ برتر صعود کنند. سپیدرود و پارس جنوبی در فصل ۹۵-۹۴ لیگ دو به ترتیب به عنوان قهرمانی و نایب قهرمانی رسیدند و به لیگ آزادگان صعود کردند. این دو تیم در فصلی که گذشت هم توانستند به یک سطح بالاتر صعود کنند با این تفاوت که این بار پارس جنوبی به قهرمانی و سپیدرود به نایب قهرمانی رسید.

همه این رخدادها نشان دهنده کیفیت بالای فنی این دو تیم است اما چیزی که از آن نمی توان چشم پوشی کرد کمبودهای سخت افزاری این دو باشگاه است. جالب اینجاست که اگر این دو باشگاه را در کنار هم قرار دهیم، نقاط ضعف شان را پوشش می دهند.

ابتدا به بررسی مشکلات پیش روی پارس جنوبی جم که با هدایت مهدی تارتار توانست به لیگ برتر برسد می پردازیم. پارس جنوبی، باشگاهی با پشتوانه مالی و با ثبات است اما مشکل آن ها از جای دیگر نشات می گیرد. حریفان آن ها در لیگ شانزدهم این امکان را ندارند که مستقیما به شهرستان جم بیایند، چون فرودگاهی در این شهرستان وجود ندارد. حتی اگر فرودگاهی هم در این شهرستان وجود داشت، امکان اسکان برای حریفان این تیم وجود نداشت، چون حتی هتلی هم در این شهرستان نیست که بخواهد پذیرای تیم های حریف باشد.

تیم های حریف ناچارند ابتدا به عسلویه بروند و پس از آن با طی مسافت ۷۰ کیلومتری کوهستانی با اتوبوس به جم برسند؛ مسیری که به خودی خود خطرات زیادی دارد. نکته جالب اینجاست که در شهرستان جم تنها یک پمپ بنزین تعبیه شده که معمولا بخاطر مشکلات فنی تعطیل است. این یعنی ممکن است تیمی که با اتوبوس به جم می رود، هنگام بازگشت در راه بماند!

همه این ها به کنار، ورزشگاه خانگی پارس جنوبی با مشکلات زیادی روبرو است. چمن، نور، رختکن تیم ها و داوران، جایگاه VIP و خبرنگاران و سالن کنفرانس عیوب این ورزشگاه است. همه این ها فوتبال ایران را به یاد تیم گهر درود می اندازد که در لیگ یازدهم با این مشکلات روبرو بود و در نهایت خیلی زود به لیگ آزادگان بازگشت و الان دیگر نامی از این تیم در محافل فوتبالی نیست.

سپیدرود رشت هم شرایطی بهتر از پارس جنوبی ندارد. آن ها از ابتدای فصلی که تمام شد درگیر تعیین مالک جدید برای باشگاه شان هستند؛ امری که تاکنون تحقق نیافته است. شاگردان علی نظرمحمدی در سالی که گذشت با کمک های مالی که از این سو و آن سو به تیم شان تزریق می شد توانستند مسابقات را به پایان برسانند. اما لیگ برتر جایی نیست که تیمی که تازه به آن رسیده بتواند با این اوضاع در آن دوام بیاورد. تیم هایی مانند راه آهن یزدان، صبای قم، استقلال اهواز و حتی تیم همشهری سپیدرود یعنی داماش گیلان بخاطر نداشتن بودجه کافی، فصل را به سختی گذراندند و در نهایت به لیگ آزادگان سقوط کردند.

همچنین سپیدرود از داشتن ورزشگاهی با چمن طبیعی محروم است و چمن مصنوعی که در ورزشگاه عضدی استفاده می شود کیفیت آنچنانی برای انجام بازی لیگ برتری ندارد.

در یکی، دو سال اخیر فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ جلسات متعددی برای دادن مجوز حرفه ای و مجوز ملی به تیم های لیگ برتری و لیگ یکی برگزار کرده است ولی همچنان مشخص نیست که این مجوز ملی به چه شکل به تیم ها داده می شود و چه کارایی برای تیم ها دارد؟