مشکل نهاد «عمومی غیر دولتی» اساسنامه فوتبال ایران برطرف شد!

مهدی محمدنبی دبیر کل فدراسیون فوتبال مدعی شد در تعریف ماهیتی فدراسیون فوتبال با فیفا و AFC اشتراک نظر صورت گرفته؛ این یعنی مشکل بند «عمومی غیر دولتی» برطرف شده است....

به گزارش خبرنگار مهر، اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران ماه هاست که در رفت و برگشت به فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) قرار دارد و هنوز به صورت رسمی خبری از توافق فیفا با پیش نویس اساسنامه منتشر نشده است.

خبرهایی که فدراسیون فوتبال منتشر می کند،  کلی و بدون ذکر جزئیات است ولی آنچه که برای همگان روشن است این است که فعلا خبری از تصویب و تایید اساسنامه نیست.

یکی از بزرگترین ایراداتی که فیفا به پیش نویس اساسنامه گرفته بود، بحث ماهیتی فدراسیون ایران و در واقع بند نهاد «عمومی غیر دولتی» بوده است. مسئولان فدراسیون فوتبال در این مدت تاکید داشتند که فدراسیون فوتبال علاوه بر تبعیت از الزامات بین المللی، باید تابع قوانین داخلی هم باشد.

در واقع اشاره آنها بر همین بند ماهیتی بود که امکان دخالت دولت را در فدراسیون فراهم می کرد. این موضوعی بود که با نظر فیفا با استقلال فدراسیون در تضاد بوده و مهمترین ماموریت «سئول» نشین ها هم اصلاح این تعریف بوده است.

برای بازتعریف فدراسیون فوتبال کلمات و واژگان مختلفی از جمله نهاد عمومی مستقل، نهاد غیر دولتی و ... مطرح شد که ظاهرا همچنان بر سر به کار گیری آن ابهاماتی وجود دارد.

امروز سایت فدراسیون فوتبال اعلام کرد مهدی محمدنبی دبیر کل فدراسیون جلسه ای را با مسئولان فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا داشته است.

در بخشی از این خبر اعلام شده که بین فیفا، AFC و مسئولان فدراسیون «به صورت شفاف» اشتراک نظر بین ماهیت حقوقی فدراسیون وجود داشته است. 

نبی از اعلام جزئیات این بخش خودداری کرده و صرفا گفته است: « فدراسیون فوتبال پس از برگزاری نشست های متعدد با ارکان حقوقی و همچنین برپایی نشست های متعدد هیات رئیسه، اخذ پیشنهادات اعضای مجمع و مذاکرات متعدد دیگر پیش نویس مربوطه را در موعد مقرر به فیفا ارائه کرد که در جای جای آن ضمن تاکید بر قوانین ملی و داخلی بر الزامات بین المللی بالادستی هم تصریح شده بود. برای مثال امروز به خوبی و به صورت شفاف میان مدیران فیفا، کنفدراسیون و فدراسیون درباره ماهیت حقوقی فدراسیون فوتبال اشتراک نظر وجود داشت.»

مشخص نیست اشتراک نظر فیفا و کنفدراسیون آسیا با فدراسیون بر سر تعریف فدراسیون فوتبال ایران در اساسنامه چیست و اینکه آیا فیفا از موضع خود کوتاه آمده و یا فدراسیون تعریف جدیدی داشته است.

با این حال نبی اعلام کرده جامعه فوتبال ایران در انتظار دریافت نظر مشورتی فیفا است تا ادامه مسیر نقشه راه که شامل برگزاری مجمع تصویب اساسنامه و همچنین در تداوم آن مجمع انتخاباتی است به انجام برسد.

تگ ها


فیفا کنفدراسیون فوتبال آسیا فدراسیون فوتبال ایران مهدی محمدنبی