مظنونین همیشگی؛ متهمان سقوط بایرن

اوضاع در مونیخآرهنا خوب نیست. به گزارش مدال، انگار ت ......

اوضاع در مونیخ‌آره‌نا خوب نیست. به گزارش مدال، انگار تغییر و تحولات روی نیمکت تیم بعد از رفتن پپ گواردیولا قرار نیست جواب بدهد. بایرن‌مونیخ فصل گذشته در همین زمان روز‌های بحرانی را با کارلو آنچلوتی تجربه می‌کرد. اتفاقی که امسال به مراتب بدتر با نیکو کواچ تکرار شده و باواریایی‌ها نتایجی دور از انتظار را متحمل شده‌اند. به نظر می‌رسد پس از خروج یوپ هاینکس و آمدن نیکو جوان، یک‌سری چیز‌ها خوب پیش نمی‌رود. مسائلی که باز کردن هر کدام می‌تواند مشکلات بایرن را نمایان کند.

امسال پایان قهرمانی؟

باواریایی‌ها آرام آرام در حال از دست دادن رکوردی هستند که سال‌ها برایش زحمت‌کشیده‌اند. قهرمان فصل گذشته بوندس‌لیگا که شش سال پیاپی جام را مال خود کرده بود، در حال حاضر رتبه پنجم را بعد از ۱۱ هفته به خود اختصاص داده است. جایگاهی که به هیچ عنوان برای هواداران این تیم قابل توجیه نخواهد بود. بایرن مدل کواچ در حالی ۳ باخت تا اینجای فصل متحمل شده که فصل گذشته ترکیب آنچلوتی و سپس یوپ هاینکس در بوندس‌لیگا ۲ شکست داشت. اوضاع در لیگ قهرمانان اروپا نیز آنچنان رؤیایی نیست. اگر بایرنی‌ها در هفته چهارم از پس آاک آتن برنمی‌آمدند آن وقت باید در مکان دوم می‌ایستادند.

مشکل کجاست؟

اما به راستی چه اتفاقی برای بایرن‌مونیخ افتاده که چنین نتایجی را کسب می‌کند؟ آیا فقط نیکو کواچ در رقم خوردن این نتایج مقصر است یا اینکه بازیکنان هم در این ناکامی سهم دارند؟ جدا از نیمکت و کادر مدیریتی باشگاه، درون زمین هستند بازیکنانی که در نوع خودشان در این نتایج ناامیدکننده سهیم هستند. عملکرد این بازیکنان در نتایج بایرن به وضوح مشخص است.

مانوئل نویر

در همه ۱۱ مسابقه بایرن حضور داشته و گلر نخست و ثابت تیم است. مانوئل نویر زمانی با فاصله بهترین گلر دنیا بود، اما بعد از مصدومیتی که سراغش آمد عملکردش تحت تأثیر قرار گرفت. نویر هم در جام جهانی یکی از بازیکنان ضعیف تیم ملی کشورش بود و هم در بایرن‌مونیخ فعلی. از ۱۸ دروازه‌بانی که در رقابت‌های بوندس‌لیگا حداقل ۵ بازی را انجام داده‌اند، از نظر مهار توپ منجر به گل، مانوئل رتبه هفدهم را به خود اختصاص داده است. نویر دیگر مثل قدیم جلوی ضربه‌های دشوار را نمی‌گیرد. هرچند که او در دفع توپ‌های ساده هم دچار مشکل شده است. حتی باوجود مارک تراشتگن آماده، یواخیم لو ترجیح داد از مانوئل در جام جهانی استفاده کند که نتیجه اش را هم دید. نویر اگر شماره یک باشگاه و تیم ملی کشورش می‌باشد فقط به خاطر شهرت و اعتباری است که در این سال‌ها به دست آورده است.

فرانک ریبری

از ۱۱ بازی این فصل بوندس‌لیگا توانسته در ۹ مسابقه حاضر شود که ۵ بار به عنوان بازیکن ثابت بوده است. عملکرد فرانک ریبری در قامت بازیکن بایرن‌مونیخ امسال آنقدر ضعیف بوده که ۹۶۱ دقیقه است در تمامی تورنمنت‌ها مشارکتی در گل‌های تیمش نداشته است. در ۱۱ سالی که پیراهن قرمز بایرن را پوشیده یکی از خوب‌های تیمش بوده، اما به نظر می‌رسد امسال جادویش را از دست داده است. او اگرچه فصل قبل تنها یک پاس گل در بوندس‌لیگا داد، اما با ثبت میانگی ۵، ۲/۵ موقعیت گل در هر مسابقه نشان داد وظیفه اش را به خوبی انجام داده است. آماری که امسال ۱/۶ موقعیت گل است. او اگرچه میانیگن ۲/۲ شوت در هر مسابقه را از خود به جا گذاشته، اما همچنان در این ۱۱ هفته پایش به گلزنی باز نشده است. ادعای اولی هوینس رئیس باشگاه مبنی بر کنار گذاشتن بعضی بازیکنان پا به سن گذاشته در پایان فصل مشخص می‌کند به احتمال زیاد صورت زخمی یکی از بازیکنان لیست مازاد است.

متس هوملس

مدافعی قابل اعتماد که هم در تیم ملی و هم باشگاهش مهره اصلی است. داستان افت هوملس، اما از جام جهانی آغاز شد که این عملکرد ضعیف به بایرن‌مونیخ هم تعمیم پیدا کرد. او در ۶ مسابقه برای بایرن به میدان رفته که در همه آن‌ها هم بازیکن ثابت بوده است. برای تحلیل عملکرد متس می‌توان به بازی این هفته مقابل دورتموند رجوع کرد. او اگرچه روی گل‌های خورده تأثیر مستقیمی نداشت، اما دوبار با اشتباه مرگبار خود فرصت خلق موقعیت توسط مارکو رویس و پاکو آلکاسر را داد که بی‌دقتی این دو بازیکن باعث شد متس از تنبیه فرار کند. جنگندگی و سرعت جابه‌جایی نیز یکی دیگر از فاکتور‌هایی است که متس در مقایسه با پارسال دچار افت فاحش شده است. او فصل گذشته آمار ۲/۵ تکل در هر مسابقه را ثبت کرد ولی امسال بیشتر از یک تکل در هر بازی ندارد. قطع ارتباط هوملس سال گذشته ۱/۴ در هر بازی بود و امسال فقط یکی در ۹۰ دقیقه. همه این‌ها نشانه‌های خوبی برای افت سطح کیفی این بازیکن است.

توماس مولر

۷۳۹ دقیقه می‌شود که نه برای بایرن گل زده و نه پاس گلی به هم‌تیمی‌هایش ارسال کرده است. در تحلیل عملکرد مولر نمی‌توان فقط به نمایش‌های امسالش خرده گرفت. او از فصل ۲۰۱۵-۲۰۱۶ دچار افت شد ولی هم در تیم ملی و هم باشگاهش همچنان گزینه‌ای قابل اعتماد است. سال گذشته توماس ۱/۹ شوت در هر مسابقه داشت که این آمار امسال ۸/۱ است. آمار گل‌های او در فصل گذشته ۰/۴ است و امسال تا اینجای فصل ۰/۳؛ آمار‌هایی که نشان می‌دهد مولر مدت هاست دیگر کارایی قدیم را برای تیمش ندارد. توماس در بازی با دورتموند ۸۲ دقیقه از کواچ فرصت بازی دریافت کرد که ۴۷ لمس توپ داشت. بنابراین مشکل بایرن صرفاً به مربی برنمی‌گردد و میانگین سنی بالای تیم نقش اساسی در ناکامی‌های اخیر تیم دارد. چیزی که شاید با تغییر نسل و رها کردن بازیکنان مسن در پایان فصل و متعاقب آن جذب بازیکنان جوان با‌استعداد رفته رفته شرایط را برای باواریایی‌ها برگرداند.

 

تگ ها


مانوئل نویر بایرن مونیخ فوتبال