معدنچی: همه علی کریمی نیستند که به بایرن مونیخ بروند

بازیکن سابق پرسپولیس که به تازگی کار مربیگری را در فجرسپاسی آغاز کرده، به ماجراهای جالبی اشاره می‌کند....

به گزارش "ورزش سه"، مهرزاد معدنچی، روزهای پر فراز و نشیبی را در پرسپولیس دنبال کرده و اکنون امیدوار است در بازگشت به فجرسپاسی به عنوان مربی بتواند بار دیگر پیشرفت دوباره‌ای در زندگی ورزشی‌اش را دنبال کند.

پیشنهاد بازی نداشتم و از فوتبال خداحافظی کردم!
در سال آخر فوتبال خود در خدمت تیم فجر سپاسی بودم. متاسفانه در پایان لیگ ۹۳-۹۲ ما به لیگ دسته یک سقوط کردیم و با توجه به اینکه من علاقه‌ای برای بازی در لیگ یک نداشتم و چون هیچ پیشنهاد لیگ برتری نداشتم از فوتبال خداحافظی کردم. اما در بحث مربیگری بسیاری از بازیکنان بعد از اتمام فوتبال خود معمولا دوست دارند مربیگری را از تیمی شروع کنند که فوتبال را در آن آغاز کرده اند. من هم دوست داشتم در کنار تیم فجرسپاسی باشم و تجربیات خود را به این تیم منتقل کنم. اما متاسفانه برخی از دوستان و مربیانی که بودند بنا به هر دلیلی علاقه نداشتند تا من در تیم شهر خودم کار کنم و این نبوده که من علاقه ای به فوتبال و مربیگری نداشته‌ام. من نیز مثل سایر دوستان در این عرصه دوست دارم تا کار کنم. فوتبال هر شهر و استان باید از داشته ها و سرمایه خود استفاده کند. این امر محقق نشد تا جایی که آقای مهابادی با من صحبت کردند تا من بعد از ۵ سال دوباره به فوتبال برگردم و این بار مربیگری را تجربه کنم تا همچون دوران بازیگریم، در این عرصه نیز برای نخستین بار با فجرسپاسی وارد دنیای مربیان شوم و امیدوارم در این مسیر بتوانم به فوتبال شهرم کمک کنم تا بار دیگر این تیم به لیگ برتر صعود کند.

آرزوی قلبی‌ام قهرمانی پرسپولیس در آسیاست
در ۳ سال حضورم در پرسپولیس خاطرات بسیار خوب و شیرینی با تیمی که از بچگی عاشق آن بودم داشتم و از کودکی همیشه آرزویی من این بود تا در این تیم بازی کنم. اکنون به عنوان یک هوادار دوستدار این تیم هستم. اگر چه پرسپولیس شروع خوبی در بازی های لیگ نداشت اما مطمئن هستم این تیم امسال نیز باز مدعی اصلی قهرمانی است. یکی از سرنوشت سازترین بازی های تاریخ این تیم نیز دیدار فینال لیگ قهرمانان آسیا می‌باشد. آرزویی قلبی من و میلیون ها هوادار پرسپولیس این است که این تیم قهرمان آسیا شود چرا که با وجود اینکه برخی از ستاره های این تیم جدا شده‌اند اما آنها شایسته قهرمانی هستند. این حرف را نه بعوان یک پرسپولیسی بلکه به عنوان یک ایرانی می‌گویم. امیدوارم از تیم حمایت شود چرا که این یک بحث ملی می‌باشد و قهرمانی پرسپولیس در آسیا یک افتخار ملی محسوب می‌شود.

ماجرای جدایی از پرسپولیس
در حال حاضر چندین سال از این ماجرا می‌گذرد و من هم پخته تر شدم و هم با تجربه. اما در آن سالها کم تجربه بودم و من این موضوع رو همیشه به بازیکنان جوان تاکید میکنم سعی کنید بهترین تصمیم  را بگیرد. کسانی را کنار خود قرار دهید و از آنها مشاوره بگیرید که واقعا دلسوز شما باشند و کسانی باشند که مشاوره خوبی به شما بدهند. در زمان من انتخاب‌ها و پیشنهادات بسیار محدود بود. من در مورد حضور در فوتبال امارات نمی‌خواهم بگویم صددرصد اشتباه کردم. اما بعد از بازگشت به ایران دو اشتباه بزرگ کردم که باعث شد فوتبال من نابود شود. شاید اگر بعد جام جهانی مشاوران خوب و پیشنهادات اروپایی داشتم شرایط برای من جور دیگری رقم می‌خورد. متاسفانه شرایط جوری شده است که بسیاری از بازیکنان از جمله خود من برای گرفتن پول بیشتر راهی کشورهای عربی می‌شوند. البته اشاره کنم در حال حاضر نسبت به زمانی که ما در امارات بودیم. قطری ها و اماراتی ها بسیار پیشرفت کرده‌اند تا جایی که قطر قهرمان آسیا می‌شود و میزبانی جام جهانی را از آن خود می‌کند. متسفانه از لحاظ کیفیت فوتبال و امکانات آنها نسبت به ما پیشرفت کرده‌اند. به هر حال یک سری اشتباهان که من نیز آنها را انجام دادم باعث می‌شود شما در ادامه راه ناکام بمانید.


جدایی مهدی ترابی و حضور در قطر اشتباه بود؟
من در سن و سال پایین تری نسبت به شجاع راهی فوتبال امارات شدم و تقریبا هم سن مهدی ترابی بودم. البته گفتم فوتبال قطر پیشرفت زیادی در فوتبال داشته است و متاسفانه ما دیگر در فوتبال آسیا حرف اول را نمی‌زنیم. قطر امکانات فراوانی دارد تا جایی  که  پول خرج می‌کند و مربیان و بازیکنان بزرگی به این کشور می‌روند تا فعالیت ‌کنند و قطر لیگ قوی دارد. اما به هر حال پرسپولیس موفق شده به فینال لیگ قهرمانان صعود کند و قطعا پرسپولیس تیم بزرگی نسبت به تیم‌های قطری می‌باشد.گفتم مسئله اصلی در حال حاضر پول است. دلال ها و مدیر برنامه ها وقتی می‌بینند بازیکن با ملحق شدن به تیم عربی پول بیشتری می‌گیرد، می‌گوید او را لژیونر میکنیم و پول بیشتری به جیب خواهیم زد.  اگر با دلار امروز حساب کنیم بازیکنی که یک قرارداد یک میلیون دلاری می‌بندد به پول ما نزدیک به ۳۰ میلیارد تومان دریافتی دارد که نه تنها برای او بلکه برای تامین نیازهای کل خانواده او کفایت می‌کند و باید این را هم در نظر گرفت.  به صراحت و رک بگویم من هم اگر جایی ترابی و شجاع بودم من هم همان کاری را می‌کردم که آنها کردند. برای این تصمیم خود نیز دلیل دارم. نمی‌خواهم فضا را احساسی کنم اما در برخی موارد بازیکن از خود گذشتگی می‌کند برای خانواده و اطارفیانش. فردا روزی فوتبال شما تمام شود دیگر کسی به شما توجه ندارد و دیگر تحویلت نمیگیرند. من ۶ سال در فجر بودم ۳ سال در پرسپولیس ۱ سال در استیل آذین بودم ولی روی هم رفته ۲۰۰ میلیون پول هم نگرفتم. اما به هرحال نحوه جدایی این دو از پرسپولیس درست نبود و می‌توانستند با خاطره خوش از تیم جدا شوند. همه ما یک روز به پرسپولیس می‌آیم و می‌رویم این نام پرسپولیس است که می‌ماند و اگر ما هم آبروی داریم از نام پرسپولیس است.

همه علی کریمی نیستند که به بایرن مونیخ بروند
با توجه شرایط امروز بهتر است بازیکنان به فوتبال اروپا بروند تا راهی قطر شوند. از فوتبال اروپا می‌شود راهی فوتبال کشورهای عربی شد و پول گرفت اما انتقال از فوتبال قطر و امارات به اروپا سخت است و همه علی کریمی نیستند که از الاهلی راهی بایرن مونیخ شوند.

رویانیان گفت یحیی از تیم می‌رود ولی تو بمان!
همیشه اعتقاد دارم اشتباهاتی خود شخص می‌کند را نباید گردن دیگران انداخت. من یک اشتباه کردم و آن این بود که حرف آقای رویانیان را گوش دادم و در پرسپولیس ماندم. ایشان به من  گفتند در پرسپولیس بمان و من نباید این کار را می‌کردم و اگر مثل جواد کاظمیان که من و او در لیست مازاد گل محمدی بودیم تیم را ترک می‌کردم شرایط بهتری برای من رقم می‌خورد.  من از دست آقا یحیی ناراحت نیستم چرا که این حق هر مربی است که بازیکن مورد علاقه خود را انتخاب کند.اما رویانیان به من گفت در تیم بمان و بجنگ. من گفتم سرمربی تیم به من اعتقادی ندارد. ایشان گفتن ما با تو قرارداد دو ساله داریم شاید در پایان فصل گل محمدی از پرسپولیس برود. من نباید می‌ماندم. اما برخی از نامهربانی ها مرا آزار داد. من با آقای گل محمدی در جام جهانی ۲۰۰۶ هم بازی بودم. فرشاد احمد زاده در آن زمان ۱۷ سال سن داشت. ولی من باید پشت دروازه تمرین می‌کردم. من خودم قبول دارم در آن زمان کیفیت سال‌های قبل خود را نداشتم اما دوست داشتم حرمت من حفظ شود. اتفاقا من با آقا یحیی دیدار داشتم و صحبت هم کردیم و باز هم می‌گویم اشتباه من بود که به حرف رویانیان گوش دادم.

دوست داشتم فجر برای همکاری مرا صدا بزند
وقتی فوتبال من در فجر تمام شد صادقانه بگویم همیشه دوست داشتم تا از سوی باشگاه دعوت به همکاری شوم. این امر محقق نشد. شاید برخی از دوستانه می‌ترسیدند با توجه به روزمه ای که من دارم بعد از ۲ شکست جایی آنها را بگیرم. در این سالها بارها منتظر بودم تا من را صدا کنند تا در کنار تیم باشم. من هم با توجه به سابقه خودم حضور در تیم ملی و جام جهانی داشتم نمی‌توانستم  بروم جلوی در باشگاه بنشینم و بگویم من می‌خواهم کار کنم. خدا  رحمت کند محمود خان یاوری را من اول مدیون ایشان و آقای پیروانی هستم چرا که آنها من را به فوتبال ایران معرفی کردند. حالا هم می‌گویم اگر روزی به لطف خدا در عرصه مربیگری موفق شوم قطعل مدیون داوود مهابادی هستم که من را صدا زد تا در کنار ایشان کار کنم. ما با فجرسپاسی شروع کردیم و با فجر هم فوتبال خود را تمام کردم. من را در فوتبال با اسم فجرسپاسی و پرسپولیس می‌شناسند و برچسب هیچ تیم دیگری روی ما نیست.

تگ ها


مهرزاد معدنچی پرسپولیس تهران