معرفی میزبانان یورو ۲۰۲۰ (قسمت دوم)

با تصمیم یوفا، بازی های یورو ۲۰۲۰ در ۱۱ شهر اروپایی برگزار خواهد شد....

به گزارش "ورزش سه"، یورو ۲۰۲۰ از جمعه شب هفته جاری با دیدار تیم های ترکیه و ایتالیا آغاز خواهد شد. ۱۱ شهر مختلف از سراسر اروپا، از بازی های این دوره میزبانی خواهند کرد. بخش اول معرفی شهرها و ورزشگاه های میزبان یورو را در "ورزش سه" خواندید و اینک نوبت به بخش دوم و معرفی ۶ میزبان دیگر رسیده است:گلاسکو/ اسکاتلند: میزبان اولین بازی بین المللی تاریخ

بزرگترین شهر اسکاتلند و سومین شهر بزرگ بریتانیا با اهالی که جزو صمیمی ترین مردمان جهان به شمار می روند، یکی از میزبانان یورو خواهد بود؛ گلاسکو میزبان اولین بازی فوتبال در سطح بین المللی بود؛ دیداری که در سال ۱۸۷۲ بین تیم های اسکاتلند و انگلستان برگزار شد و با نتیجه بدون گل به پایان رسید. این شهر در ۷۰ کیلومتری، ادینبرو، پایتخت اسکاتلند قرار گرفته است. یکی از دیدنی ترین بخش های شهر ثروتمند و قدیمی گلاسکو میدان جورج است که در مرکز شهر واقع شده و سرتاسر آن را گل و فضای سبز پوشانده است. ۱۲ تندیس از مشاهیر شهر در اطراف این میدان دیده می شود که از جمله آنها می توان به ملکه ویکتوریا و ولتر اسکات اشاره کرد. تالار شهر با یک برج بلند که در سال ۱۸۹۰ بنا شد، بخش دیگری از این میدان تاریخی است که نام خود را از پادشاه جورج سوم گرفته است.

ورزشگاه محل برگزاری بازی ها: همپدن پارک
تاسیس: ۱۹۰۳
گنجایش: ۵۱ هزار نفرلندن/ انگلیس: پربازدیدترین شهر جهان

پربازدیدترین شهر جهان با تخمین ۳۱.۲ میلیون گردشگر در سال؛ لندن شهری با جمعیت نزدیک به ۹ میلیون نفر است و محل زندگی کوئین، چارلز دیکنز و پانک راک به شمار می رود. این شهر تنها شهر دنیاست که ۳ بار میزبان المپیک بوده است (۱۹۰۸-۱۹۴۸-۲۰۱۲). کلیسای وست مینستر، کلیسای جامع سنت پل، برج لندن، کاخ باکینگهام، موزه بریتانیا، گالری ملی، میدان ترافالگار و... بخشی از گزینه های بی پایان توریست هایی است که برای بازدید به لندن سفر می کنند. بزرگترین ورزشگاه انگلیس در این شهر بنا شده است؛ ورزشگاه ومبلی که پس از بازگشایی مجدد در سال ۲۰۰۷ تا به امروز ۲۱ میلیون بازدید کننده داشته است.

ورزشگاه محل برگزاری بازی ها: ومبلی

تاسیس: ۲۰۰۷ (استادیوم امپایر قدیمی به طور رسمی در سال ۱۹۲۴ افتتاح شده بود.)
گنجایش: ۸۷ هزار نفرورزشگاه ومبلی سرانجام با تقریباً یک دهه تأخیر، هزینه های ناگهانی و اختلافات قانونی در ۹ مارس ۲۰۰۷ رسما دوباره قابل استفاده شد. ومبلی با قیمت باورنکردنی بیش از ۸۰۰ میلیون پوند بازسازی شده است؛ ورزشگاهی که با راه اندازی دوباره آن تیم ملی انگلیس از خانه به دوشی و بازی در مکان های مختلف راحت و صاحب خانه شد. قوس ۳۱۵ متری بدون ستون این ورزشگاه، امکان باز و بسته شدن آن را در شرایط مختلف آب و هوایی می دهد. این قوس به عنوان نماد لندن از تمام نقاط شهر قابل رویت است. این ورزشگاه بعد از بازسازی به مدرن ترین شکل ممکن تجهیز شده و میزبانی شایسته برای فینال یورو ۲۰۲۰ خواهد بود.

بازی هایی که در لندن و به میزبانی ورزشگاه ومبلی برگزار خواهد شد:

انگلیس – کرواسی
انگلیس – اسکاتلند
جمهوری چک – انگلیس
مرحله یک هشتم نهایی
مرحله نیمه نهایی
دیدار پایانیمونیخ/ آلمان: در این شهر زمان کم می آورید!

خانه ارکسترها و موزه های مشهور جهان از جمله سه پیناکوتک و همچنین زیمنس، بی ام و و بایرن مونیخ؛ بله این جا مونیخ است! شهری با جشن های سالانه معروف و مردمانی که هم خوب کار می کنند و هم به حد کافی از زندگی لذت می برند. ورزشگاه آلیانز آره‌نا، محل برگزاری بازی های تیم بایرن مونیخ در این شهر واقع شده و در آوریل ۲۰۰۵ آماده استفاده شد. می توانید از کوه های آلپ هم این ورزشگاه زیبا را در شهر مونیخ تماشا کنید. برای تفریح در مونیخ باید کلی وقت داشته باشید و به هیچ عنوان قدم زدن در باغ انگلیسی را فراموش نکنید؛ باغ انگلیسی با مساحت ۳۷۵ هکتار یکی از بزرگترین پارک‌های عمومی‌ شهری در جهان است که در سال ۱۷۸۹ توسط بنیامین تامپسون برای تئودور، شاهزاده بایرن ساخته شد؛ این پارک از مرکز شهر تا مرزهای شمال شرقی آن امتداد می ‌یابد. البته پارک قدیمی المپیک را هم که میزبان المپیک ۱۹۷۲ را هم نباید از یاد برد.

ورزشگاه محل برگزاری بازی ها: آلیانز آره‌نا

تاسیس: ۲۰۰۵
گنجایش: ۷۰ هزار نفربا یک نمای روشن که می تواند به انواع رنگ ها در بیاید و با ۴۰۰۰ لامپ مخصوص تغذیه می شود، بایرن مونیخ شما را به خانه خود دعوت می کند. ورزشگاهی که یکی از زیباترین ورزشگاه های اروپا است حتی اگر برخی ها آن را به یک لاستیک غول پیکر شبیه بدانند. طراحان سوئیسی آلیانز آره‌نا، ژاک هرتزوگ و پیر دو مورون، آن را "یک نقطه عطف در توسعه شرکت خود" توصیف و افتخار می کنند که ساخت آن از ابتدا فقط ۳۰ ماه طول کشید. این ورزشگاه تا پیش از سقوط مونیخ ۱۸۶۰ به صورت مشترک و البته با پرداخت اجاره به بایرن مونیخ استفاده می شد اما با سقوط مونیخ ۱۸۶۰ به دسته چهارم، بایرن قرارداد فی ما بین را در سال ۲۰۱۷ فسخ کرد.

بازی هایی که در مونیخ و به میزبانی ورزشگاه آلیانز آره‌نا برگزار خواهد شد:

فرانسه – آلمان
پرتغال – آلمان
آلمان – مجارستان
مرحله یک چهارم نهاییرم/ ایتالیا: شهر ابدی...

شهر ابدی لقبی است که به رم داده شده، شهری تاریخی که بسیاری از مقاصد گردشگری پربازدید جهان را در خود جای داده است. این شهر یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان است که قدمتی بیش از ۲۵۰۰ سال دارد. کولوسئوم یا آمفی‌تئاتر فلاویان که قدمت آن به بین ۷۰ تا ۸۰ سال پس از میلاد مسیح می ‌رسد اولین مقصد گردشگران در رم محسوب می شود و زمانی محل برگزاری مسابقات گلادیاتورها به شمار می رفت و تا ۸۰ هزار نفر را در خود جای می داد. میدان سنت پیتِر، معبد پانتِئون، آب‌نمای ترِوی و ده ها مکان تاریخی و دیدنی دیگر، رم را به شهری محبوب در بین توریست ها تبدیل کرده است؛ شهری که یکی از پیشروان صنعت مد دنیا هم به شمار می رود. این شهر از زمان افتتاح ورزشگاه المپیکو در سال ۱۹۵۳ ، از چهار فینال اروپایی ، المپیک ۱۹۶۰، فینال یورو ۱۹۶۸ و جام جهانی ۱۹۹۰ و همچنین مسابقات مختلف ایتالیا میزبانی کرده است.

ورزشگاه محل برگزاری بازی ها: المپیکو

تاسیس: ۱۹۵۳
گنجایش: ۶۸ هزار نفرساخت ورزشگاه المپیکوی رم در سال ۱۹۲۸ آغاز شد اما با شروع جنگ جهانی دوم قطع و تا سال ۱۹۵۰ از سر گرفته نشد. این ورزشگاه سرانجام با ۵۳ هزار صندلی برای المپیک ۱۹۶۰ آمده شد و سپس در سال های بعد ظرفیت آن به ۶۸ هزار نفر افزایش یافت. بازی های مهم جام جهانی ۱۹۹۰ و مسابقات قهرمانی اروپا ۱۹۶۸ و ۱۹۸۰ در این ورزشگاه برگزار شده است. در سال ۲۰۰۷ ورزشگاه المپیکو به منظور مطابقت با استانداردهای یوفا در فینال لیگ قهرمانان ۲۰۰۹ بین بارسلونا و منچستر یونایتد، مورد بازسازی بیشتر قرار گرفت. این کار عمدتا به زیباسازی اختصاص داشت و شامل تجهیز رختکن ها، امکانات رسانه ای و بهداشتی، به علاوه نصب صفحه های LED با کیفیت بالا بود. ورزشگاه خانگی رم و لاتزیو شبیه یک کاسه است که در میان رودخانه تیبر و تپه ماریو فرو رفته است.

بازی هایی که در رم و به میزبانی ورزشگاه المپیکو برگزار خواهد شد:

ترکیه – ایتالیا (دیدار افتتاحیه)
ایتالیا – سوئیس
ایتالیا – ولز
مرحله یک چهارم نهاییسن پترزبورگ/ روسیه: شهری که در آن خورشید غروب نمی کند

سن پترزبورگ به عنوان دومین شهر پرجمعیت روسیه پس از مسکو، به دلیل شبکه کانال های زیبا و ۳۴۲ پل به عنوان ونیز شمال شناخته می شود. این شهر، میزبان "شب های سفید" است، شب هایی تابستانی که در آن خورشید هرگز به طور کامل غروب نمی کند. شهر سن پترزبورگ هفت بازی در جام جهانی ۲۰۱۸ را در ورزشگاهی میزبانی کرد که توسط معمار ژاپنی کیشو کوروکاوا طراحی شده است و چشم انداز او سفینه ای بود که در سواحل خلیج فنلاند فرود آمده بود. برای لذت بردن در این شهر، گزینه های زیادی وجود دارد اما از یک جا نباید غافل شد؛ موزه ارمیتاژ که در سال ۱۷۶۴ توسط کاترین کبیر تأسیس شد و بیش از ۳ میلیون اثر هنری و فرهنگی را در خود جای داده است که فقط بخشی از آنها در ۳۶۰ اتاق نمایش داده می شود. این مکان از پنج ساختمان تشکیل شده که معروف ترین آن کاخ با شکوه زمستان است.

ورزشگاه محل برگزاری بازی ها: سن پترزبورگ

تاسیس: ۲۰۱۷
گنجایش: ۶۱ هزار نفرورزشگاه خانگی زنیت بعد از اینکه دولت ایرلند نتوانست اطمینان حاصل کند که که شهر دوبلین می تواند از هواداران مهمان استقبال کند، فرصت میزبانی از بازی های یورو ۲۰۲۰ را به دست آورد؛ ورزشگاهی که به ادعای رسانه های اروپایی با هزینه ای بالغ بر یک میلیارد دلار ساخته شده و گران ترین ورزشگاه کره زمین به شمار می رود. ساخت ورزشگاه با ۸ سال تاخیر به پایان رسید و بودجه ای که برای آن در نظر گرفته شده بود ۵۴۸ درصد افزایش داشت! این ورزشگاه مدرن که توسط کیشو کوروکاوا، مهار ژاپنی طراحی شده، مطابق انتظار به یک سفینه فضایی شباهت دارد. این ورزشگاه که ابتدا لوژنیکی نام داشت و یکی از قدیمی‌ترین ورزشگاه‌های روسیه محسوب می‌شود که نخستین بار در سال ۱۹۵۶ تأسیس شد و در آن زمان به نام ورزشگاه لنین شناخته می‌شد. ساخت این ورزشگاه نتیجه یک برنامه بزرگ برای ارتقا امکانات ورزشی اتحاد جماهیر شوروی بود که پس از موفقیت در بازی‌های المپیک ۱۹۵۲ کلید خورد. کار بر روی این مجموعه بزرگ ورزشی در سال ۱۹۵۵ آغاز شد و تنها پس از ۴۵۰ روز در ۳۱ جولای ۱۹۵۶ به بهره‌برداری رسید. برای جام جهانی ۲۰۱۸ این ورزشگاه با هزینه ای گزاف بازسازی شد و علاوه بر برگزاری بازی های مراحل گروهی، از دیدار رده بندی بین انگلستان و بلژیک هم میزبانی کرد که با برتری بلژیک همراه بود. ورزشگاه سن پترزبورگ ۹ کیلومتر از مرکز شهر فاصله دارد و پس از پیاده شدن از مترو هم باید مسیری در حدود یک مایل را بپیمایید؛ برای همین به تماشاگران توصیه می شود که زمان بندی حضور در ورزشگاه را با در نظر گرفتن این موضوع انجام دهند.

بازی هایی که در روسیه و به میزبانی ورزشگاه سن پترزبورگ برگزار خواهد شد:

بلژیک – روسیه
لهستان – اسلواکی
فنلاند – روسیه
سوئد – اسلواکی
فنلاند – بلژیک
سوئد – لهستان
مرحله یک چهارم نهایی


سویا/ اسپانیا: شهری که هرکول آن را بنا کرد

این شهر نام خود را در قرن سیزدهم گرفت و پایتخت منطقه اندلس و چهارمین شهر بزرگ اسپانیا به شمار می رود. سویا که به داشتن برج ژیرالدا و کاخ آلکازار مشهور است، دو باشگاه معروف فوتبال اسپانیا را نیز در خود جای داده است. سویا، فاتح ۶ جام یوفا و لیگ اروپا در استادیو رامون سانچز پیس خوان بازی می کند در حالی که همشهری اش رئال بتیس در ورزشگاه بنیتو ویلامارین برگزار کننده بازی های خانگی خود است. شهر سویا میزبان رویدادهای ورزشی بسیاری بوده که از جمله آنها می توان به فینال کوپا دل ری، فینال جام دیویس تنیس و همچنین رویدادهای دیگری چون کنسرت مدونا، بروس اسپرینگتون اشاره کرد که همگی در ورزشگاه ده لا کارتوخای این شهر بوده است. از این شهر تاریخی به عنوان کلانشهری مدرن در اسپانیا یاد می شود که هم ظاهر زیبایی دارد و هم پیشینه تاریخی اش قابل توجه است. شهری که بر اساس افسانه‌ها بیش از سه هزار سال پیش توسط اسطوره یونانی هرکول بنا گذاشته شده است.

ورزشگاه محل برگزاری بازی ها: ده لا کارتوخای

تاسیس: ۱۹۹۹
گنجایش: ۶۰ هزار نفر

ورزشگاه ده لا کارتوخای جایگزینی دیرهنگام برای سن مامس، ورزشگاه خانگی اتلتیک بیلبائو بود که به دلیل کند بودن واکسیناسیون۱۹ Covid در ایالت باسک قادر به تضمین میزبانی بدون مشکل از بازی های یورو نبود. این ورزشگاه یکی از ۳ ورزشگاه بزرگ شهر سویا است؛ اگر چه هیچ یک از تیم های لالیگایی این شهر (سویا و بتیس) آن را خانه نمی نامند و هر کدام ورزشگاه اختصاصی خود را دارند. این ورزشگاه ابتدا برای مسابقات دوومیدانی ساخته شد و دو بار نیز در جریان تلاش ناکام برای کسب میزبانی سویا از بازی های المپیک ۲۰۰۴ و ۲۰۰۸ از جهانی شدن بازماند. این ورزشگاه میزبان فینال جام یوفا در سال ۲۰۰۳ بین پورتو و سلتیک بود. همچنین فینال کوپا دل ری دو بار در آن برگزار شده و تیم ملی اسپانیا هم بازی های مهمی در آن انجام داده است. با این وجود و حتی با این که ورزشگاه ده لا کارتوخای سومین ورزشگاه بزرگ اسپانیاست، وجود یک پیست دوومیدانی دور زمین فوتبال که سکوها را از زمین دور کرده، ضعف بزرگی است که آن را از رقابت با ورزشگاه های بزرگ دور کرده است.

بازی هایی که در سویا و به میزبانی ورزشگاه ده لا کارتوخای برگزار خواهد شد:

اسپانیا – سوئد
اسپانیا – لهستان
اسلواکی – اسپانیا
مرحله یک هشتم نهایی

تگ ها


یورو ۲۰۲۰