مفهوم «المپیک» فراتر از ورزش قهرمانی است

رئیس کمیته ملی المپیک در «سالروز جهانی المپیک» این نکته را مورد تاکید قرارداد که مفهوم المپیک فراتر از مفهوم ورزش قهرمانی است....

به گزارش خبرگزاری مهر، سیدرضا صالحی امیری در گفتگو با پایگاه خبری وزارت ورزش گفت: متاسفانه تعریف ارائه شده از المپیک این است که این رویداد، صرفا یک فعالیت، رقابت و یک اقدام ورزشی است اما واقعیت غیر از این تعریف است.

وی ادامه داد: پنج حلقه‌ با پنج رنگ که نماد المپیک را تشکیل داده به معنای پنج قاره و متشکل از ملت‌ها و اقوام مختلف است که بین آنها مذاهب با رنگ‌ها و جنسیت‌های متفاوت وجود دارد.

رئیس کمیته ملی المپیک تاکید کرد: در حقیقت المپیک، نماد انسجام، تعامل و همبستگی میان همه ملت‌ها است که قرار است به واسطه این رویداد متجلی شود. اساسا فلسفه‌ایی که کمیته بین‌المللی المپیک در تلاش است آن را تبلیغ کند باهم بودن، همدلی و درد مشترک میان انسان‌ها است و این نکته از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

صالحی امیری به فعالیتهای کمیته ملی المپیک اشاره کرد و گفت: ما ۱۸ کمیسیون فعال تحت عناوین کمیسیون زنان، کمیسیون رسانه، کمیسیون اخلاق، کمیسیون محیط زیست، کمیسیون فرهنگ و... داریم که به بررسی مسائل مربوط به حوزه خود می‌پردازند و هیچ کدام آنها ورزشی نیستند.

وی در ادامه موضوع محیط زیست را یکی از مسائلی عنوان کرد که توسط کمیته ملی المپیک پیگیری و در آن تلاش می شود همه فدراسیون‌های ۵۲ گانه یک کمیته محیط زیست داشته باشند.

رئیس کمیته ملی المپیک خاطرنشان کرد: روز گذشته جلسه‌ای با روسای فدراسیون‌های ورزشی که کمیته محیط زیست آنها فعال است، برگزار کرده و به نتایج بسیار خوبی هم دست پیدا کرده اند.

صالحی امیری با بیان اینکه همه فدراسیون‌ها به نوعی در پی این هستند که فعالیت اجتماعی داشته باشند، گفت:به عنوان مثال، فدراسیون نجات غریق در سواحل جنوب و شمال درحال پاکسازی دریا است. فدراسیون دوچرخه‌سواری درحال تبلیغ دوچرخه‌سواری برای احیای محیط زیست است و اینها همگی فعالیتهای غیر ورزشی است.

وی المپیک را تلفیقی از مجموعه فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و ورزشی اعلام کرد و این نکته را مورد توجه قرار داد که یک قهرمان باید هویت اجتماعی داشته باشد، باید در کنار مردم و در مسائل اجتماعی مشارکت کند که در اصطلاح به آن سفیر می‌گوییم.

صالحی امیری با اعلام اجرای منشور المپیک در کمیته ملی المپیک اظهار داشت : کمیته‌های ۱۸ گانه این منشور درحال محقق شدن است و امیدواریم به نتایج خوبی با انجام این مهم دست پیدا کنیم.

وی از المپیک به عنوان یک رویداد بزرگ و مهم ورزشی نام برد که هر ۴ سال یکبار برگزار می شود که المپیک توکیو قرار است در سال ۱۴۰۰ باشعار «نزدیک شدن ملت‌ها به یکدیگر» برگزارشود.

رئیس کمیته ملی المپیک با گرامیداشت این روز در کنار وزارت ورزش و جوانان و دیگر اعضا خانواده ورزش از برگزاری برنامه های ویژه برای این روز خبرداد.

وی رونمایی از تالار مشاهیر ورزش ایران برای نخستین بار با مشارکت وزارت ورزش و جوانان، کمیته ملی المپیک و پارالمپیک را یکی از این برنامه ها اعلام کرد و گفت : زمان این رویداد امروز سه شنبه است. همچنین در نظر داریم ضمن تجلیل از اساتیدی چون یعقوبی، حبیبی، سیف‌زاده و میرزاده از تندیس مرحوم سیامند رحمان نیز رونمایی کنیم.

وی اعلام کرد که این برنامه، آغازی برای رونمایی از ۵ قهرمان المپیک در تالار مشاهیر کمیته ملی المپیک است که هر ماه انجام خواهد شد.

رئیس کمیته ملی المپیک در خصوص تالار مشاهیر گفت: این تالار شامل ۵۶ تندیس از ۵۶ المپیک ایران از سال ۱۹۴۸ تا ۲۰۱۶ ریو خواهد بود.

تگ ها


سید رضا صالحی امیری کمیته ملی المپیک المپیک لیوبلیانا