مقاومت فدراسیون قبل از آسیا شکسته می‌شود؟

جمشید نورشرق اعلام کرد که طرح پرونده در دادگاه عالی ورزش، امکان جذب بازیکن را برای باشگاه فراهم نمی‌کند....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، فدراسیون فوتبال ایران یک سال پس از ممنوعیت استخدام مربی و بازیکن خارجی، حالا تصمیم گرفته این ممنوعیت را لغو کند اما با تصویب هیئت رئیسه، شرایطی خاص را برای خرید بازیکن اعلام کرده است؛ شرایطی که علاوه بر احراز صلاحیت یک بازیکن برای بازی در لیگ ایران، دو شرط اصلی را پیش پای باشگاه ها می‌گذارد: تسویه حساب در فیفا و ارائه ضمانت بانکی.

جمشید نورشرق مسئول کمیته تعیین وضعیت در این باره می‌گوید: تا زمانی که بدهی خارجی داشته باشند و تا زمانی که تسویه‌اش را نیاورند، حتی با آوردن ضمانت بانکی هم امکان ثبت قرارداد نخواهند داشت. مرحله اول این است باید بدهی خارجی تسویه شود.

او درباره محرومیت نقل و انتقالاتی و شرایط خرید بازیکن خارجی در این حالت تصریح کرد: باشگاهی که پنجره اش از طرف فیفا بسته شده، اول باید پنجره را باز کند تا امکان ثبت قرارداد در سامانه فیفا باشد. بعد باید بدهی خارجی منجر به صدور حکم را تسویه کند و این مسئله باید از طرف دپارتمان بین الملل و کمیته تعیین وضعیت بازیکنان در فدراسیون فوتبال تائید شود.

مسئول کمیته تعیین وضعیت با اشاره به صدور حکم فیفا اظهار داشت: اگر منجر به صدور رای در فیفا شده باشد، جلوی ثبت قرارداد را می‌گیرد وگرنه صرف شکایت اهمیتی ندارد. برخی می‌گویند باید بعد از حکم دادگاه عالی ورزش (CAS) مبنا قرار داده شود اما مقررات می‌گوید آرای کمیته تعیین وضعیت فیفا قطعی است و اعتراض به دادگاه عالی مانع از اجرای حکم نمی‌شود. مگر اینکه دادگاه CAS بگوید دلایلی به من عرضه شده که من دستور توقف اجرا می‌دهم.

نورشرق در مورد دستور توقف دادگاه عالی توضیح داد: تشکیل پرونده در دادگاه عالی ورزش باعث تعلیق حکم نمی‌شود و ما به همین خاطر این پرونده را بدهی خارجی محسوب می‌کنیم. همانطور که گفته اگر دادگاه عالی ورزش دستور «توقف اجرا» بدهد و این را به ما ارسال کند، ما از پرونده بدهی خارجی، بیرون می‌آوریم.

او در توضیح شرایط صدور ضمانت نامه و کارکرد آن گفت: همچنین اگر باشگاهی قصد دارد با قراردادی دلاری بازیکنی خارجی را به خدمت بگیرد، به جز مسئله تکنیکی و شرایط احراز، باید به اندازه مبلغ قرارداد به کمیته تعیین وضعیت ضمانتنامه بانکی یکساله بدهد که این از طرف بانکهای رسمی ایران داده خواهد شد. یعنی باید باشگاه تضمین بدهد که توانایی مالی برای پرداخت دستمزد این بازیکن را دارد.

با این توضیح باشگاهی نظیر تراکتور به دلیل بسته بودن پنجره اساسا امکان خرید بازیکن خارجی نخواهد داشت و استقلال و پرسپولیس نیز باوجود باز بودن پنجره به دلیل پرونده‌های خود در فیفا، نمی‌توانند بازیکنی را جذب کنند. نکته مهم اینکه استقلالی‌ها اعتقاد داشتند باتوجه به اینکه در دادگاه CAS پرونده را مطرح کرده‌اند و هنوز حکم نهایی صادر نشده، امکان ثبت قرارداد بازیکن خارجی خواهند داشت اما حالا صحبت‌های نورشرق آب پاکی را روی دست مدیران باشگاه ریخته است.

نکته مهم اینکه باتوجه به حضور استقلال و پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا، این دو باشگاه انتظار دارند که معافیتی برای ثبت قرارداد بازیکن خارجی و استفاده از آن در این مسابقات صادر شود.

باتوجه به اینکه مصوبه هیئت رئیسه فدراسیون و بندهای آن، قانونی بین المللی و صادر شده توسط ای اف سی یا فیفا نیست، به نوعی امکان تغییر آن وجود دارد و فدراسیون فوتبال می‌تواند با گنجاندن یک بند یا تبصره، امکان خرید بازیکن توسط نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا را فراهم کند.

تگ ها


فدراسیون فوتبال فوتبال ایران لیگ برتر خلیج فارس فوتبال