مقایسه رانیری و دی‌فرانچسکو؛ رم کدام یک بهتر بود؟/ عکس

رانیری که قبلا هم سرمربی رم بوده به این تیم برگشت تا جانشین دی‌فرانچسکو شود. با مقایسه رم تحت سرمربیگری رانیری و دی‌‌فرانچسکو می‌توان به نتیجه جالبی رسید....

رانیری که قبلا هم سرمربی رم بوده به این تیم برگشت تا جانشین دی‌فرانچسکو شود. با مقایسه رم تحت سرمربیگری رانیری و دی‌‌فرانچسکو می‌توان به نتیجه جالبی رسید.

کلودیو رانیری، سرمربی ۶۷ ساله ایتالیایی از روز جمعه هدایت رم را برعهده گرفت. او دوران فوتبال حرفه‌ایش را در سال ۱۹۷۱ از رم شروع کرد تابه نوعی به خانه بازگشته باشد. رانیری در دوران بازی‌اش مدافعی متوسط بود و به غیر از رم در کاتانزارو، پالرمو و کاتانیا بازی کرده است. رانیری اما دوران مربیگری پر فراز و نشیبی داشته و هدایت ۱۸ تیم شامل فیورنتینا، والنسیا، پارما، یوونتوس، اینتر و ... را بر عهده داشت است! 
رانیری در سال ۲۰۰۰ سرمربی چلسی شد و مهم‌ترین تصمیمش خرید لمپارد بود که بعدها به اسطوره چلسی تبدیل شد. او به دلیل عدم تسلط به زبان انگلیسی نتوانست دوران موفقی با چلسی داشته باشد. رانیری در سال ۲۰۰۷ به یوونتوس پیوست و توانست یک سال پس از صعود دوباره آن‌ها به سری‌آ، یووه را را به رتبه سوم برساند و رئال مادرید را هم رفت و برگشت شکست دهد اما مقابل تیم سابقش چلسی شکست خورد. او پس از یووه هدایت رمی‌ها را بر عهده گرفت. رم رانیری به قدری قوی شده بود که در روز آخر قهرمانی سری‌آ را به اینتر مورینیو واگذار کرد. آن‌ها در فینال جام حذفی هم دیدار خود را مقابل اینتر واگذار کردند تا رانیری آقای نایب‌ قهرمانی‌ها لقب گیرد. مهم‌ترین موفقیت رانیری قهرمانی با لسترسیتی در سال ۲۰۱۵ است که توانست با آن تیم ستارگانی چون کانته و جیمی واردی را به لیگ برتر معرفی کند.
رانیری جانشین دی‌فرانچسکویی شد که نتایج بدی نداشت اما تیمش به بحران تاکتیکی رسیده بود. سرمربی اخراج شده رم از ابتدای فصل گذشته هدایت جیالوروسی را بر عهده گرفت نتایج او در سری‌آ با رم بد نبود و توانست رتبه سوم را کسب کند. او در لیگ قهرمانان اما شاهکار کرد و با حذف بارسلونا، به نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان رسید. آن‌ها در مرحله گروهی با اتلتیکومادرید و چلسی، گروه سختی تشکیل داده بودند.
با مقایسه دوران مربیگری این دو نفر می‌توان به نکات جالبی رسید. رانیری و دی‌فرانچسکو تفاوت خاصی در امتیازگیری با رم ندارند. رانیری در دوره اول حضورش در رم در ۸۴ بازی توانست ۴۷ برد، ۱۶ مساوی و ۲۱ باخت به دست بیاورد. دی‌فرانچسکو نیز در ۸۷ بازی خود با رم ۴۶ برد، ۱۸ مساوی و ۲۳ باخت به دست آورد. دی‌فرانچسکو در لیگ قهرمانان موفق‌تر بود و رانیری در سری‌آ.
حالا باید منتظر ماند و مشاهده کرد رانیری می‌تواند در بازگشتش به تیمی که فوتبال را از آنجا آغاز کرده موفق باشد یا خیر.