مقایسه عملکرد دروازه‌بان‌های سرخابی

مهدی رحمتی و علیرضا بیرانوند نقشی غیرقابل انکار در دربی 89 خواهند داشت....

مهدی رحمتی و علیرضا بیرانوند نقشی غیرقابل انکار در دربی 89 خواهند داشت.

دو دروازه‌بان اصلی و صاحب‌نام استقلال و پرسپولیس نقشی غیرقابل انکار در دربی 89 خواهند داشت.
به گزارش خبرنگار مدال، استقلال و پرسپولیس در شرایطی در دربی 89 به میدان خواهند رفت که مهدی رحمتی و علیرضا بیرانوند دروازه‌بان‌های دو تیم نقشی کلیدی و غیرقابل انکار در ترکیب این دو تیم دارند. رحمتی کاپیتان آبی‌‎ها با وجود نیمکت‌نشینی در 3 بازی اخیر این تیم در لیگ، در لیگ قهرمانان آسیا گزینه اول شفر بوده و به نظر می‌رید در دربی نیز در ترکیب اصلی استقلال به میدان برود. وی در 12 بازی از 16 بازی فصل جاری که در ترکیب استقلال به میدان دروازه خود را بسته نگه داشته و از این حیث بهترین آمار را در میان دروازه‌بان‌های لیگ برتری در اختیار دارد. وی در 8 بازی اخیر در لیگ برتر که برای استقلال به میدان رفته تنها یک گل دریافت کرده و امیدوار است روند خود فصل جاریس خود را در دربی نیز ادامه دهد. علیرضا بیرانوند نیز در ادامه فرم خوب خود در بازی‌های ملی، در لیگ نیز روهای خوبی را پشت سرگذاشته و در 17 بازی که برای پرسپولیس به میدان رفته 11 کلین‌شیت به ثبت رسانده است. مقایسه این دو دروازه‌بان طی سال‌های اخیر همواره از سوی مخاطبان فوتبال ایران سوژه‌ای جالب بوده و تنها مربوط به فصل جاری لیگ برتر نیست. در ادامه عملکرد این دو دروازه‌بان را با جرئیات بیشتری بررسی خواهیم کرد.

لیگ برتر – تجربه رحمتی، آمار رویایی بیرو
مهدی رحمتی یکی از معدود بازیکنانی است که در بیش از 400 بازی لیگ برتری به میدان رفته است. کاپیتان استقلال سابقه حضور در 420 بازی لیگ برتر را داشته که در این میان در 181 بازی دروازه خود را بسته نگه داشته تا رکرورد کلین‌شیت در 43 درصد بازی‌ها به نام به ثبت برسد. علیرضا بیرانوند نیز با وجود اینکه نزدیک به 12 سال از سنگربان آبی‌ها کوچک‌تر است در 137 بازی لیگ برتر به میدان رفته و 75 بار دروازه خود را بسته نگه داشته تا آمار رویایی کلین‌شیت در 55 درصد بازی‌ها به نام این دروازه‌بان 26 ساله به ثبت برسد.

لیگ قهرمانان آسیا – سنگینی کفه ترازو به سود کاپیتان آبی‌ها
پرسپولیس با درخشش عیلرضا بیرانوند به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسید و بیرو در فصل گذشته لیگ قهرمانان در مجموع 14 بازی 7 کلین‌شیت به ثبت رساند تا از این حیث صاحب یک رکورد جالب شود. با این حال وی در مجموع 39 بار در لیگ قهرمانان آسیا به میدان رفته و 14 بار نیز کلین‌شیت کرده تا دروازه وی در 36% بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا بسته مانده باشد. این در حالی است که مهدی رحمتی سابقه حضور در 64 بازی لیگ قهرمانان آسیا را داشته و در 24 بازی از این رقابت‌ها موفق به ثبت کلین‌شیت شده تا در این بازی‌ها برتری نسبی در مقایسه با بیرانوند داشته باشد.

تیم ملی – بیرانوند پیش است
رحمتی سال‌ها دروزاه‌بان شماره یک تیم ملی بود و در 76 بازی پیراهن تیم ملی را برتن کرد. وی در 35 بازی موفق به بسته نگه داشتن دروازه تیم ملی شده به عبارت بهتر در 46 درصد بازی‌هایی که پیراهن تیم ملی را پوشیده موفق به ثبت کلین‌شیت شده است. این در حالی است که علیرضا بیرانوند که طی سال‌های اخیر گزینه اول حضور در قفس توری تیم ملی بوده در 34 بازی ملی 20 بار موفق به کلین‌شیت شده و آمار رویایی بسته نگه داشتن دروازه در 59 درصد بازی‌ها را به ثبت رسانده است.