منصوریان: نمی‌دانم داوران چرا در لیگ برتر داوری می‌کنند!

علیرضا منصوریان می گوید دستمزد داوران در فوتبال ایران هیچ تناسبی با مربیان و بازیکنان ندارد و تا این هیچ مشکل حل نشود، معضل داوری ایران ادامه خواهد داشت....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، علیرضا منصوریان سرمربی تیم فوتبال تراکتور در نشست خبری پیش از حساس ترین بازی هفته برابر سپاهان گفت: خوشامد می گویم به محرم نویدکیا عزیز و مجموعه سپاهان. سپاهان خیلی باشگاه نزدیکی به تراکتور است. سعی می کنیم در این شرایط کرونا هر امکاناتی می خواهند در اختیارشان بگذاریم. امیدوارم فردا یک بازی فوق العاده خوب انجام بدهیم. ما از دو بازی دو امتیاز گرفته ایم و سعی می کنیم فردا سه امتیاز را بگیریم.


منصوریان در پاسخ به این سوال که تراکتور مقابل سپاهان هم با سه بازیکن بازی خواهد کرد یا خیر، توضیح داد: ما در دو هفته گذشته با سیستم سه دفاعه بازی کردیم و از این سیستم عقب نشینی نخواهیم کرد. سیستم اصلی ما ۲-۵-۳ است و اگر شرایط بازی ایجاب کند، از سیستم ۳-۳-۴ هم استفاده خواهیم کرد. من جمله اینکه هنوز بحث هفته اول را دارم و علیرغم اینکه اعتقاد دارم باید به داوری احترام گذاشت، دو پنالتی هفته اول برای ما گرفته نشد. نتایج لیگ هم در لیگ فیزیکی ما با دو حرکت خیلی خوب تعیین می شود. با احترام به داوری ولی دو پنالتی نگرفت و جامعه داوری کشور ۲ امتیاز به ما بدهکار شد.


او سپس ادامه داد: ما باید دیده شویم. سپاهان باید دیده شود. ما جمعیت ۳۰ میلیونی پشت‌مان قرار دارد. در برنامه فوتبال برتر وقتی خودم پشت خط رفتم و گفتم صحنه را از یک زاویه دیگر نشان دهید. ما ۲ امتیاز طلبکاریم و نمی خواهیم این ۲ امتیاز فردا به ما داده شود. ما می خواهیم حق و حقوقمان حین بازی داده شود. نمی خواهیم سر سپاهان تلافی کنیم. فعلا ۲ امتیاز به خاطر اشتباهات داوری عقب افتاده ایم.


منصوریان در ادامه حرف هایش را در مورد داوری ادامه داد و گفت: هم آقای سیدعلی و هم آقای کرمانشاهی در بازی ما خوب عمل کردند ولی در لحظه هایی که باید پنالتی می گرفتند، این کار را نکردند. ما به امید خدا سعی می کنیم از فردا به فرم ایده آل نزدیک شویم و سه امتیاز را بگیریم.


منصوریان در مورد ویژگی های تراکتور در دوران او و همینطور اینکه کسب دو تساوی در هفته ای ابتدایی را به شرایط بدنسازی مرتبط می داند یا خیر، گفت: نه اصلا. ما با شانس سوزی مرتبط می دانیم. ما ۶ بار شانس گلزنی در مقابل نساجی مازندران داشتیم. شما وقتی فرصت سوزی می کنید، این شانس را به حریف می دهید که جلو بیاید و شخصیت پیدا کند. مخصوص تیم های بزرگی مثل ما. ما از فضای بدنسازی خیلی خوب جدا شدیم و بزرگان تیم شرایط خیلی خوبی پیدا کرده اند. ما دو مدل بازی داریم. یکی بازی فردا مقابل سپاهان که فردا می خواهد مقابل ما مالکانه بازی کند و دیگر تیم هایی که می خواهند دفاع کنند. ما یار دوازدهم را نداریم و شاید خیلی از بازی ها را مجبور شویم که یک بر صفر ببریم. برای تراکتور که جمعیت پرشوری از هوادار دارد، دیگر نمی شود گفت یار دوازدهم و باید یار سیزده و چهارده بگوییم. متاسفانه در مقابل حریفان یار کشنده خودمان را نداریم و باید از تک موقعیت ها استفاده کنیم.


او در مورد مصدومان و محرومان تیم بیان کرد: دو بازیکن ما سرما خورده اند ولی هنوز جواب آزمایش نیامده که بفهمیم کرونا دارند یا نه. یکی از این بازیکنان آقای مسلمی پور است و دیگری آقای تیکدری. یک بازیکن هم که محمد خانزاده بود در بازی با نساجی مصدوم شد. با آقای امیری هم صحبت کردم که به خاطر سلامت بازیکنان و اعتبار باشگاه، چمن ورزشگاه وطنی تبدیل به چمن طبیعی شود. چهارمین غایب ما هم آقای خرم الحسینی است که او هم در حین گرم کردن پیش از دیدار برابر نساجی آسیب دید.

بخش پایانی حرف های منصوریان در رابطه با دستمزد داوران بود و توضیح داد: من سال ها از آقای تاج و آقای ساکت خواهش کردم که مبلغ قرارداد بازیکنان را بالا ببرید. نمی شود بازیکنان و مربیان دو سه میلیارد پول بگیرند و داوران برای هر بازی یک میلیون تومان. اصلا این در هیچ جای دنیا عرف نیست. بروند از بوندسلیگا و ایتالیا الگوبرداری کنند. از آقای بهاروند و اعضای هیئت رئیسه خواهش می کنم که برای داوران در لیگ های مختلف قرارداد طراحی کنند و به نظرم حداقل قرارداد با داوران در لیگ برتر باید ۵۰۰ میلیون تومان باشد. ۱۶ میلیارد باید قرارداد داشته باشند و این را تقسیم بر ۱۶ تیم حاضر در مسابقات کنند و حق و حقوق داوران را از تیم های لیگ برتری بگیرند. همه تیم ها را به صورت مساوی بگیرند. همین مقدار را ضربدر ۳۰ درصد بکنند و قراردادهای لیگ یک و دو را هم مشخص کنند. داوران هم باید حرفه ای باشند و نمی شود که شغل دیگری داشته باشند. اصلا این معرفتی نیست و عرفش هم نیست. حالا از علیرضا فغانی بپرسید، چه امکاناتی نیاز دارد. در ایران مثلا آقای حیدری پزشک است و اصلا به پول داوری نیاز ندارد و به خاطر عشق به داوری سوت می زند.


او ادامه داد: ولی بیاییم شایسته سالاری کنیم؛ کمترین حالت را در نظر بگیریم؛ از ۵۰۰، ۳۰۰ و ۱۵۰ میلیون. برای داوری که از لیگ یک به لیگ برتر می آید، پاداش در نظر بگیریم. اینطوری اعصاب داوران خرد می شود. من فکر می کنم یا عاشق این کار هستند یا ... نمی دانم چرا یک داور باید اینقدر پول بگیرد و بازیکن ما یا سپاهان صدبرابر داور بگیرد. این معضل تا حل نشود، مشکل داوری ما حل نمی شود.


منصوریان بخش پایانی حرف هایش را به هواداران اختصاص داد: خیلی بدشانسم که در کرونا به تبریز آمده ام. ترک زبان ها همه جا هستند. امیدوارم این ویروس لعنتی شرش را کم کند و ما بتوانیم دوباره هوادارنمان را ببینیم. ما ۳۰ تا ۳۵ میلیون ترک زبان داریم. یک دهم هم بیرون کشور هستند. برای خود من جالب است. هفته قبل یک آقایی پشت هتل خیلی فشار آورد که من را ببیند و من رفتم. گفت من سه هزار کیلومتر به سفر کرده ام تا بازی شما را ببینم. گفت هر بازی فرصت کنم می آیم. خدا را شکر بعد از بازی که مساوی شدیم، ندیدمش چون شرمنده او می شدم.

بیشتر بخوانید:

غیبت مهدی تیکدری در بازی با سپاهان

کنفرانس خبری علیرضا منصوریان قبل از دیدار با سپاهان/ ویدیو

 

 

تگ ها


تراکتور فوتبال ایران سپاهان Tractor لیگ برتر خلیج فارس فوتبال