منچستریونایتد - لیورپول؛ حقایقی جذاب از رقابتی ازلی ابدی

امروز از ساعت ۱۷:۳۵ تیم منچستر یونایتد در الدترافورد میزبان لیورپول خواهد بود....

امروز از ساعت ۱۷:۳۵ تیم منچستر یونایتد در الدترافورد میزبان لیورپول خواهد بود.

در لیگ برتر انگلیس هیچ دیداری به اندازه بازی مقابل منچستر و لیورپول اهمیت ندارد. حقایق و آمار زیادی درباره این دیدار وجود دارد که ۴ مورد از جالب‌ترین آن‌ها را با هم می‌خوانیم.

اولین دیدار
در اولین دیدار بین لیورپول و نیوتون هیث (نام اولیه منچستر یونایتد) که در آنفیلد برگزار شد قرمزپوشان مرسی یاد با نتیجه ۷-۱ پیروز شدند. این بازی دوازدهم اکتبر ۱۸۹۵  برگزار شد و در آن توماس بردشاو، فرانک بکتون، فرد گیری هرکدام ۲ گل و جیمی راس ۱ گل برای لیورپول به ثمر رساندند و جو کسیدی تنها گل نیوتون هیث را زد.
مربی لیورپول در این دیدار ویلیام بارکلی بود که قبل از آن سرمربی رقیب دیرینه قرمزها یعنی اورتون بود.
انتقام اولین دیدار
منچستری‌ها در اولین دیدار خانگی مقابل لیورپول توانست با نتیجه ۵-۲ پیروز شود و انتقام اولین بازی را بگیرد. جیمز پیتر ستاره اون روز بود که برای منچستری‌ها هتریک کرد. این بازی دیداری بود که سنگ بنای رقابت همیشگی دو تیم منچستر و لیورپول نهاده شد و پس از آن دلایل غیر فوتبالی مانند اختلافات طبقاتی و فرهنگی میان دو شهر، این رقابت را هیجان‌انگیزتر کرد.
برد در زمین همشهری
منچستر یونایتد در سال ۱۹۴۶ توانست با نتیجه ۵-۰ لیورپول را در زمین اختصاصی منچسترسیتی شکست دهد. الدترافورد در آن زمان به دلیل جنگ جهانی دوم خراب شده بود و شیاطین سرخ مجبور شده‌ بودند در زمین سیتی بازی کنند. سرمت بازبی، سرمربی اسطوره‌ای یونایتد در آن زمان به خوبی خود را اثبات کرد. ستاره آن دیدار ستان پیرسن بود که هتریک کرد. این بازی پس از ۶ سال عدم برگزاری بازی بین این دو تیم به دلیل جنگ جهانی بود.
حضور اسطوره در لباس رقیب
کسی که بیشترین تاثیر را در تاریخ یونایتد داشته بیش از ۱۰۰ بار برای لیورپولی‌ها به زمین رفته است.  بازبی در ۱۱۵ بازی برای لیورپول ۳ گل به ثمر رساند. او برای منچستر سیتی هم بیش از ۲۰۰ بار بازی کرده و قهرمانFA CUP شده است. بازبی سرمربی لیورپول هم بوده اما به عنوان اسطوره یونایتد شناخته می‌شود. بازبی بیش از ۲۰ سال سرمربی یونایتد بود و افتخارات بی‌شماری برای آن‌ها به دست آورد.
گل‌های بی‌شمار در یک بازی
چهارشنبه ۲۵ مارچ ۱۹۰۸ بیش از ۱۰ هزار نفر در ورزشگاه آنفیلد حضور داشتند و شاهد ۱۱ گل بودند! دو تیم منچستر و لیورپول آنقدر به هم گل زدند که هنوز هم رکورد بیشترین گل در یک بازی شکسته نشده است.
بیل مکفرسون برای لیورپول هتریک و جورج وال هم برای یونایتدی‌ها دبل کرد تا بازی بانتیجه ۷-۴ به نفع لیورپول به پایان برسد.