مهدوی‌کیا؛ یک سرمربی جدید در فوتبال ایران

سه پیروزی ایران در رقابت‌های مقدماتی آسیا اولین تجارب سرمربیگری مهدی مهدوی‌کیا ستاره سابق تیم ملی است....

به گزارش "ورزش سه"، این شروع جدی دوران مربیگری جدی کسی است که در سال‌های گذشته پیشنهادات مختلفی را برای انجام این کار رد کرده بود؛ چه سرمربیگری پرسپولیس، چه حضور در پست‌هایی مدیریت عامل یا عضو هیئت مدیره؛ با این حال او دومین شغل مهمش در فوتبال را از جایی آغاز کرد که به آن علاقمند بود، یعنی فوتبال پایه.

مهدوی‌کیا پس از دوران بازیگری آکادمی کیا را راه‌اندازی کرد که در حال حاضر یکی از مهم‌ترین مراکز حضور بازیکنان بااستعداد پایه در فوتبال ایران است و تنی چند از ستاره‌های آینده ایران در حال حاضر به عضویت این تیم در آمده‌اند و حتی ممکن است خیلی زود به کشورهای اروپایی ترانسفر بشوند.

مهدی مهدوی‌کیا که حالا نزدیک به شش سالی هست که در رده پایه مشغول کار جدی است، در این مدت در تیم هامبورگ و در کادر فنی جوانان این باشگاه معروف نیز عضویت داشته و به کسب تجربه مشغول بوده است. همچنین او در این اوقات با کنترل از راه دور مسائل آکادمی را هم پیگیری می‌کرده؛ کاری که البته با وجود تحسین‌های بسیار، حاشیه‌های مختلفی را نیز برای این چهره شناخته شده فوتبال ایران به همراه داشته است.

اما انتخاب مهدوی‌کیا به عنوان سرمربی تیم امید نقطه عطفی در کارنامه ورزشی اوست و او که پیش از این در یک شرایط رقابتی و دشوار هدایت تیمی را برعهده نداشت، چالش ایجاد یک تیم جدید در رده زیر ۲۳ سال را پذیرفت و در اولین گام نیز موفق به صعود به همراه تیم ملی با سه پیروزی از تاجیکستان شد؛ آن هم در مسابقات دشواری که تاجیک‌ها عرصه را بر ما تنگ کرده بودند.

مهدوی‌کیا مربی‌ای است علاقمند به بازی تهاجمی و پرس‌های شدید روی خط دفاعی حریف و همچنین با توجه به سابقه خوبی که دارد، قادر بوده در این رده سنی رابطه بسیار خوبی با بازیکنان و ستاره‌های تیم برقرار کند و این علاقه دو طرفه بین او و بازیکنان کاملا پیداست. این بازیکنان زیر نظر مربیگری چهره ای هستند که البته هنوز در کوران یک رقابت سخت و طولانی قرار نگرفته، تا مثل اغلب مربیان از استرس و فشار ناگهان پیرتر از چیزی که هست به نظر بیاید.

البته مهدوی‌کیا که به نظر در ابتدا چندان هم مایل به حضور در تیم امید نبود، از زمان پذیرش مسئولیت فنی این تیم، کار خود را جدی انجام داده و با دعوت از اکثر بازیکنان شاخص این رده سنی در ایران و غربال آنها تیمی را ساخته که بازیکنانش احتمالا در یکی دو فصل آینده، تنی از چند از ستاره‌های فوتبال ایران خواهند بود؛ بازیکنانی که قبل از این کمتر اسمشان را شنیده بودیم؛ از مهدی لموچی و حسین نخودکار تا میلاد کر، محمد خدا بنده‌لو و ... البته مورد استثنایی این جمع یاسین سلمانی پدیده سپاهان بود به اردوهای تیم ملی دعوت می‌شود و یک جوان نام آشنا و درخشان است؛ کسی که مسابقات با از دست دادن یک پنالتی مقابل نپال شروع شد، اما در بازی با هت‌تریک در بازی آخر ارزش‌های فوق‌العاده خود را نشان داد.


در این تورنمنت مسابقات ایران به جز بازی آخر پخش مستقیم نداشت و بنابراین ارزیابی چندان دقیقی از روند کاری تیم انجام نشده، اما کسب سه پیروزی در شرایط سخت در هر حالتی واجد ارزش‌های بسیاری است. البته با صعود از این مرحله و انجام اردوهای مقطعی و رسیدن به هماهنگی بیشتر، احتمالا باید شاهد شرایط تیمی به مراتب قوی‌تر برای تنه زدن به بزرگان آسیا باشیم.


نکته جالب مهدوی‌کیا این است که او به نسبت تمام ستاره‌های ۹۸ که هر یک به نوعی در کار مربیگری حضور داشته و دخیل بوده‌اند، آخرین نفری است که به این جمع می‌پیوندد. الان از لیست ۲۳ نفره آن تیم، تقریبا هیچ بازیکنی نیست که روی صندلی مربیگری ننشته باشد، اما مهدوی‌کیا صبورتر و با گام‌های کوچک‌تر این مسیر را پیموده و حالا در جایی قرار گرفته که شاید نوید تولد یک مربی جدید را در فوتبال ایران را داده باشد. البته از نظر عنوان شغلی این اتفاق قبل‌تر افتاده، اما وقتی در مورد مربی صحبت می‌کنیم، بیش از هر چیز موجودیت کیفی آن فرد برایمان اهمیت دارد؛ فاکتوری که دوست داریم در بالاترین و بهترین شرایط ممکن خصوصیتش را در سرمربی تیم امید کشف کنیم.

تگ ها


تیم امید ایران مهدی مهدوی کیا