مهدی عبدی و خلال دندان استوکس و اوساگوانا

خریدهای خارجی پرسپولیس خصوصا در بخش مهاجم یک رسوایی بزرگ محسوب می‌شود و شاید عدم جذب بازیکن خارجی از این حیث کاملا به سود این تیم باشد....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، علی علیپور طی دو فصل اخیر بارها نسبت به جذب مهاجم خارجی واکنش نشان داد و در نهایت نیز بدون تمدید قراردادش در پایان لیگ نوزدهم از این تیم جدا شد. در موضوع جدایی علی علیپور از پرسپولیس به عنوان برترین گلزن لیگ برتری این باشگاه، مساله بی‌توجهی باشگاه به درخواست مالی‌اش تاثیرگذار بوده است. توجه خاص باشگاه به جذب مهاجمان خارجی با قراردادی بالاتر از این بازیکن و در نهایت خروجی نه چندان قابل توجه از سوی این بازیکنان، در نهایت باعث شد تا علیپور راه جدایی را در پیش بگیرد.

علیپور در سال ۹۳ با قراردادی ۸۵ میلیونی از راه آهن به پرسپولیس پیوست. مهاجم ۱۹ ساله راه آهن در فصل بعدی قراردادش به ۱۸۰ میلیون ارتقا یافت. او در فصل سوم حضورش۳۹۰ میلیون دریافت کرد و این عدد برای فصل چهارم به ۵۰۷ میلیون رسید. در فصل پنجم علی علیپور قراردادش به عدد ۶۵۹میلیون رسیده بود با توجه به آقای گلی بندی در قراردادش توسط گرشاسبی گنجانده شد تا یک میلیارد دیگر دریافت کند و به بازیکنان سطح الیت برسد.


در این شرایط مجموعه دریافتی علی علیپور طی ۵ سال ۲ میلیارد و هشتصد و بیست و یک میلیون برسد. علیپور در فصل گذشته و در شرایطی که در تمرینات پیش فصل به دلیل اعتراض به مبالغ دریافتی و جذب مهاجمان خارجی ناکارآمد حضور نیافته بود توسط ایرج عرب دعوت به حضور در باشگاه برای توافق شد. علیپور در این توافق قراردادی ۲ میلیاردی با آپشن ۳۵۰ میلیونی دریافت کرد.

با این حال او در بدو حضور در تمرین در مصاحبه‌ای بار دیگر نسبت به دریافتی‌های دلاری انتقاد کرد و مشخصا طرف او ماریو بودیمیر بود. مهاجم کرواتی که نیم فصل را در پرسپولیس با تنها یک گل زده و دریافتی ارزی و تقریبا سه برابری نسبت به علی علیپور به کار در این تیم پایان داد. البته مدیران پرسپولیس با جذب جونیور براندائو بار دیگر شرایط را به شکلی پیش بردند که علیپور به نسبت به درخواست تمدید قرارداد با این باشگاه بی تمایل نشان دهد و در پایان فصل نیز راهی فوتبال اروپا شود.

ماجرا اکنون برای مهدی عبدی نیز به همین شکل پیش می‌رود؛ مهاجم جوان پرسپولیس فصل گذشته با قراردادی ۱۲۰ میلیونی به پرسپولیس پیوست. یک گل در دربی او را در کانون توجهات قرار داد و در ادامه نیز دو گل به پیکان زد و کار را با سه گل به پایان رساند. او در این فصل قرارداد خود را با عدد ۲۶۰ میلیونی با پرسپولیس ادامه خواهد داشت تا مسیری همانند علیپور را دنبال کند.

پرسپولیس اما همین فصل گذشته کار را با سه مهاجم خارجی دنبال کرده است. جونیور براندائو، آنتونی استوکس و کریستین اوساگوآنا سه مهاجم خارجی برزیلی، ایرلندی و نیجریه‌ای پرسپولیس بودند که در مجموع یک گل برای این تیم به ثمر رساندند!

جونیور براندائو با مبلغ ۵۷۲هزار دلار به پرسپولیس پیوست اما بعد از عملکردی ناموفق طی توافق دوطرفه قراردادش را با دریافت مبلغ ۲۵۲هزار دلار از این تیم جدا شد. این بازیکن تنها ۵ بازی در ترکیب پرسپولیس حضور داشت و به این شکل کارش با سرخ‌ها به پایان رسید.

آنتونی استوکس نیز در نیم فصل با قراردادی ۲۷۰هزار دلار و برای نیم فصل به این تیم پیوست و در همان ابتدا ۱۵۰هزار دلار دریافت کرد. این مهاجم ایرلندی پرحاشیه ۱۶ دقیقه در لیگ برتر و برابر استقلال و دو بازی نصفه و نیمه در لیگ قهرمانان با مجموع ۴۶ دقیقه به کار خود در پرسپولیس خاتمه داد.

کریستین اوساگوآنا نیز با قراردادی ۱۵۰ هزار دلاری به پرسپولیس پیوست و در نهایت بعد از دریافت ۹۸ هزار دلار و احتمالا باقیمانده طلبش طی روزهای آتی، سرخپوشان را به مقصد عراق ترک کرد. این مهاجم نیجریه‌ای که در پایان جام حذفی و با توجه به از دست دادن پنالتی، کاملا تحت فشار و هجمه قرار گرفته بود، با ۷ بازی، ۱ گل و ۱ پاس گل و دریافت دو کارت زرد کار را در این تیم به پایان رساند.

مجموع دریافتی ۴ مهاجم خارجی پرسپولیس در فصل گذشته (ماریو بودیمیر، آنتونی استوکس، جونیور براندائو و کریستین اوساگوآنا) عددی بالغ بر یک میلیون دلار را نشان می‌دهد! با میانگین قیمت ۲۲ هزار تومان این هزینه برای سه مهاجم خارجی، پرسپولیس نزدیک به ۲۲ میلیارد برای تنها یک گل زده و یک پاس گل هزینه کرده است.

اگرچه قانون منع بکارگیری بازیکنان خارجی در ایران با انتقادات زیادی مواجه است اما به نظر می‌رسد یکی از موهبات آن حداقل برای باشگاه پرسپولیس با توجه به خریدهای ناکارآمد در بخش جذب مهاجم، آثار آن می‌‌تواند به چهره شدن نفراتی همچون علی علیپور و مهدی عبدی شود و فضای بازی به دست بیاورند. هرچند در پرسپولیس امسال نیز خریدها در بخش مهاجم با جذب عیسی آل کثیر و آرمان رمضانی که هر دو از سن بالاتری برخوردار هستند، به نظر می‌رسد یحیی گل محمدی نیز چاشنی تجربه را ارجح‌تر دانسته و اعتماد لازم برای سود بردن از محصولات این تیم وجود ندارد.

بیشتر بخوانید:

«اوساگونا» لیگ قهرمانان آسیا و دیدار با استقلال را از دست داد!

قرارداد برانکو چگونه ۴۰ میلیاردی شد؟+ گزارش

 

 

تگ ها


پرسپولیس تهران فوتبال ایران علی علیپور مهدی عبدی لیگ برتر خلیج فارس فوتبال