مهران شاهین‌طبع: باز کردن برخی موضوعات به صلاح نیست

لیگ برتر بسکتبال هفته چهارمش را پشت سر گذاشت و بازیکنان ملیپوش از این هفته به اردو میروند تا خود را برای پنجره پنجم رقابتهای انتخابی جام جهانی آماده کنند ......

لیگ برتر بسکتبال هفته چهارمش را پشت سر گذاشت و بازیکنان ملی‌پوش از این هفته به اردو می‌روند تا خود را برای پنجره پنجم رقابت‌های انتخابی جام جهانی آماده کنند. آن هم در شرایطی که تیم ایران با شش برد و دو باخت، جایگاه چندان مطمئنی در راه صعود به جام جهانی ندارد و در دو پنجره پنجم و ششم، دیدارهای سختی هم پیش رو دارد. در کنار این موارد، نبود چند بازیکن اصلی ایران در پنجره‌های گذشته کار را برای مهران شاهین طبع سخت کرده. مربی که نه حامد حدادی را در اختیار دارد و نه صمد نیکخواه را. ارسلان کاظمی را هم دعوت نکرده و حالا در آخرین اتفاق پیش آمده، سجاد مشایخی را هم از دست داده است. شاهین طبع از سختی‌های پیش روی تیم ملی و البته شانس خوبش برای صعود می‌گوید.

 اول از همه از مشکلات و چالش‌های پیش رو صحبت کنیم که شاید دست‌تان را برای پنجره پنجم بسته‌تر از گذشته کند. اینطور نیست؟
 سیستم جدید فیبا برای برگزاری رقابت‌های انتخابی جام جهانی شرایط خاص و متفاوتی دارد که پیش از این تجربه‌اش نکرده بودیم. در گذشته رقابت‌های انتخابی طی یکی دو هفته جمع می‌شد اما حالا بیش از یک سال و نیم به طول می‌انجامد. چند هفته آن درست وسط لیگ برگزار می‌شود و چند هفته هم در تابستان و زمان استراحت بازیکنان. به همین دلیل داشتن تیمی خوب و آماده در همه پنجره‌ها نیازمند برنامه‌ریزی و لیگی خوب است. شرایطی که دقیقا باید دست مربی را بازتر از گذشته کند تا بتواند در هر پنجره نتیجه قابل قبولی بگیرد.


 چالش‌های پیش روی تیم ملی در پنجره‌های گذشته و پیش رو بیشتر چه چیزی بوده؟
 برخی از عوامل دخیل، همین‌هایی بود که گفتم. علاوه بر آن، دو شغله بودن کادر فنی و درگیر بودن آنها در لیگ، هزینه‌های زیاد این شیوه برگزاری که کار را برای فدراسیون‌هایی نظیر ایران دشوار می‌کند و از طرف دیگر درگیر بودن بازیکنان در لیگ و مصدومیت‌ها، عامل دیگری است که گاهی مشکل‌ساز می‌شود.


 تیم ما هم حالا دچار مشکل شده و کارش به اما و اگر رسیده!
 بله خب همه این عوامل برای بسیاری از تیم‌ها وجود دارد اما شرایط بسکتبال‌شان متفاوت است. به طور مثال تیمی را می‌بینیم که به راحتی 80 درصد ترکیبش را تغییر می‌دهد اما خب دست ما برای انجام چنین کارهایی بسته است.


 شما خودتان اگر بخواهید شرایط ایران در راه صعود به جام جهانی را توضیح دهید و جایگاه نهایی‌اش را پیش‌بینی کنید، چطور این کار را انجام می‌دهید؟ در یک جمله آیا صعود می‌کنیم؟
 ببینید هیچ‌ چیز قابل پیش‌بینی نیست. در ادامه صحبت قبلی‌ام به ژاپن اشاره می‌کنم که پس از چهار شکست دو بازیکن جدید اضافه کرد که توانست ایران و استرالیا را ببرد و به شرایط بهتری در جدول برسد. با این حال آنها در پنجره پنجم آن دو بازیکن را ندارند و البته یکی از بازیکنان برجسته و مصدومشان به ترکیب باز خواهد گشت. به نظر من اگر مبنا را بر برد فیلیپین و ژاپن در سایر دیدارهای آینده‌شان بگذاریم، کارمان بسیار دشوار می‌شود. از طرف دیگر ما یک رقابت کمرنگ‌تر با اردن هم داریم اما معتقدم ما با دو و حتی یک برد هم از این گروه به جام جهانی صعود می‌کنیم.

 

آیا تیم ملی آنطور که باید نتیجه گرفته است؟
 به نظر خودم و بسیاری از کارشناسان، در بازی‌های آسیایی که عملکرد بسیار خوبی داشتیم. تنها به چینی باختیم که درست با هدف و برنامه پیش رفت و پس از پنجمی در اینچئون آمد و قهرمان شد. ما در ماه‌های گذشته بارها به چین رفتیم و هر بار یک ترکیب در مقابل ما قرار گرفت. در نهایت هم ترکیبی در بازی‌های آسیایی در برابر ما قرار گرفته بود که ندیده بودیم. در رقابت‌های انتخابی جام جهانی هم پس از پنجره اول، از پنجره دوم بازی‌ها را پشت سر هم بردیم و تنها یک باخت برابر ژاپن را تجربه کردیم. آن هم در شرایطی که چند بازیکن را نداشتیم و ژاپنی‌ها هم با تمام قوا آمده بودند باخت‌های قبلی را در خانه جبران کنند.


 
 برسیم به فهرست جدید تیم ملی که حرف و حدیث‌های زیادی به همراه داشته. مهم‌ترین بخش آن هم نبود نام بازیکنی نظیر ارسلان کاظمی بوده. بازیکنی که گفته ‌می‌شد به خاطر مصدومیت دعوت نشده و البته پس از آن هم مشکلات با کادر فنی و مسوولان تیم به ‌عنوان دلیل دعوت نشدنش مطرح شد. خیلی واضح و صریح علت دعوت نشدنش را می‌گویید؟

 ببینید انتخاب فهرست تیم ملی یک کار جمعی است که البته در نهایت نظر نهایی را خودم می‌دهم و از همه اهالی بسکتبال می‌خواهم این یکی را برعهده خودم بگذارند. من برای همه بازیکنان از ریز و درشت احترام قایلم و ارزش کاری که برای تیم ملی کرده و می‌کنند را می‌دانم. با این حال به نظرم بهتر است در برخی موارد، ماجرا بیش از اندازه باز نشود تا حرمت همه حفظ شود. انتخاب بازیکنان برای تیم ملی بیش از هر چیز سلیقه‌ انتخاب‌کننده است و باید مبتنی بر تفکراتش باشد.


 یعنی ارسلان در این پنجره جایی در سلیقه و تفکرات شما نداشت؟
 گفتم که گاهی اوقات حرف زدن بیش از اندازه و باز کردن برخی موضوعات آسیب‌زا است و ممکن است اثرات خوبی نداشته باشد. نمی‌خواهم این ماجرا را زیاد از هم باز کنم. بدون شک من تیم را می‌بندم که بتوانم با آن به موفقیت برسم و نتیجه بگیرم. پس می‌خواهم که اهالی بسکتبال از رسانه‌ها گرفته تا سایر کارشناسان و بازیکنان به انتخابم احترام بگذارند.
 
 
 و پیش‌بینی‌تان از چهار بازی آینده؟
 پنجره‌های قبلی را به هیچ وجه نمی‌شود با دو پنجره باقیمانده مقایسه کرد. حریفان ما در این دو پنجره بسیار قدرتمند‌تر و با کیفیت‌تر هستند که کار ما را هم سخت‌تر می‌کند. با این حال همانطور که گفتم امیدوارم با یک برد هم به رقابت‌های جهانی صعود کنیم.

تگ ها


فوتبال