مهم‌ترین برندگان جایزه‌ی پی‌چی‌چی در تاریخ معاصر

لیونل مسی برای بار هشتم برنده‌ی جایزه‌ی بهترین گلزن لالیگا شد. در این مطلب نگاهی داریم به دیگر اسطوره‌هایی که این جایزه را در قرن بیست و یکم از آنِ خود کرده‌اند....

به گزارش "ورزش سه"، بازیکنان بزرگ بسیاری تا به حال جایزه‌ی بهترین گلزن لالیگا، معروف به پی‌چی‌چی، را برده‌اند. در سال‌های اخیر لیونل مسی و کریستیانو رونالدو به طور متناوب این جایزه را با گلزنی‌هایشان برای بارسلونا و رئال مادرید برنده شدند. اما از وقتی ستاره پرتغالی مادرید را ترک کرده، این شماره ۱۰ آبی‌اناری‌ها بوده که اختلافش با بقیه را در آمار کلی افزایش چشمگیری بخشیده و تبدیل به تنها بازیکنی شده که هشت بار فصل را به عنوان بهترین گلزن لالیگا به پایان رسانده است. پشت سر مرد آرژانتینی برخی از بزرگ‌ترین بازیکنان جهان فوتبال قرار دارند که این جایزه را دریافت کرده‌اند. در ادامه از چند تن از برندگان معاصر این جایزه نام می‌بریم:

لیونل مسی

در مورد او چه چیز بیشتری واقعا می‌شود گفت؟ ابراسطوره‌ی آرژانتینی هشت بار جایزه پی چی چی را مال خود کرده که پنج بار آن در فصول اخیر بوده است. اولین جایزه‌ی او در فصل ۱۰-۲۰۰۹ به دست آمد و در چهار فصل بعد سه بار دیگر هم جایزه را برد که یکی‌ از این فصل ها همان فصل تاریخی‌ ۱۲-۲۰۱۱ بود که در آن ۵۰ گل به ثمر رساند. از آن موقع رقابت مسی/رونالدو در همه‌ی فصول بعدی ادامه پیدا کرد. مسی چنان گلزن فوق‌العاده‌ای بوده که فقط یک نفر به جز رونالدو توانسته او را در کسب این جایزه شکست دهد: رفیق و هم‌تیمی سابق‌ش لوییس سوارز که در فصل ۱۶-۲۰۱۵ به آمار فوق‌العاده‌ی ۴۰ گل در فصل رسید.

کریستیانو رونالدو

وقتی رونالدو مادرید را در سال ۲۰۱۸ به مقصد یووه ترک کرد آمار گلزنی‌ش به عدد باورنکردنی ۳۱۱ گل در فقط ۲۹۲ بازی رسیده بود! او تنها سه بار جایزه‌ی پی‌چی‌چی را برد اما هیچ وقت در یک فصلِ لالیگا کمتر از ۲۵ گل نزد. تاریخ فوتبال کمتر گلزنی به بزرگی رونالدو را به خود دیده است.

رائول

در یک دهه و نیمی که رائول مهاجم ثابت رئال بود، گل‌ها یکی پس از دیگری به نام او و به نامِ رئال ثبت می‌شدند. مهاجم اسپانیایی ۶ بار با رئال لالیگا را فتح کرد و دوبار بهترین گلزن لیگ شد: یک بار در فصل ۹۹-۱۹۹۸ با ۲۵ و بار دیگر در فصل ۰۱-۲۰۰۰ با ۲۴ گل.  

رونالدو نازاریو

رونالدوی برزیلی، که در حال حاضر رییس باشگاه رئال وایادولید است، هم همچون رائول دو بار جایزه‌ را برنده شد، اما او این کار را با دو باشگاه مختلف انجام داد. رونالدو در فصل ۹۷-۱۹۹۶، ۳۴ گل برای بارسلونا به ثمر رساند و بار دیگر، پس از انتقال پر سر و صدایش به رقیب ابدی بارسا، در فصل ۰۴-۲۰۰۳ با ۲۵ گل با پیراهن سفید رئال مادرید در صدر جدول گلزنان ایستاد. این بهترین فصل رونالدو در پایتخت اسپانیا بود.

ساموئل اتوئو

ماشینِ گلزنیِ اتوئو بعد از پیوستن او به بارسا از رئال مایورکا در تابستان ۲۰۰۴، سریع روشن شد و در همان فصل اول ۲۴ گل زد ولی جایزه را نهایتا به دیگو فورلان واگذار کرد. در فصل بعد اما، اتوئو آمارش را بهبود بخشید و با ۲۶ گل جایزه پی‌چی‌چی را نصیب خود کرد. بارسا در هر دو فصل به کمک گل‌های مهاجم کامرونی قهرمان لالیگا شد.

رود فن نیستلروی

فن نیستلروی در حالی در سال ۲۰۰۶ از منچستر یونایتد به رئال مادرید رفت که پیش از آن برنده جایزه‌ی بهترین گلزن لیگ جزیره هم شده بود. او قصد فتح معادل اسپانیایی این جایزه را هم داشت و در همان فصل اول حضورش در پایتخت، با آمار خوب ۲۵ گل به این مهم دست یافت تا سپیدپوشان مادرید نیز قهرمانی در آن فصل از لیگ کامبک ها را نیز از آنِ خود کنند.

دیگو فورلان

فورلان دو بار جایزه پی‌چی‌چی را برده: یک بار با ویارئال و دفعه‌ی بعد با اتلتیکو مادرید. مهاجم اروگوئه‌ای در فصل اول حضورش در لالیگا(۰۵-۲۰۰۴) ۲۵ گل برای ویارئال زد. او در دو بازی نهایی لیگ ۵ گل زد و رقابت نزدیک و به یادماندنی‌ای با ساموئل اتوئو برای کسب این جایزه داشت که نهایتا برنده‌ی آن هم شد. فورلان بعدتر به قرمز و سفید‌های مادرید، یعنی اتلتیکو پیوست جایزه را در فصل ۰۹-۲۰۰۸ این بار با ۳۲ گل تصاحب کرد. این آمار به این معنی بود که او اولین بازیکن از زمان رونالدو نازاریو در فصل ۹۷-۱۹۹۶ در بارسا بوده که این جایزه را با بیش از ۳۰ گل در یک فصل برده است.

برندگان پی‌چی‌چی در قرن بیست و یکم:

۲۰۰۰-۰۱: رائول / رئال مادرید/ ۲۴ گل

۲۰۰۱-۰۲ : دیگو تریستان / دپورتیوو لاکرونیا / ۲۱ گل

۲۰۰۲-۰۳: روی ماکای / دپورتیوو لاکرونیا / ۲۹ گل

۲۰۰۳-۰۴ : رونالدو نازاریو / رئال مادرید / ۲۵ گل

۲۰۰۴-۰۵ : دیگو فورلان / ویارئال / ۲۵ گل

۲۰۰۵-۰۶ : ساموئل اتوئو / بارسلونا / ۲۶ گل

۲۰۰۶-۰۷ : رود فن نیستلروی / ۲۵ گل

۲۰۰۷-۰۸ : دنیل گیسا / مایورکا / ۲۷ گل

۲۰۰۸-۰۹ : دیگو فورلان / اتلتیکو مادرید / ۳۲ گل

۲۰۰۹-۱۰ : لیونل مسی / بارسلونا / ۳۴ گل

۲۰۱۰-۱۱ : کریستیانو رونالدو / رئال مادرید / ۴۱ گل

۲۰۱۱-۱۲ : لیونل مسی / بارسلونا / ۵۰ گل

۲۰۱۲-۱۳ : لیونل مسی / بارسلونا / ۴۶ گل

۲۰۱۳-۱۴ : کریستیانو رونالدو / رئال مادرید / ۳۱ گل

۲۰۱۴-۱۵ :  کریستیانو رونالدو / رئال مادرید / ۴۸ گل

۲۰۱۵-۱۶ : لوییس سوارز / بارسلونا / ۴۰ گل

۲۰۱۶/۱۷ : لیونل مسی / بارسلونا / ۳۷ گل

۲۰۱۷-۱۸ : لیونل مسی / بارسلونا / ۳۴ گل

۲۰۱۸-۱۹ : لیونل مسی / بارسلونا / ۳۶ گل

۲۰۱۹-۲۰ : لیونل مسی / بارسلونا / ۲۵ گل

۲۰۲۰-۲۱ : لیونل مسی / بارسلونا / ۳۰ گل

محتوای اختصاصی ورزش‌سه با همکاری رسمی لالیگا laliga
This Content Is Provided By Laliga In Partnership With Varzesh۳

تگ ها


رائول گونزالس لیونل مسی کریستیانو رونالدو بارسلونا یوونتوس