مهم‌ترین سوال از تیم‌های لیگ برتری: آیا تعطیلات کافی است؟

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که این روزها در لیگ برتر انگلیس ذهن‌ها را به خود مشغول کرده کافی بودن یا نبودن میزان تعطیلات لیگ برای بازیکنان حاضر در این رقابت است....

به گزارش مدال؛ ماه آگوست در بریتانیا از قدیم‌الایام ماه تعطیلات خانواده‌ها با تعطیلی مدارس در تابستان بوده است اما باید فوتبالیست‌ها را از این ماجرا مستثنی بدانیم، کسانی که باز هم بدون استراحت طولانی به کار خود بازگشته‌اند تا یک فصل پرفشار دیگر را سپری کنند. «سادیو مانه» مهاجم گلزن و موفق لیورپول درباره این مسئله گفت: «باور کردنی نیست. اکنون 7 سال است که یک تعطیلات درست و حسابی را تجربه نکرده‌ام. حتی در همین تعطیلات کوتاه نیز تمام تمرکز ما به شروع رقابت‌ها معطوف می‌شود.»

 

بازیکنان واقعاً چه مدت زمانی را جهت استراحت و تجدید قوا در اختیار دارند؟

در لیگ برتر انگلیس اکثر بازیکنان یک روز پس از پایان فصل گذشته - یعنی در دوازدهم می - به تعطیلات رفتند. البته بازیکنان منچسترسیتی و واتفورد درگیر فینال جام حذفی بودند و تاتنهامی‌ها و لیورپولی‌ها هم روز یکم ژوئن فینال لیگ قهرمانان اروپا را پیش رو داشتند و به همین دلیل نیز دیرتر از سایر بازیکنان راهی تعطیلات شدند. ضمن اینکه در ادامه بازی‌های ملی نیز از راه رسیدند و باعث شدند تا بازیکنی همچون «سادیو مانه» در طول یازده ماه، چیزی در حدود 60 بازی رسمی را تجربه کنند. مانه روز پنجم آگوست به تمرینات پیش‌فصل لیورپول بازگشت، یعنی تنها هفده روز پس از اینکه فصل گذشته برایش رسماً به اتمام رسید.

مانه در مصاحبه‌ای در این خصوص گفت: «من آماده‌ام. زمان کمیاب است. مدت زمان زیادی‌ست که بازی می‌کنم و به این روند تقریباً عادت کرده‌ام. هفت سال است که تعطیلاتم بیشتر از بیست روز نبوده اما دیگر از این ماجرا ناراحت نمی‌شوم. باید شرایط زندگی حرفه‌ای را بپذیریم و خود را بر اساس آن آماده کنیم. این زندگی ما است.»

«آلیسون بکر»، «محمد صلاح»، «روبرتو فیرمینو» و «نبی کیتا» هم مانند هم‌تیمی‌شان مانه، در تابستان درگیر تورنمنت‌های ملی بودند و از تعطیلات خود چیزی نفهمیدند اما حتی بازیکنانی که اسیر بازی‌های ملی نیز نبودند هم باید برای حضور در پیش‌فصل به تمرینات بازمی‌گشتند و برخی حتی در تعطیلات مربی بدنسازی شخصی به خدمت گرفتند و این نشان می‌دهد که حتی در تعطیلات نیز خبری از «تعطیلات» نیست.

 

قرارداد بازیکنان درباره تعطیلات چه می‌گوید؟

طبق یک قرارداد معقول در لیگ برتر انگلیس، هر بازیکن به مدت پنج هفته با زمانی که از سوی باشگاه تعیین می‌شود اجازه رفتن به تعطیلات را دارد و باشگاه‌ها اجازه ندارند بدون داشتن دلیل منطقی با گذراندن سه هفته از این تعطیلات به صورت متوالی توسط بازیکن مخالفت کنند. این مسئله برای «سادیو مانه» و یا «سون هیونگ مین» که فصل گذشته 78 بازی ملی و باشگاهی داشتند، مسئله‌ای بی‌معنا محسوب می‌شود. سون در 72% بازی‌های فصل پیش، کمتر از پنج روز استراحت داشت و سلامتی‌اش در خطر جدی قرار داشت و حالا فیفا خواستار این‌ست که تعطیلات بین دو فصل حداقل حتما یک ماه باشد.

 

خطر جدی در کمین بازی جذاب

بد نیست بدانید که طبق آمار، فصل گذشته 16 بازیکن حاضر در لیگ برتر انگلیس نزدیک به 80 بازی انجام دادند و به این ترتیب می‌توان به صراحت گفت که تعطیلات تابستانی برای بازیکنان حذف شده است! ضمن اینکه آنها تعطیلات کریسمس و سال جدید میلادی را هم دور از خانه سپری می‌کنند و به کسب آمادگی برای حضور در بازی‌های «باکسینگ دی» می‌پردازند. این همان موضوعی‌ست که «یورگن کلوپ» و «پپ گواردیولا» بارها به انتقاد از آن پرداخته‌اند:

سرمربی سرخ‌پوشان مرسی‌ساید در این خصوص گفت: «اگر رفتار بهتر با بازیکنانمان را نیاموزیم، بازی زیبا را می‌کشیم. بازیکنان خسته می‌شوند و بدون بازیکنان، بازی خوبی نخواهیم داشت.» این در حالی‌ست که سرمربی منچسترسیتی هم فصل گذشته معتقد بود که فشردگی برنامه‌ها بازیکنانش را به سمت نابودی کشانده. شاید همین فشارها باعث شد که در این فصل و در ماه فوریه لیگ برتر یک هفته تعطیلی را تجربه کند، تصمیمی که «اتحادیه فوتبال انگلیس» آن را «اقدامی مهم» لقب داده است.

 

نگاهی متفاوت

در این بین البته برخی بر این عقیده هستند که نباید برای بازیکنان دلسوزی کرد چرا که آنها با بهترین هواپیما به بهترین هتل‌ها می‌روند و تمریناتشان روزی فقط چند ساعت است و بابت آن دستمزدهای نجومی دریافت می‌کنند. ضمن اینکه مشخصاً چندان نیز خسته نمی‌شوند چرا که در تعطیلات یک روز در هفته و پایان هفته، به زمین‌های گلف یورش می‌برند، پس فشاری روی آنها نیست!

بیشتر بخوانید:

سولشائر یونایتد را به عصر فرگی برمی‌گرداند؟

تگ ها


تعطیلات لیگ برتر انگلیس تعطیلات لیگ خستگی بازیکنان بازیکن فوتبال لیگ برتر فوتبال