موازی کاری در پرونده «شکاری»/ سردرگمی فیفا از نامه نگاری‌ ایرانی‌ها!

باوجود گذشت سه سال از شکایت باشگاه ذوب آهن ایران از رضا شکاری و باشگاه روبین کازان روسیه به فیفا، این پرونده با موازی کاری مدیران فعلی و مدیر سابق این باشگاه و نامه نگاری های چند جانبه وارد فاز تازه‌ای شده است....

به گزارش مدال، بدون شک پرونده شکایت باشگاه ذوب آهن از رضا شکاری به فیفا یکی از پیچیده ترین و طولانی ترین پرونده های حقوقی فوتبال ایران است و احتمالا معادلات فدراسیون جهانی فوتبال را هم برهم زده است! از آنجا که فیفا دائما با شکایت بازیکنان و مربیان خارجی از باشگاه های ایرانی مواجه بوده، در این مورد شکایت یک باشگاه ایرانی از یک بازیکن ایرانی و همچنین شکایت از دو باشگاه روسی، کمی کار را در صدور رای پیچیده کرده است.

اصل ماجرا؛ شکاری در اندیشه طی کردن راه سردار آزمون
رضا شکاری سال ۹۵ و زمانی که در عضویت تیم ذوب آهن بود، با پیشنهاد مدیر برنامه هایش عزمش را برای حضور در لیگ روسیه جزم کرد؛ درست در روزهایی که سردار آزمون دیگر مهاجم ایرانی در روسیه خوش درخشیده و برای خودش نامی دست و پا کرده بود. شکاری با رویای طی کردن مسیر موفقیت آزمون، به صورت یکطرفه قراردادش را با ذوب آهن فسخ کرد و ابتدا به تیم روستوف و چندی بعد به تیم روبین کازان رفت. ذوبی ها هم بلافاصله شکایت از این مهاجم را در دستور کار قرار دادند و او را در کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال محکوم کردند. با این حال از آنجا که پروسه حضور شکاری در تیم روبین کازان چند ماه طول کشید و این بازیکن مدتی تیم نداشت، پرداخت حق فسخ شامل او نمی شد.

دادخواست ذوب آهن؛ شکاری خودش را به مصدومیت زد!
در یکی از مدارک ارسالی باشگاه ذوب آهن برای فیفا قید شده که این بازیکن پیش از یکی از بازی های ذوب آهن در لیگ برتر ایران خودش را به مصدومیت زده است. شکاری در فصل ۹۵-۹۶ و پیش از بازی ذوب آهن با گسترش فولاد به کادر فنی و مدیران باشگاه می گوید که به خاطر آسیب دیدگی قادر به همراهی تیم نیست ولی بعدها کاشف به عمل می آید که وی در همان روز بازی به تهران سفر کرده و در سفارت روسیه مشغول تحویل مدارکش بوده است! این موضوع بعد از تست و عکس های پزشکی از شکاری بر باشگاه عیان می شود.

شکایت برای جلوگیری از تداوم «نخبه دزدی»
سعید آذری مدیرعامل وقت باشگاه ذوب آهن پیگیرترین فرد در پرونده شکاری بوده است و حتی الان هم باوجود جدایی از این تیم، شاید بیشتر از مدیران ذوب آهن دنبال به نتیجه رساندن این شکایت است. آذری در شهریور ماه ۹۶ در مصاحبه‌ای درباره علت شکایت از شکاری گفته بود: «علاوه بر اینکه حرکت شکاری غیر قانونی است، او اقدام به عقد قرارداد پنج ساله با روبین کازان کرده است. البته به نظر من شکاری در این قضیه زیاد مقصر نیست. ما این پدیده را نه به خاطر رضا شکاری بلکه به خاطر بحث نخبه دزدی که در فوتبال ما صورت می‌گیرد و رویه غیر قانونی که اعمال می‌شود، دنبال خواهیم کرد.»

سکونشینی محض شکاری در روسیه و ناکامی در پیوستن به پرسپولیس
روزگار برای شکاری در تیم روبین کازان بر وفق مراد این بازیکن پیش نرفت. شکاری فصل گذشته در این تیم روسی به یک سکونشین محض تبدیل شد و عملکرد این بازیکن را به کل دگرگون کرد. گفته می شود باشگاه روبین کازان به دلیل نگرانی از شکایت ذوب آهن این بازیکن را سکونشین  و در نهایت با جدایی این بازیکن موافقت کرد. شکاری بعد از جدایی از روبین کازان، باشگاه پرسپولیس را به عنوان مقصد بعدی خود انتخاب کرد اما هشدارهای سعید آذری مدیرعامل وقت ذوب آهن به پرسپولیسی ها مبنی بر احتمال محرومیت این بازیکن و خسارت مادی به باشگاه، آنها را از جذب این بازیکن منصرف کرد.

آذری مثل شبح پشت سر شکاری!
هنوز یک هفته از منتفی شدن حضور شکاری در پرسپولیس نگذشته بود که خبر عقد قرارداد این بازیکن با تراکتور رسانه ای شد. آذری حتی بعد از این اتفاق، دست از سر شکاری برنداشت و به مدیران تراکتور هشدار داد که در تصمیم خود تجدیدنظر کنند اما تراکتوری ها از اقدام خود عقب نشینی نکردند. البته ترس از بازی دادن شکاری و محرومیت باشگاه، تراکتور را مجبور کرد که این بازیکن را سکونشین و نیمکت نشین کند تا در صورت رای فیفا، بردها و تساوی های تراکتور با باخت عوض نشود!

رای ابتدایی فیفا؛ درخواست «گراندز» ذوب آهن
آبان ماه امسال بود که فیفا رای ابتدایی خود را درباره پرونده شکایت از شکاری منتشر کرد. در این رای اتاق حل اختلاف فیفا آمده بود که شکایت ذوب آهن از این بازیکن رد شده و تراکتور هم می تواند از شکاری استفاده کند. ذوبی ها هم بلافاصله درخواست گراندز کردند تا در جریان جزئیات رای قرار بگیرند و متناسب با آن اقدام کنند.

پذیرش شکایت ذوب آهن؛ آذری در فولاد هم دست بردار نیست!
سعید آذری در حال حاضر در تیم فولاد خوزستان مدیرعامل است. وی باوجود گذشت چند ماه از جدایی اش از تیم ذوب آهن، دست بردار شکایت از شکاری نیست و می خواهد هر طور شده پیروزی در این پرونده را به نام خودش تمام کند. از این رو، آذری پیگیر این پرونده است و حتی مستقیم با وکیل ایتالیایی در ارتباط است. در این ارتباط حتی گفته می شود نامه های فیفا هنوز به نام آذری است در حالی که وی در حال حاضر مدیرعامل باشگاه فولاد است!

حرکت موازی دو مدیرعامل در یک پرونده؛ فیفا با چه کسی طرف است؟
به این ترتیب می توان ادعا کرد پرونده رضا شکاری در ایران به صورت موازی از سوی مدیرعامل فعلی  و مدیرعامل سابق باشگاه ذوب آهن پیگیری می شود! یک منبع آگاه در این ارتباط به خبرنگار مدال گفت که آذری حتی پیش از آنکه باشگاه ذوب آهن نسبت به گرفتن جزئیات رای فیفا (گراندز) اقدام کند، در مذاکره با وکیل ایتالیایی این درخواست را 24 ساعت جلوتر ارائه کرده است. تمام هدف آذری این است که پرونده رضا شکاری به نام مدیران فعلی باشگاه که زمینه اخراجش از باشگاه را فراهم کردند تمام نشود و به همین دلیل به صورت موازی کارها را پیش می برد؛ حتی گاهی یک قدم جلوتر از باشگاه ذوب آهن!

 

بیشتر بخوانید:

آذری: فحش می‌خورم ولی نمی‌گذارم روس‌ها از ما مفت بازیکن بدزدند!

تگ ها


رضا شکاری ذوب آهن شکایت باشگاه ذوب آهن باشگاه روبین کازان پرونده شکاری فیفا FIFA ذوب آهن لیگ برتر خلیج فارس فوتبال