موانع انتخاب به موقع سرمربی تیم ملی والیبال/ گزینه مد نظر داورزنی

مشکلات اقتصادی، قرارداد سرمربیان خارجی با تیم‌هایشان و کاهش هزینه‌ها از جمله عواملی هستند که زمینه حضور سرمربی تراز اول جهانی در تیم ملی والیبال را به فروردین ماه موکول می‌کند....

به گزارش مدال و به نقل از مهر، تیم ملی والیبال ایران یکی از ۱۲ تیم حاضر در بازی‌های المپیک توکیو خواهد بود که هنوز تکلیف سرمربی آن مشخص نیست. پس از فسخ قرارداد ایگور کولاکوویچ با تیم ملی والیبال، انتخاب جانشینی وی یکی از چالش‌های مهم فدراسیون والیبال است.

در ابتدا قرار بود رئیس فدراسیون والیبال پس از انجام بررسی‌های لازم، گزینه‌های مدنظر و احتمالی برای هدایت تیم ملی را پیش از آغاز رقابت‌های لیگ برتر والیبال معرفی کند اما محمدرضا داورزنی پس از گذشت چند ماه  در دومین جلسه هیات رئیسه فدراسیون (در سال جدید) با چرخشی ۱۸۰ درجه معرفی گزینه مدنظر را بر دوش کمیته فنی انداخت؛ کمیته ای که ظرف چند روز با دعوت فدراسیون والیبال از پیشکسوتان و کارشناسان این رشته تشکیل و روز شنبه نخستین جلسه آن برگزار شد.

خروجی این جلسه انتخاب گزینه مطرح خارجی برای تیم ملی والیبال بود تا پرونده سرمربی ایرانی رسما بسته شود. خبری که تازه نبود و روز چهارشنبه، میلاد تقوی، دبیر کل فدراسیون در گفتگو با خبرنگار مهر خبر از تصمیم هیات رئیسه و فدراسیون برای انتخاب گزینه تراز اول خارجی داده بود. در نهایت لیستی ۱۳ نفره از مربیان تراز اول دنیا در جلسه کمیته فنی از سوی محمدرضا داورزنی اعلام شد تا اعضای کمیته در دومین جلسه خود پس از بررسی رزومه مربیان، چهار گزینه را انتخاب کنند و سرمربی از بین آن انتخاب شود.

الکنو، رزنده، ولاسکو، آناستازی، جیانی، کاستلانی، خاویر وبر، ده جورجی، برناردی، انتیگا، لورنزتی، گاردینی و استویچف 13 نام مطرح شده در جلسه کمیته فنی بود که این اسامی روز گذشته در گزارش خبرگزاری مهر منتشر شد.

پس از بررسی رزومه این ۱۳ مربی مشخص شد اکثر آنها شاغل در تیم های ملی یا باشگاهی هستند. در نهایت اگر یکی از ۱۳ نفر مورد نظر فدراسیون باشد این مربی در بهترین حالت پس از پایان  قرارداد یعنی سال آینده می تواند در اختیار تیم ملی والیبال ایران باشد.

محمدرضا دامغانی کارشناس والیبال معتقد است داورزنی انتخاب خود را از قبل انجام داده است. دامغانی گفت: داورزنی مدت ها در والیبال حضور داشته و با مربیان روز دنیا ارتباط دارد. شاید او گزینه مورد نظر خود را انتخاب کرده است. داورزنی فرد باهوشی است و می داند که نباید زمان را از دست بدهد. او مذاکراتی با برخی مربیان درجه یک دنیا مانند آلکنو داشته است. احتمالا او به یک جمع بندی کلی درباره گزینه خارجی رسیده است.

ناصر شهنازی دیگر کارشناس والیبال ایران، درباره انتخاب سرمربی تیم ملی والیبال و گزینه خارجی گفت: متاسفانه مسائل اقتصادی حاکم بر کشور تمام فدراسیون ها را درگیر کرده است. شرایط اقتصادی نسبت به سال گذشته بحرانی تر شده و حتی در زندگی اجتماعی مردم نیز تاثیر گذاشته است. با توجه به این موضوع، فدراسیون در حال خرید زمان می باشد تا هزینه استخدام مربی خارجی را کاهش دهد که البته به نظرم این قابل توجیه نیست.

عباس برقی نیز، درباره الزام حضور سرمربی خارجی در ایران گفت: سرمربی خارجی باید حضور فیزیکی و ملموس تری در ایران داشته باشد و همزمان با برگزاری رقابت های لیگ برتر از نزدیک شاهد مسابقات باشد تا بتواند با مشورت بهترین انتخاب ها را در میان بازیکنان انجام دهد.

بر اساس نظرات کارشناسان والیبال دلیل، محمدرضا داورزنی انتخاب خود را انجام داده و حتی به توافقات نهایی نیز با سرمربی آینده تیم ملی دست یافته است و دلیل تعلل وی در معرفی گزینه، شرایط اقتصادی کشور است تا داورزنی را مجاب کند گزینه هدایت تیم ملی از فروردین ماه در ایران حاضر شود و هزینه کمتری روی دست فدراسیون بگذارد.

پیش بینی می شود داورزنی برای کاهش هزینه‌ها، قرارداد با گزینه مورد نظر را از فروردین ماه خواهد بست و هدف او از تشکیل کمیته فنی کاهش بار مسئولیت انتخاب است چرا که حضور گزینه خارجی از فروردین ماه سال آینده تاثیر چندانی در روند آماده سازی تیم ملی نخواهد داشت و احتمالا از طریق ارسال فیلم بازی‌ها و مشاوره‌های احتمالی دستیاران ایرانی اش به جمع بندی برای ترکیب تیم ملی در المپیک توکیو دست خواهد یافت. در نهایت نیز بار اصلی تیم ملی در المپیک توکیو بر دوش نسل طلایی خواهد بود که همچون تمام رقابت‌ها با ترکیب اصلی و شاکله مشخص گام در بازی‌ها خواهند گذاشت.

بیشتر بخوانید:

داورزنی سرمربی تیم ملی والیبال را انتخاب کرده است!

استفاده از مربی ایرانی در تیم ملی والیبال شدنی نیست

 

 

تگ ها


لیگ برتر والیبال المپیک توکیو فدراسیون والیبال والیبال