مورینیو: فقط می‌توانم از هواداران تاتنهام عذر بخواهم

پس از شکست غیرمنتظره برابر دینامو زاگرب و حذف در مرحله یک هشتم نهایی لیگ اروپا، خشم ژوزه مورینیو، سرمربی تاتنهام در مصاحبه بعد از بازی متوجه بازیکنان این تیم شد....

به گزارش "ورزش سه"، با حذف تحقیرآمیز و خجالت آور از لیگ اروپا، فشارها بر ژوزه مورینیو بیش از پیش افزایش یافته است. هر چند ممکن است جایگاه سرمربی پرتغالی در باشگاه همچنان امن باشد، اما خصومتی در حال افزایش بین هواداران نسبت به او در حال شکل گیری است و شکست سنگین برابر دینامو زاگرب کمکی به بهتر شدن این وضع نخواهد کرد.

تاتنهام با برد ۲-۰ در دیدار رفت در زمین خود، نصف راه صعود به مرحله یک چهارم نهایی لیگ اروپا را رفته بود، اما لندنی ها در کرواسی لغزیدند و هت تریک فوق العاده میسلاو اورسیچ صعود دینامو زاگرب به مرحله بعد را تضمین کرد. دینامو زاگرب در این بازی که به وقت های اضافه نیز کشیده شد ۳-۰ پیروز شد تا در پایان در مجموع دو بازی رفت و برگشت ۳-۲ برابر تاتنهام به برتری رسیده باشد.

گلن هودل، کارشناس BT Sport و اسطوره تاتنهام، نمایش شاگردان مورینیو را اهریمنی خواند و پیتر کراوچ بازیکنان این تیم را به پنهان شدن متهم کرد.

اندکی پس از این شکست، مورینیو رو به روی دوربین های تلویزیونی قرار گرفت تا پس از شبی تلخ برای تیمی که همین دو سال پیش فینالیست چمپیونزلیگ بود، نظرات خود درباره این بازی را مطرح کند.

ژوزه چه اتفاقی افتاد؟

مورینیو: سوال خوبی است. اگر ۱۰ دقیقه پایانی وقت اضافه را، که ما سعی کردیم کاری بکنیم که نتیجه را تغییر دهیم و صعود کنیم، فراموش کنم، در ۹۰ دقیقه و نیمه اول وقت های اضافه دینامو تیمی بود که تصمیم گرفته بود همه چیز را در زمین بازی رو کند.

آنها همه چیز را در زمین بازی به نمایش گذاشتند، آنها عرق ریختند، انرژی گذاشتند، از جان مایه گذاشتند و خون ریختند، در پایان بازی آنها حتی در زمین اشک های شوق خود را تقدیم کردند. بسیار فروتن، بسیار متعهد... و من باید آنها را تحسین و ستایش کنم.

در سوی دیگر تیم من بود و تکرار می کنم، تیم من، من آنجا بودم و به نظر نمی رسید که آنها در مسابقه مهمی بازی می کنند.

اگر برای هر کدام از آنها این بازی مهم نبود، برای من به خاطر احترامی که برای حرفه و سابقه خودم قائلم، مهم بود. هر مسابقه ای برای من یک مسابقه مهم است. باور دارم که برای تک تک هواداران تاتنهام در خانه هم هر مسابقه ای اهمیت دارد و یک رفتار و رویکرد دیگر لازم است.

اینکه بگویم ناراحت هستم کافی نیست چرا که آنچه که من حس می کنم بسیار فراتر از اندوه است. من همین الان از رختکن دینامو آمدم، رفته بودم تا آن بچه ها را تحسین و تشویق کنم و واقعا احساس تاسف کردم که تیمی که تیم من نبود، بازی را بر اساس نگرش و تطبیق دادن و هماهنگ شدن با شرایط برد.

به همین دلیل من خیلی بیش از اندوه را حس می کنم و فقط همین. فوتبال فقط درباره بازیکنانی نیست که فکر می کنند توانایی و کیفیتی بیشتر از دیگران دارند، اصل و اساس فوتبال فراتر از این است. اصل فوتبال نگرش و رفتار است و آنها ما را در این زمینه شکست دادند.

خیلی اوقات من از اندیشه ها و احساسات خودم ترسیده ام اما هیچوقت جلوی خودم را نگرفته ام و همیشه آنها را با دیگران مطرح کرده ام. قبل از بازی به بازیکنان از خطرات نگرش بد گفتم . در بین دو نیمه، حتی وقتی بازی ۰-۰ بود، به بازیکنان از خطرات آن مدل بازی که ما داشتیم بازی می کردیم، گفتم.

و اتفاق افتاد چرا که باور دارم بازیکنان من تنها وقتی احساس خطر کردند که آنها گل دوم را زدند و به وقت های اضافه رفتیم.

اول شکست برابر آرسنال و الان هم این باخت. این تیم در مقایسه با قبل چه چیزی را کم دارد؟ برنده ها کجا رفتند؟

مورینیو: "فکر نمی کنم که بتوانید از من انتظار داشته باشید در برابر دوربین ها چنین عمیق این مسئله را موشکافی کنم. من هیچوقت از آنهایی که در فوتبال می گویند "من بردم، آنها باختند" خوشم نیامده. این احساس را دوست ندارم. برای من اینجوری است که ما بردیم، ما مساوی کردیم، ما باختیم.

من از این نتیجه فرار نمی کنم، من به این می چسبم. من بابت تفاوتی که بین نگرش یک تیم با دیگری وجود داشت مایوس و ناامید شده ام.

تکرار می کنم، چون نیم خواهم هیچ شک و شبهه ای در این مورد وجود داشته باشد، من متاسفم که تیم من... من هم متعلق به این تیمم... که تیم من نتوانست آنچه که لازم بود را در این بازی ارائه دهد. من احساس می کنم که نه تنها اصول فوتبال که اصول اولیه زندگی، که احترام به شغلمان و تلاش کردن تا سر حد امکان است _در این بازی زیر سوال رفته-."

این یک ضربه وحشتناک و عظیم به باشگاه بود، گلن هودل "فاجعه بار و اهریمنی" توصیفش کرد. اینکه این را بشنوی تو را ناراحت می کند؟

مورینیو: "نه. آقای هودل البته از اسطوره های این باشگاه است و باید به هر کلمه ای که او بگوید، گاهی منفی و گاهی مثبت، احترام گذاشت. اما من نیازی به کلمات آقای هودل ندارم تا احساس ناراحتی کنم و همانطور که گفتم حالم خیلی ورای ناراحتی است. ناراحتی و اندوه کافی نیست.

من تماما به هر چه که هر کسی که با این باشگاه ارتباط دارد یا ندارد امشب درباره ما بگوید، احترام می گذارم.

فکر می کنم که ما باید این را بپذیریم. مشکل در صورتی خواهد بود که بعضی به نوعی مثبت این را بپذیرند و احساساتشان جریحه دار شود و ار نقدها شرمسار شوند.

داستان دیگر این است که شما اصلا این را حس نکنید، اگر اهمیت ندهید، اگر نقدها را نخوانید، و این مشکل بسیار عمیق تری است. اما تکرار می کنم، من نیازی به نقدهای اضافه ندارم چرا که بابت اتفاقی که برای تیمم افتاد، عمیقا احساس رنجیدگی می کنم."

این شبیه به آن شب هایی است که مسیر حرفه آدم را تغییر می دهد. ممکن است که بر اساس اتفاقات امشب تصمیماتی بگیری؟

مورینیو: "خب من این را می پذیرم اما ما در این لحظه در موقعیتی هستیم که من نمی خواهم به این مسیر بروم، مخصوصا با شما، منظورم از شما رسانه ها و مردم در خانه، طرفداران تاتنهام و فوتبال دوستان است، فکر نمی کند این کار من باشد که به این سمت بروم.

نمی خواهم بیش از این در این باره حرف بزنم. از طرف تیمم، با وجود اینکه ممکن است بعضی از آنها در احساسات من شریک نباشند، من فقط می توانم از هواداران تاتنهام عذر بخواهم.

امیدوارم که بازیکنان هم همین احساس من را داشته باشند. در لیگ اروپا این اولین بار نیست. امروز البته بازی مرگ و زندگی بود و ما در این لحظه مردیم. اما این احساسی است که من دارم و در بعضی از دیگر مسابقات نیز داشتم، اما تا آخرین روز از فصل باید تلاش کنیم تا بهترین عملکردمان را ارائه دهیم."

تگ ها


ژوزه مورینیو تاتنهام