مورینیو- چلسی؛ وداع بدون عشق

حالا دیگر بازگشت مورینیو به استمفورد بریج، متفاوت از گذشته است. پیوند قلبی او و هواداران چلسی شکسته شده و نام او ا ......

 حالا دیگر بازگشت مورینیو به استمفورد بریج، متفاوت از گذشته است. پیوند قلبی او و هواداران چلسی شکسته شده و نام او از اذهان آبی ها پاک شده است.
 

به گزارش مدال به نقل از "ورزش سه"، وقتی برای اولین بار، مورینیو در سال 2010 و در قامت هدایت اینتر پای به ورزشگاه اختصاصی چلسی گذاشت، طرفداران هنوز هم نام او را صدا می زدند، آثار آقای خاص هنوز هم به وضوح در باشگاه دیده می شد و بازیکنان بزرگ تیم مانند فرانک لمپارد، هنوز مرتب با او در ارتباط بودند.

علیرغم پیروزی اینتر در مقابل دیدگان آبی ها، مورینیو با احترام کامل استادیوم را ترک کرد اما اگر روز یکشنبه، یونایتدها نیز چلسی را در خانه مغلوب کنند، برخورد متقاوتی در انتظار وی خواهد بود. اگرچه بدون شک لبخند، دست دادن و تشویق نام او، بخشی از استقبال هواداران چلسی پیش از شروع دیدار برابر شیاطین سرخ خواهد بود و او هنوز هم مورد احترام توده هواداران متعصب آبی ها خواهد بود.

 

اما شاید این رویه از سوی همه هواداران رعایت نشود. یکی از نویسندگان نشریه های معتبر هوادارای چلسی، دیگر به جای نام مورینیو، از کلمات نشانه دار (ستاره) به جای اسم او استفاده می کند. البته نمی توان کتمان کرد که هنوز هم بسیاری از هواداران به او پایبند هستند و برای بسیاری از بازیکنان، نام موش را برگزیده اند( اشاره به زمانیکه مورینیو بعد از جدایی از چلسی، بسیاری از بازیکنان تیمش را موش هایی خطاب کرد که به وی خیانت کرده اند)، اما بی شک اختلاف نهفته ای بین هواداران چلسی در راستای حمایت از سرمربی پرافتخار این تیم به وضوح دیده می شود.

 

زمانیکه مورینیو هوادارانی را که مسافت زیادی را برای دیدن لیورپول-چلسی در خانه حریف طی کرده بودند، به نداشتن شور و هیجان مورد نظر وی متهم کرد، بازخورد خوبی در بین طرفداران چلسی ایجاد نشد و بعد از آنکه مورینیو ورزشگاه خانگی را استادیومی خالی خطاب کرد، هواداران عکس العمل واضحی به او نشان دادند. زمانیکه لمپارد با پیراهن منچسترسیتی به چلسی گلزنی کرد و مورد تشویق هواداران قرار گرفت، دیدن نارضایتی در چهره سرمربی پرتغالی کاملا مشخص بود زیرا او علاقه ای به شنیدن نام کاپیتان سابق از سوی حاضران استمفورد بریج نداشت.

"دیو جانستون"، نویسنده یکی از نشریات وابسته به باشگاه چلسی در این خصوص می گوید: "دومین مقطعی که مورینیو به چلسی بازگشت، دیگر آن آقای خاص همیشگی نبود و به نظر می رسید از بودن در اینجا خوشحال نیست".

 

علیرغم کسب سومین عنوان قهرمانی در لیگ برتر در دومین مقطع حضور در چلسی، مورینیو در فصل دوم، با تمامی ارکان باشگاه رابطه بدی پیدا کرده بود و بازیکنان نیز از انتقادهای تند او در کنفرانس های مطبوعاتی به ستوه آمده بودند و با تمام وجود برای چلسی بازی نمی کردند.

 

شاید تلخ ترین صحنه سکانس پایانی حضور مورینیو در لندن، قدم زدن ادن هازارد در دیدار برابر لسترسیتی، به علت یا به بهانه! مصدومیت در زمین مسابقه بود. اما هفته گذشته، کونته با درخشش بازیکنانی مثل کاستا، ماتیچج و پدرو موفق به شکست لستر شد و ویکتور موسس، که به تازگی از رابطه نامطلوب خود با مورینیو پرده برداشته است نیز موفق به گلزنی شد. جان تری هنوز هم به عنوان کاپیتان نقش آفرینی می کند و دیگر بازیکنان مانند پرده اول جدایی مورینیو در سال 2007 و حضور آورام گرانت، از تغییر و تحولات صورت گرفته ناراضی نیستند.

 

آندره ویلاس بواس، همکار مورینیو و سرمربی سابق چلسی در این خصوص می گوید: "در رختکن چلسی، بازیکنان عشق و علاقه فراوانی به مورینیو داشتند و او تبدیل به اسطوره باشگاه شده بود و همین موضوع، چشم بسیاری را بر روی حقایق بسته بود".

 

داستان درگیری مورینیو با اوا کارنیرو، پزشک زن چلسی، آخرین میخ بر تابوت جایگاه بلندبالای وی در چلسی بود. در جلسه هیئت مدیره، همه با ایده آبرامویچ مبنی بر بازگشت پزشک مغضوب به تیم موافقت کردند و این مصداق به پایان رسیدن سلطنت ژوزه در لندن محسوب می شد. زمانی که همکاری مورینیو و چلسی در دسامبر سال قبل به پایان رسید، اختلافات با همه ارکان باشگاه به وضوح مشخص بود و میشل امیلانو، مدیر فنی چلسی، برای اعلام این خبر هرگز وی را به زبان نیاورد.

در گذشته، آبرامویچ برای تشکر از خدمات مورینیو، یک خودروی فراری به او هدیه داد اما حالا آقای خاص ادعا می کند که هرگز رابطه دوستانه ای بین آنها وجود نداشته است. حالا به نظر می رسد باشگاه چلسی قصد دارد با برگزاری مراسم های مختلف و یابودهای مرسوم، اذهان عمومی را از بازگشت ژوزه به لندن غافل کند. البته نمی توان فراموش کرد که در دهه 90، چلسی تنها موفق به بردن یک FACUP با رود گولیت شد اما از زمان صدارت مالک متمول روسی، آنها 13 جام به دست آورده اند که 7 تا از این تعداد را مدیون مورینیو هستند.

 

تجربه نیز نشان داده است که مورینیو از ابتدای دوران مربیگری خود، معمولا تجارب شیرینی از بازگشت و بازی در مقابل تیم های سابق خود داشته است و بیش از 60 درصد بازی ها را با پیروزی سپری کرده است.

 

هواداران چلسی معمولا استقبال خوبی از قهرمانان خود داشته اند و بعید به نظر می رسد که آنها با کسی که پایه گذار موفقیت های این تیم در هزاره جدید بود و در بازگشت نیز، آن تیم فاقد شخصیت را دوباره به جاده قهرمانی هدایت کرد، رفتار نامطلوبی داشته باشند.

 

مورینیو تا به حال 2 بار از سوی سران چلسی از این باشگاه اخراج شده است اما هر بار به قدری باهوش بوده است که راه بازگشت را به روی خودش نبندد. اما حالا شرایط تغییر کرده است و هیچ چیز مانند گذشته نیست. زیرا موررینیو حالا به آرزوی تمام دوران مربیگری خود رسیده و هدایت شیاطین سرخ را به عهده گرفته است.

تگ ها


فوتبال