مومنی: مدرسه فوتبال استقلال به پرسپولیسی‌ها واگذار نشده/اختصاصی مدال

استقلال شب گذشته در حالی در تقابل با الهلال نتیجه را واگذار کرد که به گفته محمد مومنی این تیم، ترسوترین الهلال تاریخ بود و تیم استقلال نتوانست در نواختن ضربات آخر موفق عمل کند....

استقلال شب گذشته در حالی در تقابل با الهلال نتیجه را واگذار کرد که به گفته محمد مومنی این تیم، ترسوترین الهلال تاریخ بود و تیم استقلال نتوانست در نواختن ضربات آخر موفق عمل کند.

به گزارش خبرنگار مدال، محمد مومنی پیشکسوت فوتبال ایران و رئیس آکادمی باشگاه استقلال در گفت و گویی اختصاصی با خبرنگار مدال در تحلیلی دقیق و جامع درباره دیدار شب گذشته استقلال و الهلال گفت: الهلال در این بازی ترسوترین تیمی بود که من دیدم. ما انتظار داشتیم که استقلال در مقابل چنین تیمی با جسارت و اعتبار بیشتری بازی کند، اما مقداری محتاط بودیم و سعی می کردیم نتیجه مساوی را به دست آوریم.

در نواختن ضربات آخر موفق نبودیم

پیشکسوت استقلال در ادامه اظهار داشت: ما در استراتژی حمله بعد از دریافت گل تغییر ایجاد کردیم، موقعیت به وجود آوردیم و حتی موقعیت تک به تک هم داشتیم ولی در نواختن ضربات آخر موفق نبودیم. می توان گفت که نورافکن تحت فشار بود و نتوانست موفق ظاهر شود، قبل از او منشا موقعیتی داشت که استفاده نکرد و...ولی از اسماعیل گونسالوس انتظار داشتیم که با وجود این که بازیکن تعویضی بود و سرحال وارد میدان شده بود، عملکرد بهتری داشته باشد اما انگار تاکنون در چنینن بازی هایی و چنین ورزشگاه هایی به میدان نرفته بود! چرا که حتی در شرایطی بدون فشار آن توپ را تبدیل به گل نکرد. این بازیکن اگر یک مقدار سربالا بود می توانست از سه بازیکنی که در نقطه پنالتی منتظر دریافت توپ بودند استفاده کرده و آن ها می توانستند آن توپ را به راحتی تبدیل به گل کنند. به نظر من همه این ها به دلیل عدم اطمینان و عدم اعتماد به نفس است که بازیکن در چنین شرایطی نمی تواند به خوبی فکر کند و تصمیم بگیرد.

 

همه آرزوها و ایده های مان بر باد رفت

تیم حریف هم در ضربات هوایی بسیار خوب ظاهر شد و دیدیم که بازیکن تعویضیشان که به میدان آمد همه ضربات هوایی را زد و در همه جا حضور داشت و اجازه نداد که ما برنامه های مان را پیاده کنیم و نه تنها به خواسته مان نرسیدیم بلکه همه آرزوها و ایده های مان بر باد رفت.

 

در خط هافبک دفاعی مقداری خلاء وجود داشت

محمد مومنی در ادامه تاکید کرد: ما می توانستیم بهتر از این باشیم می توانستیم طوری بازی کنیم که حداقل با نتیجه مساوی از زمین خارج شویم. ما در همه خطوط خوب بودیم اما به نظر من در خط هافبک دفاعی جایی که روزبه چشمی بازی می کرد مقداری خلاء وجود داشت و این خلاء طوری بود که آن ضربه به گل تبدیل شد چرا که از آن نقطه نباید اجازه داده شود که هیچ شوتی به سمت دروازه زده شود.

 

خسرو و وریا لازم و ملزوم یکدیگرند

رئیس آکادمی استقلال درخصوص استفاده شفر از خسرو حیدری در حالی که بازیکن سرزنی در خط حمله استقلال حاضر نبود گفت: خسرو شاید نتوانست عملکردی را که در گذشته داشت، در بازی با الهلال داشته باشد اما اجازه نداد هیچ بازیکنی هم از آن سمت نفوذ کند ضمن این که حضور بازیکنان باتجربه در چنین بازی هایی می تواند کمک حال تیم باشد. خسرو وظایفش به درستی انجام داد اما وظایفش را در حمله نتوانست به خوبی انجام دهد شاید دلیلش نبود وریا بود. وقتی هم وریا غفوری وارد زمین شد دیگر خسرو داخل زمین نبود چون این دو بازیکن به نوعی لازم و ملزوم یکدیگر در این بازی بودند تا بتوانند به هم تنیده شده و مثمر ثمرتر باشند و بتوانند از آن جا حاشیه امنی برای اور لپ ها، اینترلپ ها و سانترهای زود هنگام و دیرهنگام باشند که این اتفاق نیافتاد.
وریا هم در آن چند دقیقه ای که به زمین آمد نتوانست نیازها را برطرف کند و از همه مهم تر این که قائدی نیز با آمدنش به زمین نتوانست کمکی را که در بازی رفت کرده بود تکرار کند.

 

به جای قائدی بهتر بود که از تبریزی استفاده شود

محمد مومنی در خصوص ورود قائدی به میدان مقابل الهلال اظهار داشت:  به نظر من قائدی باید بیشتر از این ها روی نیمکت بنشیند و نفرات دیگری بودند که می توانستند کمک بیشتری به استقلال بکنند. به نظرمن اگرچه جوانترها می توانند در بازی های آسیایی کمک حال باشند اما بازیکنانی همچون تبریزی که تجربه بیشتری دارند شاید بتوانند در چنین شرایطی کمک بیشتری به تیم بکنند. البته دلیل این موضوع را قطعا آقای شفر بهتر می دانند. شاید در تمرینات اتفاقاتی افتاده که ما از آن بی خبریم. ما فقط آن چه  را که می بینیم کارشناسی می کنیم و از پشت پرده ها و اتفاقات داخل تیم و داخل تمرین بی اطلاع هستیم ولی به نظر من به جای قائدی بهتر بود که از تبریزی استفاده شود که آقای شفر در این خصوص دقیق تر می توانند پاسخگو باشند.

 

مدرسه فوتبال استقلال به پرسپولیسی ها واگذار نشده است

رئیس آکادمی باشگاه استقلال درخصوص خبری که دیروز رسانه ای شد، درخصوص واگذاری مدرسه فوتبال استقلال به یکی از نزدیکان باشگاه پرسپولیس، اظهار داشت: همچنین اتفاقی نیافتاده است. اگر هم اتفاق افتاده من به عنوان رئیس آکادمی از آن بی خبرم. ما که در حال حاضر متولی آکادمی هستیم به هیچ وجه چنین نظری نداریم و این فرد که نامش در این خصوص رسانه ای شده است را به هیچ وجه نمی شناسم. افراد بسیاری در این خصوص به باشگاه مراجعه کردند و ما قول مساعدت در این باره را به کسانی می دهیم که در وهله اول استقلالی باشند و عِرق به استقلال داشته باشند و در مرحله بعد از بچه ها و پیشکسوتان استقلال در این خصوص استفاده کنند که آن هایی که بیرون هستند را به همین بهانه به درون باشگاه آورده و بتوانیم برای آن هایی که سال ها در خدمت استقلال بودند اشتغال زایی داشته باشیم.

 

قبل از اتمام مسابقات قرارداد بازیکنان امید را ثبت کردیم 

محمد مومنی در واکنش به صحبت های فدایی، سرمربی پیشین تیم جوانان استقلال در خصوص جدایی 10 بازیکن از این تیم به دلایل مالی گفت: بازیکنان هستند، این هایی که آقای فدایی به آن ها اشاره کردند، 6 بازیکن بودند که مشکلاتی داشتند، آن ها هم قرار نیست از تیم جدا شوند و اتفاقا من روز گذشته با آن ها صحبت هایی داشتم و هیچ مشکلی هم در این زمینه نیست. ما قبل از اتمام مسابقات قرارداد این بازیکنان را ثبت کردیم و به این گونه نیست که آن ها بخواهند و بتوانند که از تیم جدا شوند.
از طرفی این موضوع که وقتی مربی از یک تیم جدا شود بخواهد بازیکنان را با خودش ببرد و زمینه جدایی شان را فراهم کند اصلا کار قشنگ و بدعت خوبی نیست. کسی که استقلال را به خاطر خودش دوست داشته باشد حداقل پیش بنده هیچ جایگاهی ندارد.

 

من موظفم وارث بزرگان استقلال باشم

پیشکسوت فوتبال ایران در خصوص تهدید به شکایتی که از جانب مربی پیشین امیدهای استقلال مطرح شده است نیز گفت: ایشان اگر تمایل به شکایت دارند حتما شکایت کنند. روی صحبت ما درخصوص قلیان کشیدن در فوتبال با این آقا نبود و در خصوص کل فوتبال صحبت کردیم حالا اگر آقای فدایی به خودشان گرفتند حتما مساله ای وجود داشته است. روی صحبت ما با کل فوتبال ایران بود که در این زمینه مسبوق به سابقه است و ما مساله جدیدی را عنوان نکردیم.
با همه این حرف ها ما فوتبال مان در حال رفتن به راه دیگری است چرا که آن هایی که وارد فوتبال پایه می شوند، هنر فوتبال بازی کردن و انتقال مکتب باشگاه بزرگی مثل استقلال را نداشته اند. در این تیم کسانی در مسند کار بوده اند که مدیران بزرگی بوده اند از آقای فتح الله زاده، قریب و اولیایی گرفته تا به امروز که به آقای فتحی رسیده است با چه مشقت هایی این تیم را به اینجا رسانده اند. این ها مکتب مدیریتی است که من موظفم وارث این بزرگان باشم و کسانی بر مسند کار فنی بوده اند همچون حجازی و پورحیدری و مظلومی و مرفاوی و قلعه نویی و ... که بازیکنان و مربیان بزرگ استقلال بوده اند و این مکتب باید در روح سرمربی یک تیم آن هم در رده پایه رواج داشته باشد که بتواند انتقال دهد.

 

در تیم های پایه برای من نتیجه اصلا اهمیتی ندارد

محمد مومنی در ادامه تاکید کرد: در تیم های پایه برای من اصلا نتیجه اهمیتی ندارد. ضمن این که در گرفتن نتیجه فقط یک نفر دخیل نیست. من وقتی پایه ها را تحویل گرفتم، تیم امید در رده سوم قرار داشت. آمار و اسناد این موضوع را نشان می دهد پس من هم در گرفتن نتیجه تاثیر داشته و سهیم بوده ام با آرامش روانی که به تیم تزریق کردم. آقای فدایی مقداری بی پشتوانه صحبت کردند که گفته اند "از روز اولی که آمده اند من را نمی خواستند". این موضوع کمی بی معرفتی و دور از انتظار است. این آقا دو روز قبل به من زنگ زد و از من تشکر کرد و بلافاصله علیه من مصاحبه کرد. این دور از معرفت است. کدام فوتبال این کار را آموزش می دهد؟! یا رومی روم یا زنگی زنگ...
اگر ما اخلاق مان اخلاق حرفه ای است باید حرفه ای هم رفتار کنیم. شما قراردادت تمام شده اگر با شما تماس گرفته شد یعنی تمایل برای ادامه همکاری وجود دارد اگر هم نه که یعنی تمایلی وجود ندارد. وقتی ما بازیکنان و پیشکسوتان بزرگی در استقلال داریم که بیرون مانده اند باید از وجود آن ها استفاده کنم. اگر هم تا به امروز استفاده نمی شده به نظر من بیراهه بوده است چون این ها هستند که پرچم استقلال را دیروز بالابردند و استقلال هم امروز باید به همین ها اتصال و اتکا کند. ما لازم و ملزوم هم هستیم.
شاید خیلی ها روش دیگری داشته باشند مثلا بگویند مربی من باید گوش به فرمان من باشد اما من به هیچ وجه این وضوع را نمی پسندم و معتقدم مربی من باید با من چالش داشته باشد و وقتی در جلسه ای کنار هم هستیم من را قانع کند نه این که من هرچه گفتم بگوید چشم! من از این چشم گفتن ها متنفرم و معتقدم اگر مربی چشم می گوید حتما ضعف دارد.
من در فوتبال پایه دنبال نتیجه نیستم. دنبال اخلاق محوری ام. دنبال فوتبال خوب بازی کردن هستم. دنبال آموزش نظم و انظباط به بازیکن هستم. فوتبال بازی کردن یک مساله است و قوانین و مقررات حرفه ای که باید یک بازیکن فوتبال آموزش ببیند چیز دیگری است.

 

موفقیت آژاکس نتیجه 10 سال کار در پایه ها است

وی در ادامه گفت: اگر آژاکس امروز به موفقیت رسیده است، 10 سال پشتوانه کاری در تیم های پایه داشته است. ماهم یک باشگاه بزرگ و حرفه ای هستیم. باید شروع کنیم. اول ممکن است با مقاومت روبرو شود مهم نیست و من پای این تغییر می ایستم تا در نهایت استقلال بهره اش را ببرد. من در پایه ها مربی می خواهم که آموزش دادن بلد باشد من مربی نتیجه گرا نمی خواهم. ضمن این که اگر همه پارامترها رعایت شود با فوتبال زیبا نتیجه هم به دست خواهد آمد.