ناظم‌الشریعه: باید با کشورهایی بازی کنیم که به دردمان بخورد

محمد ناظم‌الشریعه، سرمربی تیم ملی فوتسال تأکید کرد تیم ایران در رده سوم جهان قرار دارد و نباید با هر تیمی بازی دوستانه برگزار کند....

محمد ناظم‌الشریعه، سرمربی تیم ملی فوتسال تأکید کرد تیم ایران در رده سوم جهان قرار دارد و نباید با هر تیمی بازی دوستانه برگزار کند.

به گزارش مدال، محمد ناظم‌الشریعه درباره برنامه‌های تیم ملی فوتسال برای سال 98 و برنامه‌های دیدارهای تدارکاتی این تیم اظهار داشت: در چند روز گذشته جلسه‌ای با مسئولان کمیته فوتسال در مورد بازی‌های دوستانه داشتیم و انصافاً پیگیری‌های خوبی هم در این زمینه انجام شد. قرار است پیشنهادات ما را هم پیگیری کنند که دیدار با پرتغال نیز یکی از این برنامه‌هاست که در حال انجام امور اداری آن هستند.


وی ادامه داد: مطمئناً از حساسیت سال 98 نمی‌توانیم به راحتی بگذریم و اگر برنامه‌ریزی خوبی برای این سال انجام شود، نتیجه‌اش نصیب فوتسال، فدراسیون فوتبال و مردم کشورمان می‌شود. در سال جدید همه کشورها در حال حرکت هستند و ما هم برای اینکه بتوانیم همچنان قدرت بلامنازع فوتسال آسیا بمانیم و حرفی برای گفتن در جهان داشته باشیم، باید حرکت کنیم و با برنامه جلو برویم. باید رقیبان‌مان را نیز از قبل مشخص کنیم،‌ آن هم رقیبانی که بتوانند به پیشرفت ما کمک کنند.
سرمربی تیم ملی فوتسال در مورد اینکه گفته می شود او پیشنهاد بازی دوستانه با ارمنستان را رد کرده است، گفت: بله، من گفتم ارمنستان تیم هشتادم دنیاست و موافق بازی با این تیم نیستم. قرار نیست ما با تیم رده هشتادم دنیا بازی کنیم. برای چه باید این کار را کنیم؟ ارمنستان اگر می‌خواهد بازی کند بیاید با تیم امید یا با یکی از تیم‌های لیگ برتر ما بازی کند.


ناظم‌الشریعه در پاسخ به این پرسش که «کدامیک از برنامه‌های تیم ملی برای سال آینده قطعی شده است؟»، عنوان کرد: تا الان تنها مسابقاتی که قطعی شده، تورنمنت چهارجانبه روسیه با حضور تیم‌های آذربایجان، قزاقستان،‌ روسیه و ایران است. این مسابقات در شهریور ماه برگزار خواهد شد که زمان آن هم بسیار عالی است. چهار تیم حاضر در این تورنمنت همیشه جزو تیم‌های برتر دنیا هستند. علاوه بر این پیشنهادات دیگری هم مطرح شده و کمیته فوتسال در حال پیگیری آنهاست. مثلاً بازی با تیم روسیه دوباره پیشنهاد شده بود که من با آن مخالفت کردم، چون تعداد بازی‌های دوستانه ما با این کشور بالا رفته است. همان‌طور که گفتم پیشنهادات دیگری مانند کشور عراق هم مطرح شده است که من تصمیم‌گیری در مورد آن را به کمیته فنی و توسعه واگذار کرده‌ام. ما باید با کشورهایی بازی کنیم که به دردمان بخورد. سال 98 با سال 97 تفاوت دارد. سال گذشته ما بیشتر استراحت کردیم، اما امسال شرایط متفاوت خواهد بود. ضمن اینکه ما تیم سوم جهان هستیم و قرار نیست با هر تیمی بازی کنیم، مگر اینکه برای‌مان تسهیلات خاصی در نظر بگیرند. 


وی در مورد کیفیت مسابقات لیگ هم تصریح کرد: تقریباً چیزی که در مسابقات مسجل شد، این بود که پلی‌آف فایده‌های زیادی دارد و حداقل زمان مسابقات را افزایش می‌دهد و بازیکنان فعالیت بیشتری دارند. درست است در مرحله نهایی استرس کمی زیادتر می‌شود، اما در هر صورت مس سونگون و گیتی پسند شرایط بهتری نسبت به سایر تیم‌ها داشتند. ضمن اینکه نباید از حق بگذریم که حفاری و سوهان محمدسیما هم عملکرد خیلی خوبی داشتند.


«آیا در مسابقات لیگ برتر جوانگرایی خاصی صورت گرفت و بازیکنان جدیدی به فوتسال کشور معرفی شدند؟»، سرمربی تیم ملی فوتسال در واکنش به این پرسش یادآور شد: باید نگاه کنیم که چند بازیکن از تیم جوانان و امید ما در لیگ برتر بازی می‌کنند. باید این را قبول کنیم که علی‌رغم تمام تلاش و زحمت‌هایی که همکاران ما می‌کشند،‌ لیگ‌مان خوب پیش نمی‌رود. ما سال به سال حرفه‌ای‌تر می‌شویم، اما شما نگاه کنید کدام بازیکن جوان و چهره‌ای در این فصل به فوتسال کشورمان معرفی شده است. این مسئله مهمی است. 


ناظم‌الشریعه افزود: الان توحید لطفی جوان اول فوتسال ماست، ولی در تیم مس سونگون ذخیره است. یا جوانان دیگری که در تیم‌ها حضور دارند، کدام‌شان به طور ثابت بازی می‌کند؟ بعد هم می‌گوییم جوان‌گرایی در تیم ملی انجام شود. جوان‌گرایی ما هم از همین لیگ است. الان ما کدام بازیکن زیر 20 سال را مطرح کرده‌ایم؟ اینها مسائل مهمی است که باید به آن توجه شود.


سرمربی تیم ملی در مورد افتتاح آکادمی‌های فوتسال در شهرهای مختلف و همچنین تقدیر هیئت فوتبال استان تهران از او گفت: در فوتسال کشور از فاصله سنی 12، 13 سال به بعد خللی دیده می‌شد. ما در تقویم‌مان فقط تیم زیر 20 سال و تیم بزرگسالان داریم. به همین دلیل فکر کردیم که این آکادمی‌ها را فعال کنیم و بتوانیم در رده‌های سنی پایین‌تر فعالیت‌ کنیم و بچه‌هایی که مخصوصاً در شهرستان‌ها هستند را بیاوریم و پرورش بدهیم. واقعیت این است که فدراسیون فوتبال هم نمی‌تواند هزینه‌‌ای در این رده سنی انجام دهد، چون تقویمی در رده نوجوانان در آسیا نداریم.


 وی در ادامه گفت: هیئت فوتبال تهران هم در این زمینه کمک‌های خوبی کرده و ما هم مرکز این آکادمی‌ها را تهران قرار دادیم و از طرف دیگر شهرستان‌ها را هم فعال کرده‌ایم. مسابقات نوجوانان و جوانان هم چند وقت پیش برگزار شد که خیلی خوب بود. ما هم نماینده‌ای از تیم‌های شهرستانی به این مسابقات آوردیم و آنها را از نزدیک دیدیم. در کل، مسابقات خیلی خوب بود.


ناظم‌الشریعه در پاسخ به این پرسش که این آکادمی‌ها در چند شهر راه‌اندازی شده است،‌ تصریح کرد: فعلاً در دو شهر شیراز و یزد این آکادمی را افتتاح کرده‌ایم و این هفته هم در کرمان افتتاحیه خواهیم داشت. فکر می‌کنم کارهای خوبی هم در آینده انجام شود و بازیکنان از شهرهای مختلف بیایند و جذب این تیم‌ها شوند.