نامجومطلق: منصورخان تیمی با ۱۰، ۱۱ ستاره را کنترل می‌کرد

پیشکسوت باشگاه استقلال گفت: منصورخان برای تیم ما حکم پدر را داشت. الان کنترل تیمی با ۲، ۳ ستاره خیلی دشوار است، ولی منصورخان تیمی با ۱۰، ۱۱ ستاره را کنترل می‌کرد....

به گزارش مدال، هفتم مرداد، سالگرد دومین قهرمانی استقلال در آسیا بود. تورنمنتی که در آن مجید نامجومطلق عنوان فنی‌ترین بازیکن را از آن خود کرد. صحبت های نامجو مطلق را در ادامه می خوانید...

می‌دانید هفتم مرداد چه روزی است؟

نه…

 هفتم مرداد، بیست و هشت سال قبل در چنین روزی استقلال قهرمان آسیا شد و شما فنی‌ترین بازیکن جام شدید.

سال ۱۳۷۰.‌ای وای، آره، آخ آخ، عمر چقدر زود می‌گذره. پیر شدیم آقا. واقعاً چه تیمی داشتیم. کلی ملی‌پوش به اضافه نفراتی مثل نعلچگر، چنگیز، مختاری‌فر و مرحوم احدی که قبلاً ملی‌پوش بودند. به نظرم استقلال سال ۱۳۷۰ که قهرمان جام باشگاه‌های آسیا شد، کامل‌ترین تیم استقلال تاریخ بود.

عده‌ای می‌گویند رقبای آن سال در سطح پایینی بودند.

نه، لیائونینگ که در فینال به ما باخت، ۷ ملی‌پوش داشت و محمدان بنگلادش هم آن زمان تیم خوبی بود و حتی ۲، ۳ سال قبل از این مسابقات، پرسپولیس را برده بود. السد قطر هم تیم فوق‌العاده‌ای بود، ولی در مرحله مقدماتی توسط خود استقلال حذف شد.

نقش پورحیدری در آن قهرمانی چقدر بود؟

فراتر از نقش یک سرمربی. منصورخان برای آن تیم حکم پدر را داشت. الان کنترل تیمی با ۲، ۳ ستاره خیلی دشوار است، ولی منصورخان تیمی با ۱۰، ۱۱ ستاره را کنترل می‌کرد. البته بخشی از آرامش آن تیم به ادب خود بازیکنان هم برمی‌گشت.

الان اگر شما به فرزندان‌تان بگویید ۲۸ سال قبل برای قهرمانی در آسیا فقط یک خط تلفن ثابت پاداش گرفتید، احتمالاً باور نمی‌کنند….

(می‌خندد) آقایون فوتبالیست باید قدر زمان را بدانند. قهرمان آسیا شدیم، ولی پول توجیبی که نگرفتیم هیچ، در فرودگاه پول اضافه‌بارمان را هم خودمان دادیم. یک خط تلفن را هم آقای غرضی که آن موقع وزیر بود، به تیم داد.

 اگر به گذشته برگردید و به آن قهرمانی نگاه کنید، خوشحال می‌شوید یا حسرت می‌خورید؟

قطعاً خوشحال می‌شوم، چون حسرت خوردن چیزی را عوض نمی‌کند. به هر حال ما دومین ستاره را روی پیراهن استقلال زدیم. همان ستاره‌ای که هنوز هم مردم کری آن را در استادیوم می‌خوانند. خوشحالم که در این موفقیت بزرگ نقش داشتم.

راستی راست می‌گویند که پس از قهرمانی، شاهرخ و شاهین بیانی مشغول تعارف برای بالا بردن جام بودند، اما ناگهان حاجی اولیایی از پشت آمد و کاپ را بالای سر برد؟

بله… (می‌خندد) خب حاجی تازه آمده بود و دوست داشت جام را بالای سر ببرد که برد. البته انصافاً حاجی اولیایی خیلی برای استقلال زحمت کشید. این ماجرا را هم برای شوخی و مزاح گفتم.

به نظرتان تیمی در ایران می تواند افتخارات آسیایی استقلال را تکرار کند ؟!

باید بگویم هیچ تیمی از ایران نمی‌تواند افتخارات آسیایی استقلال را تکرار کند و قهرمان آسیا شود، چون ساختار فوتبال‌مان چنین امکانی را نمی‌دهد. امکانات، برنامه‌ریزی و قدرت مالی رقبای آسیایی در عرصه باشگاهی را با تیم‌های ایرانی مقایسه کنید تا متوجه حرف من شوید.

 

بیشتر بخوانید:

جدیت و انضباط؛ نقطه مشترک استراماچونی، کالدرون و دنیزلی

تگ ها


باشگاه استقلال پیشکسوت استقلال قهرمانی آسیا مجید نامجومطلق استقلال لیگ برتر خلیج فارس فوتبال