نامه آجورلو به رئیس سازمان صداوسیما

مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی در نامه ای به رئیس سازمان صداوسیما، خواستار پرداخت حق پخش بازی ها شد ......

مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی در نامه ای به رئیس سازمان صداوسیما، خواستار پرداخت حق پخش بازی ها شد.

مصطفی آجورلو با ارسال نامه اى سرگشاده به رییس سازمان صدا و سیما  درخواست کرد تا با احقاق حق قانونى و مشروع فوتبال گامى تاثیرگذار در مسیر خصوصى سازی حل مشکلات اقتصادى فوتبال کشور برداشته شود.

متن نامه به این شرح است:

«ریاست محترم سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
برادر ارجمند جناب آقای علی عسگری
سلام علیکم
با صلوات بر محمد و آل محمد (ص) و با عرض ادب و احترام، همان طور که مستحضر هستید پیرو ابلاغ سیاست های کلی و راهبردی اقتصاد مقاومتی بر اساس فرمایشات گرانقدر مقام معظم رهبری، مقوله خصوصی سازی و کاهش وابستگی اقتصادی باشگاه ها به دولت در حوزه ورزش حرفه ای مورد توجه جدی قرار گرفته و در همین راستا باشگاه تراکتورسازی تبریز پس از قطع بودجه دولتی طی دو سال گذشته با تکیه بر درآمدزایی و خودکفایی اقتصادی نه تنها هزینه های جاری خود را تامین نموده بلکه با توجه به فشارهای داخلی و خارجی نسبت به پرداخت بیش از 80 میلیارد ریال از بدهی های سنوات گذشته اقدام کرده، با این وجود و در حالی که اصلی ترین منبع تامین درآمدهای مشروع و قانونی فوتبال حق پخش تلویزیونی است همچنان از این ناحیه موفق به احقاق حق خود نشده است.

مستحضر هستید که اصلی ترین توجیح در عدم پخش حق پخش مسابقات فوتبال این بود که باشگاه ها از ناحیه بودجه دولتی ارتزاق می کنند و به دلیل آنکه بودجه صدا و سیما نیز از ناحیه اعتبارات دولتی تامین می شود امکان پرداخت دوباره بودجه از اعتبارات دولتی به باشگاه های ورزشی وجود ندارد، اما امروز که برخی از باشگاه ها خصوصا تراکتورسازی هیچ گونه وابستگی اقتصادی به نهادها و سازمان های دولتی ندارد چرا حق مشروع این مجموعه از طریق رسانه ملی پرداخت نمی شود؟

اقدام باشگاه ها در مسیر خودکفایی اقتصادی و عدم وابستگی به درآمدهای دولتی مهمترین دست آورد اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در عرصه ورزش حرفه ای است، اما سوال اینجاست که در راستای استمرار و تداوم این روند چه حمایت و بسته تشویقی مناسبی در نظر گرفته شد که باشگاه ها را از ادامه این مسیر ناامید نسازد؟

آیا جز این است که برخی از باشگاه ها همچنان وابسته به نهادها و سازمان های صنعتی و غیر صنعتی دولتی بوده و بدون وجود چالش ها و مشکلات اقتصادی به راحتی فعالیت خود را دنبال می کنند و برخی باشگاه های پرطرفدار و تاثیرگذار کشور به واسطه خروج از این چرخه نادرست، نامتعارف  و غیرحرفه ای با مشکلات عدیده مالی دست به گریبان شده اند؟

اگر حق واقعی فوتبال به عنوان یک کالای ارزشمند تا امروز از سوی رسانه ملی پرداخت شده بود بدون تردید شاهد شکل گیری پرونده های متعدد در فیفا و ای اف سی و بدهی های نجومی باشگاه ها به طلبکاران خارجی نبودیم که قطعا برای وجهه ایران اسلامی در عرصه ورزش جهان شایسته و خوشایند نیست.

مطالبه امروز بنده در جایگاه مدیرعامل یک باشگاه پرطرفدار و تاثیرگذار فوتبال ایران و آسیا چیزی نیست به جز ادای حق قانونی و مشروع فوتبال حرفه ای که به وابستگی طولانی مدت ورزش حرفه ای به بیت المال پایان می دهد و گامی سرنوشت ساز در مسیر تحقق خصوصی سازی فوتبال کشور است.

با این وجود در نهایت تاسف به جنابعالی اعلام می کنم که برخی از مدیران و عوامل شبکه های سیما نه تنها به این حق مشروع توجهی نشان نمی دهند بلکه حتی برای پخش مسابقات تیم های حاضر در لیگ برتر درخواست وجه و هزینه می نمایند حال آنکه فوتبال مناسب ترین و ارزنده ترین کالایی است که به صورت رایگان در اختیار رسانه ملی قرار گرفته و بدون پرداخت هیچ هزینه ای از سوی رسانه ملی پخش می شود، اما از سوی دیگر بهترین فرصت برای جذب آگهی های تبلیغاتی را فراهم می کند. در مقابل ایجاد چنین فرصت طلایی و ارائه چنین کالای ارزشمندی به صورت رایگان، مطالبه وجه و هزینه پخش مسابقات فوتبال عجیب و باورنکردنی نیست؟

حضرتعالی که یکی از مدیران فرهیخته و توانمند رسانه کشور هستید قطعا به این موضوع اشراف دارید که پخش مستقیم مسابقات تیم محبوب و پرطرفداری مانند تراکتورسازی مطالبه میلیون ها نفر از مردم شریف شهرهای مختلف خصوصاً استان های غربی کشور است. با این وجود درخواست هزینه از سوی شبکه ای که اختصاص به این حوزه دارد برای پخش مسابقات تیمی که دایره هوادارانش محدود به یک یا چند استان نبوده و نیست چه معنی و مفهومی پیدا می کند؟

صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران متعلق به همه مردم شریف ایران اسلامی در جای جای این سرزمین مقدس است و امروز توجه به مطالبه قطعی بخش مهمی از مردم کشور پیرامون پخش مستقیم مسابقات تیم فوتبال تراکتورسازی اتفاقى ارزشمند و تاثیرگذار به شمار می رود.

مطالبه به حق بنده در جایگاه مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی پخش مستقیم کلیه مسابقات این تیم مردمی و پرطرفدار در شبکه سوم سیمای جمهوری اسلامی ایران و پرداخت حق پخش بر اساس قانون و طبق درخواست مسئولین محترم وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال و تایید و تاکید نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی است.

بنده جنابعالی را فردی خیرخواه، انقلابی و تاثیرگذار در حوزه مدیریت رسانه می شناسم که بدون تردید با تمام توان در راستای تحقق فرامین و اهداف مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی تلاش می کنید. تحقق موضوع اقتصاد مقاومتی در ورزش، کاهش هزینه ها و کوتاه نمودن دست های آلوده در این مقطع زمانى مسلما بدون توجه به مقوله خصوصی سازی و قطع وابستگی فوتبال حرفه ای به منابع دولتی میسر نخواهد بود. صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در موضوع حق پخش نقش کلیدی بر عهده دارد و با حمایت نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی که همواره بر ضرورت تحقق این امر تاکید نموده اند می تواند در اقدامی تاثیرگذار کمک شایانی به استقلال مالی باشگاهها نموده و از سوی دیگر با قطع بودجه های کلان دولتی بر اساس قواعد حاکم بر فوتبال و ورزش حرفه ای جهان، بار سنگینی را از روی دوش دولت محترم بردارد.

بر همین اساس از جنابعالی تقاضا می کنم در اقدامی مدبرانه جهت پخش مسابقات  از شبکه های تاثیرگذار سیما بر مبنای نیازسنجی مخاطبان و با توجه به میزان تاثیرگذاری و محبوبیت  و نه بر اساس دریافت وجه از باشگاهها دستور اقدام صادر فرمایید.

طبیعتا چرخه اقتصادی حاکم بر درآمدزایی باشگاه ها مرتبط با پخش مسابقات و اطلاع رسانی مناسب در معرفی طرح های اقتصادی و حامیان مالی است و به همین منظور پخش مسابقات تیم فوتبال تراکتورسازی در کلیه شبکه های استانی غرب کشور همچنین شبکه های سراسری از جمله شبکه سوم سیما و یا شبکه ورزش علاوه بر پاسخگویی به انتظارات هواداران منجر به تحقق اهداف مورد نظر در راستای اجرای سیاست های حوزه اقتصاد مقاومتی و خودکفایی اقتصادی خواهد شد.

همچنین از جنابعالی درخواست می کنم با توجه به نقش کلیدی و تاثیرگذاری که در جایگاه ریاست مهمترین رسانه سراسری جمهوری اسلامی ایران از آن برخوردار هستید در اقدامی تاریخی نسبت به احقاق حق مشروع فوتبال کشور در موضوع حق پخش تلویزیونی مسابقات و بر اساس ابزارهای قانونی مورد نظر نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی اقدام فرمایید.

بدیهی است که مسئولین محترم وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران نمایندگان باشگاه ها در موضوع حق پخش تلویزیونی به شمار می روند که تا کنون نیز در این بخش تلاش های چشمگیری انجام داده اند و بدون تردید با حمایت و همراهی صادقانه حضرتعالی این امر در دوران مدیریت فعلی صدا و سیما تحقق خواهد یافت

 

تگ ها


اخبار روز Tractor لیگ برتر خلیج فارس فوتبال