نامه نگاری با باشگاه ها / مصرف ترامادول ممنوع است

با داغ شدن بحث استفاده فوتبالیست ها و ورزشکاران به بحران ترامادول، مسئولان مختلف به فکر رسیدگی و کنترل این بحران بزرگ افتاده ا ند ......

با داغ شدن بحث استفاده فوتبالیست ها و ورزشکاران به بحران ترامادول، مسئولان مختلف به فکر رسیدگی و کنترل این بحران بزرگ افتاده ا ند.

به گزارش مدال به نقل از خبر ورزشی، میزان در این باره می نویسد: موضوع رواج مصرف ترامادول در بین فوتبالیست ها و حتی ورزشکاران رشته های مختلف در هفته های اخیر باز هم بر سر زبان ها افتاده است. گزارش هایی درباره اتهام جنجالی به دو بازیکن سرشناس که از از قرص های ترامادول استفاده می کنند منتشر شد و حالا همه منتظر تصمیمی هستند که مدیران فوتبال ایران برای این داستان پرسروصدا اتخاذ خواهند کرد.

عمده مصرف این دارو در پزشکی برای کاهش درد های مفصلی، جراحی، زایمان با میزان درد متوسط تا شدید است، اما استفاده از این قرص ها دلایل دیگری هم بین مصرف کننده ها دارد.

 چندی پیش مرکز پزشکی فوق تخصصی فیفا در ایران (ایفمارک) در گزارشی رسمی که بازتاب گسترده ای هم در محافل ورزشی داشت، به صورت رسمی اعلام کرد که برطرف کردن مشکلات جنسی یکی از موارد اصلی محبوب شدن این قرص ها بین ورزشکاران بوده است که آنها بدون اطلاع از عوارض وحشتناک ناشی از این قرص های اعتیادآور از آن استفاده می کنند.

پزشکان و متخصصان مختلف بار ها و بار ها اعلام کرده اند که استفاده از این قرص ها بیش از ده روز مجاز نیست و در ساده ترین حالت باعث اعتیاد و حتی روی آوردن مصرف کننده به مواد مخدر دیگر می شود. از طرفی دیگر اختلال های شدید در سیستم تنفسی، کلیه و کبد، خستگی و ضعف عمومی، گشاد شدن رگ ها و بالا رفتن غیر منطقی جریان خون، اختلالات تعادلی، حالات عصبی، به هم ریختن سیستم خواب، بی اشتهایی تنها بخشی از خطراتی است که استفاده از ترامادول برای بدن به همراه دارد که در موارد مختلف حتی منجر به مرگ هم می شود!

با تمام این تفاسیر ترامادول در گروه دارو های ممنوعه ورزش توسط آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ قرار ندارد و جالب تر اینجاست که مصرف آن هم غیر قانونی نیست و هر فردی می تواند مثل آب خوردن این قرص های ارزان قیمت را تهیه کند.

با این وجود شنیده می شود با ورود کمیته اخلاق به این پرونده و برخی اتفاقات خاص که جزئیات آن قابل انتشار نیست، استفاده این داور توسط ورزشکاران و فوتبالیست ها احتمال دارد ممنوع اعلام شود.

اخیرا هم با خبر شدیم که دکتر غلامرضا نوروزی رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی و دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ قصد دارد درباره رواج نگران کننده استفاده از قرص های ترامادول بین فوتبالیست ها با وزارت ورزش، فدراسیون های ورزشی و باشگاه ها نامه نگاری کند.

طبق برنامه ریزی های انجام شده قرار است در این نامه به فدراسیون ها و باشگاه های مختلف، نسبت به عوارض این قرص ها اخطار های جدی بدهند و از باشگاه ها بخواهند نظارت دقیق تر و مدیریت بیشتری روی این پرونده حساس داشته باشند و با ورزشکاران جلسات مختلفی را پیرامون عوارض خطرناک استفاده از ترامادول برگزار کنند تا با این آگاهی رسانی جلوی استفاده بیشتر از این قرص ها در ورزش و فوتبال ایران گرفته شود.

دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ با تایید این خبرگفت: شما وقتی به گزارش اورژانس ها مراجعه کنید، خواهید فهمید که تشنج های خطرناک که در بعضی مواقع منتهی به مرگ هم می شود، به خاطر مصرف ترامادول و البته برخی شرایط خاص دیگر بوده است. ترامادول البته دوپینگ هم به حساب نمی آید و در بین دارو های ممنوعه مورد نظر آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ هم نیست. به همین دلیل ما فقط می توانیم به خاطر عوارض وحشتناک و برگشت ناپذیری که دارد مدام اطلاع رسانی داشته باشیم و به فوتبالیست ها و حتی سایر ورزشکاران آگاهی بدهیم. در این زمینه حتما نامه نگاری هایی انجام خواهیم داد تا حداقل با کلاس های آموزشی و نظارت دقیق تر فعلا جلوی افزایش استفاده از این قرص ها گرفته شود.

 

تگ ها


اخبار روز فوتبال