!نایب رئیس فدراسیون جهانی شطرنج : تعلیقی در کار نبود

نایب رئیس فدراسیون جهانی شطرنج گفت: تفاهم نامه فیده برای برگزاری رقابت های قهرمانی بانوان جهان با وزارت ورزش و جوانان بود، نه فدراسیون ایران ......

نایب رئیس فدراسیون جهانی شطرنج گفت: تفاهم نامه فیده برای برگزاری رقابت های قهرمانی بانوان جهان با وزارت ورزش و جوانان بود، نه فدراسیون ایران.

به گزارش مدال به نقل از  خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، حضور محمدجعفر کامبوزیا به عنوان یک ایرانی در فدراسیون جهانی شطرنج و داشتن یک کرسی مهم باعث شد تا فدراسیون ایران از تعلیق نجات پیدا کند. وی طی ماه ها اخیر با این نهاد بین المللی بابت چگونگی پرداخت مبالغ مربوط به مسابقات قهرمانی بانوان جهان بارها رایزنی کرد که خوشبختانه این رایزنی تاکنون مانع از تعلیق شطرنج ایران شده است.

کامبوزیا درباره این میزبانی و حواشی به وجود آمده به خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم گفت: ابتدا باید بگویم که  فدراسیون ایران کار بسیار بزرگی انجام داد. متاسفانه ما در ایران دوست داریم کارهای بزرگی انجام بدهیم، اما حاضر نیستیم برای آن هزینه کنیم.در زمان قبول این میزبانی توسط ایران، فدراسیون جهانی شطرنج تفاهم نامه ​ای را با وزارت ورزش و جوانان ایران امضا کرد. این رسم است که فیده تفاهم نامه های خود را با کمیته های ملی المپیک یا وزارت ورزش امضا می کند. در بیشتر کشورها، فدراسیون تحت نظر کمیته ملی المپیک هستند، اما در ایران این شرایط با وزارت ورزش وجود دارد و به همین دلیل تفاهم نامه فیده با این نهاد امضا شد.

وی افزود: قبول این میزبانی و برگزاری چنین مسابقاتی برای ما منفعت سیاسی و فرهنگی دارد. فدراسیون ایران نیز با وجود آنکه محدودیت هایی در جذب اسپانسر وجود داشت، اما به نسبت خودش توانست عملکرد قابل توجهی در این حوزه داشته باشد.

نایب رئیس فدراسیون جهانی شطرنج ادامه داد: تقریبا همزمان با این مسابقات تغییراتی در وزارت ورزش صورت گرفت و همین مسئله باعث از دست رفتن زمان در پرداخت مبالغ رقابت ها شد. هر بار که چنین مسابقاتی برگزار می شود، میزبان باید مبلغی را به عنوان پیش پرداخت به فیده بپردازد​. این کار برای رقابت های این دوره انجام نشد و حتی در زمان برگزاری مسابقه نیز صورت نگرفت. پول این رویداد باید تا اسفند ماه پرداخت می شد که متاسفانه این کار صورت نگرفت. من نیز رایزنی های زیادی انجام دادم تا جلوی تعلیق شطرنج ایران را بگیرم. حالا هم فقط 190 هزار دلار باقی مانده و طبق صحبتی که داشتم، نزدیک به 45 روز از فیده زمان گرفتم تا این مبلغ در سه قسط پرداخت شود.

کامبوزیا عنوان کرد: شطرنج باعث حضور رئیس جمهور مولداوی در ایران و دیدار وی با رئیس جمهور کشورمان نیز شد. پس باید این جنبه ها را نیز در نظر گرفت. انتظارم از سلطانی فر و داورزنی این است که همانطوری که تا الان مساعدت کرده اند، این کار را تا زمان پرداخت کامل بدهی داشته باشند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا شطرنج ایران تعلیق شده بود که فیده روز گذشته از برداشته شدن محرومیت کشورمان خبر داد؟ گفت: هیچ تعلیقی کتبی در کار نبود. برخی گفتند که منتشر نشدن رنکینگ شطرنج ایران به دلیل تعلیق بوده، اما این مشکل برای همه کشورها ایجاد شد. من نیز پس از اینکه شنیدم در فضای مجازی مطالبی در این باره مطرح شده، به مسئول سایت فیده گفتم که خبر روز گذشته را منتشر کند تا مسئله ای وجود نداشته باشد.

نایب رئیس فیده در پاسخ به این سوال که اگر باقیمانده بدهی پرداخت نشود، چه شرایطی رخ خواهد داد؟ اظهار داشت: نمی شود که پرداخت نشود. چهار ماه از میزبانی ایران می گذرد و دیگر برای کشور ما زشت است که موضوع حل نشود. من در دیداری که با داورزنی داشت، گفتم که فیده از کشورهای میزبان مبلغی بین 300 تا 500 هزار یورو می گیرد که این شرایط چندان برای ایران رخ نداد. ما نباید برای این میزبانی منت بر سر فیده بگذاریم. اینگونه نیست که مسابقات روی زمان مانده باشد و هیچ جایی برای میزبانی وجود نداشته باشد. میزبان نفع سیاسی و فرهنگی می برد و در واقع همه چیز نباید محدود به سود مالی باشد. به هر حال مسابقات بدون کوچک ترین اشکال برگزار شد، اما تغییرات در وزارت ورزش باید تاخیر در پرداخت پول شد. حالا هم همه باید دست به دست هم بدهند تا این قضیه تمام شود.

 

تگ ها


اخبار روز المپیک