ناینگولان؛ ستاره‌ای که به حاشیه رفت

ستاره بلژیکی اینگونه به اولین تمرین اینترمیلان رسید. با اتومبیلی که به خاطر ترکیدن لاستیک از جا ......

ستاره بلژیکی اینگونه به اولین تمرین اینترمیلان رسید. با اتومبیلی که به خاطر ترکیدن لاستیک از جا ...

ستاره بلژیکی این‌گونه به اولین تمرین اینترمیلان رسید. با اتومبیلی که به خاطر ترکیدن لاستیک از جاده منحرف شده بود، به گرد ریل برخورد کرد و تقریبا نیمی از اتومبیل گرانقیمت ناینگولان له شد. شاید اولین تمرین ناینگولان در چنین شرایطی، استعاره‌ای از حضور چندماهه او در نراتزوری باشد. 

اینترمیلان برای جذب او  هزینه زیادی کرد؛ جدا از 24میلیون یورویی که به حساب رم واریز کرد، دو بازیکن خودش را هم روانه المپیکو کرد؛ داویده سانتون و نیکولو زانیولو. اگر سانتون را به عنوان یک بازیکن متوسط در نظر نگیریم، اما دادن مجوز جدایی به زانیولو تصمیمی عجیب بود، چون پسر جوان اینتری‌ها در ترکیب تیم زیر 18ساله‌های اینتر درخشیده بود و در راه قهرمانی این تیم 13گل در 26 بازی زده بود، آن هم در پست یک هافبک، نه مهاجم.

با وجود این درخشش، لوچانو اسپالتی ناینگولان را می‌خواست، چون تجربه همکاری بسیار مفیدی با او در رم داشت. زانیولو پدیده‌ای بود که هنوز در سطح اول فوتبال ایتالیا محک نخورده بود، اما ناینگولان ستاره‌ای اثبات‌شده بود، هافبکی که قرار بود بدل به موتور نراتزوری در چمپیونز لیگ شود. پنج ماه بعد از این انتقال اما اینتری‌ها حالا درباره تصمیم‌شان با تردیدهایی جدی مواجه شده‌اند.

ناینگولان بازی‌های بزرگی چون رویارویی با بارسلونا، لاتزیو و یوونتوس را به دلیل مصدومیت از دست داد و مقابل میلان و تاتنهام هم در همان نیمه اول مجبور به ترک زمین شد. حتی در بازی‌هایی که این هافبک 30ساله بلژیکی 90 دقیقه برای نراتزوری بازی کرده، تاثیری چندان روی نمایش تیمش نداشته، شاید به جز پیروزی 1-2 خارج خانه مقابل آیندهوون.

ناینگولان این هفته هم مقابل کیه‌ووی ته جدولی موفق نشد کنترل مرکز زمین را به دست بگیرد و در نیمه دوم تعویض شد. البته وقتی او از زمین بیرون رفت شاگردان اسپالتی همچنان با یک گل از میزبان خودشان پیش بودند، اما سرجیو پلیسیر در دقیقه 91 سرنوشت این بازی را به تساوی کشید تا نتایج بد اینتر همچنان ادامه پیدا کند.

اینتر در هفته‌های اخیر فقط دوتا از 9 بازی‌اش در رقابت‌های مختلف را با پیروزی پشت سر گذاشته، تیمی که از دور گروهی چمپیونز لیگ حذف شده و در جدول سری آ هشت امتیاز با ناپولی رده دومی فاصله گرفته، ناپولی‌ای که خودش هشت امتیاز کمتر از یوونتوس صدرنشین دارد. تمام مشکلات اینتر اما قطعا تقصیر ناینگولان نیست. وابستگی بیش از حد آن‌ها به گل‌های مائورو ایکاردی، ضربه‌پذیری‌شان از کناره‌ها و کند بودنشان در مرکز زمین، همه و همه عواملی هستند که باعث عقب ماندن اینتر شده‌اند. حتی توانایی‌های تاکتیکی اسپالتی هم این هفته زیر سوال رفت، وقتی دومنیکو دی کارلو، مربی کیه‌وو، بین دو نیمه چینش تیمش را به 2-1-4-3 تغییر داد و نبض مسابقه را از دست شاگردان اسپالتی خارج کرد.

یک روز بعد از این بازی ناینگولان توسط باشگاه، به خاطر دلایل انضباطی، از حضور در تمرینات تیم محروم شد. جرم ناینگولان دیر رسیدن به تمرین صبح بوده، اتفاقی که برای اولین بار نبوده که رخ می‌داده. روزنامه گاتزتادلواسپورت حتی در گزارشی از نگرانی باشگاه در مورد رویکرد ناینگولان به دوران ریکاوری‌اش اشاره کرده و ادعا داشته او جلسات روانکاویش را زودتر از آنچه باید به پایان می‌رسانده.

در این میان، به شکلی اجتناب‌ناپذیر، بحث زندگی خصوصی او هم به میان آمده. همه در ایتالیا می‌دانند که ناینگولان عاشق مشروب و سیگار و شب‌زنده‌داری است. ناینگولان در آغاز سال 2018 به خاطر ویدیویی که روی صفحه اینستاگرامش منتشر کرده بود، در شرایطی که مشخصا شرایط عادی نداشت، از سوی باشگاه رم محروم شد. اسپالتی پیش از بازی مقابل کیه‌وو اما به دفاع از شاگرد قدیمی‌اش پرداخت و گفت: «او به اندازه کافی در زمین بوده و خیلی خوب تمرین کرده. باقی کارهایی که می‌کند دیگر به من ارتباطی ندارد». دیر رسیدن سر تمرین اما به اسپالتی مربوط می‌شود.

اینتر فردا بازی‌ بزرگی با ناپولی دارد و محروم کردن ناینگولان در آستانه این جدال مهم کمی غیرعادی به نظر می‌رسد. آیا این صرفا یک اتفاق بوده که ناینگولان پس از چند روز از روی کار آمدن بپه ماروتا، مدیر سابق یوونتوس، در اینتر با چنین تنبیه انضباطی‌ای روبرو می‌شود؟ آیا این تصمیم نشانی از نظم جدید نراتزوری تحت مدیریت ماروتا است؟

در حال حاضر حتی گزارش‌هایی به گوش می‌رسد که باشگاه اینتر آماده فروش ناینگولان در ژانویه است، اگر البته پیشنهاد قابل قبولی دریافت کنند. مسئله اینجاست که چه تیمی حاضر خواهد شد مبلغی گزاف برای این هافبک 30 ساله که مدام مصدوم بوده و از فرم خوبش فاصله زیادی گرفته بپردازد؟ ناینگولان در تصادفش در ماه جولای صدمه خاصی ندید. محرومیت او اما در روزهای آخر دسامبر 2018 می‌تواند ضربه‌ای جدی به ادامه دوران حرفه‌اش وارد کند.