نسخه وزیر برای پرسپولیس؛ مدیران اقتصادی

به گزارش مدال به نقل از آی اسپورت بعد از مدت ها بالاخره وزارت ورزش اعضای هیأت مدیره جدید باشگاه پرسپولیس را معرفی کرد ......

به گزارش مدال به نقل از آی اسپورت بعد از مدت ها بالاخره وزارت ورزش اعضای هیأت مدیره جدید باشگاه پرسپولیس را معرفی کرد. این اتفاق قرار بود خیلی پیش تر بیفتد؛ تقریبا همان موقع که هیأت مدیره جدید باشگاه استقلال معرفی شد اما به دلایلی انتخاب و معرفی مدیران جدید پرسپولیس هر بار عقب می افتاد. مدیران وزارت ورزش که مسئول انتخاب هیأت مدیره دو باشگاه پرسپولیس و استقلال هستند درباره این تأخیر دلایل جالبی را مطرح می کردند. عجیب ترینش اما این بود که گزینه های مورد نظر وزارت به دلیل وضعیت عجیب و متزلزلی که باشگاه دارد راضی به حضور در هیأت مدیره نمی شدند. محمدرضا داورزنی، معاونت ورزش حرفه ای و قهرمانی وزارت ورزش و جوانان هم دراین باره گفته بود: «متأسفانه نیروهای توانمند بیکار نیستند. با هر کسی که صحبت می کنی یا مسئولیت دارد یا بازنشسته است یا اشکالی است که سازمان بازرسی می گیرد مبنی بر اینکه فلان عضو در هیأت مدیره باشگاه دیگری است و دو شغله محسوب می شود.» این ادعا البته دیروز تکذیب شد آن هم توسط شخص وزیر ورزش و جوانان؛ البته سلطانی فر این حرف ها را درباره اعتراض برخی نهادهای نظارتی به حضور افراد دوشغله در هیأت مدیره باشگاه استقلال زد و گفت: «هیچ اعتراضی از سوی نهادهای نظارتی درباره این موضوع به بنده منعکس نشده است. نهادهای نظارتی باید متعرض این مسئله شوند که سازمان بازرسی کل کشور به عنوان یک نهاد نظارتی متعرض این اقدام نشده است. مجلس شورای اسلامی هم در اعتراض به این اقدام چیزی برای بنده ننوشتند و ان شاءالله که مشکل خاصی وجود ندارد.» با وجود این، روز گذشته آقایان علی اکبر طاهری، ابوالفضل روغنی گلپایگانی، حمید گرشاسبی، جعفر کاشانی و محمد حاجی بیگی به عنوان اعضای جدید هیأت مدیره باشگاه پرسپولیس معرفی شدند.

رضایت وزیر از طاهری و تیمش

نکته مهم درباره ترکیب جدید اعضای هیأت مدیره باشگاه پرسپولیس این است که فقط دو نفر از هیأت مدیره قبلی رفته اند و سه نفر سر جایشان باقی مانده اند. این طور به نظر می رسد که وزارت ورزش از مدیران باشگاه پرسپولیس رضایت داشته و به همین دلیل فقط دو نفر از پنج عضو هیأت مدیره تغییر کرده اند. حقیقت این است که باشگاه پرسپولیس از زمان حضور علی اکبر طاهری در این باشگاه در بعد نتیجه گیری خوب عمل کرده است؛ البته که به اعتقاد خیلی ها نقش اصلی را در موفقیت باشگاه پرسپولیس برانکو ایوانکوویچ ایفا کرده است. ضمن اینکه برانکو توسط مدیر قبلی باشگاه یعنی محمدحسین نژادفلاح به پرسپولیس آمد. اما طاهری هم در هفته های ابتدایی لیگ پانزدهم که پرسپولیس نتایج خوبی نمی گرفت و در رده آخر جدول رده بندی حضور داشت، پای برانکو ایستاد و او را برکنار نکرد. پرسپولیس در پایان همان فصل فقط به دلیل تفاضل گل کمتر نایب قهرمان شد و در لیگ شانزدهم بالاخره بعد از 9 سال توانست قهرمان شود. یک قهرمانی و یک نایب قهرمانی در لیگ برتر در دو سال با هر معیاری و برای هر مدیری یک موفقیت محسوب می شود. به همین دلیل هم بود که شایعه استعفا یا برکناری طاهری از پرسپولیس هرگز به واقعیت نپیوست چون مدیران وزارتخانه از او راضی بودند؛ البته این اواخر مشکلات مالی فراوان باشگاه شایعه رفتن طاهری را دوباره داغ کرده بود. اما مسئله این است که اغلب بدهی هایی که درحال حاضر مشکل ساز شده اند ربطی به دوره مدیریت او در پرسپولیس ندارند و از مدیران پیشین این باشگاه به جا مانده اند. با این همه میزان بالای بدهی های باشگاه کار را به جاهای خطرناکی کشانده است و خطر حذف از فصل آینده لیگ قهرمانان آسیا این تیم را همچنان تهدید می کند. شاید به همین دلیل هم بود که وزارتخانه تصمیم گرفت دو مدیر با پیشینه و پشتوانه اقتصادی را وارد هیأت مدیره باشگاه پرسپولیس کند.

اعضای جدید؛ اقتصادی و ناشناخته

ابوالفضل روغنی گلپایگانی، عضو جدید هیأت مدیره باشگاه پرسپولیس درحال حاضر رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران است. در وبسایت شخصی او سوابق کاری فراوانی دیده می شود؛ از جمله مدیرکل در حوزه وزارت بازرگانی، مسئولیت در شرکت های فروشگاهی رفاه، مدیرعامل و عضویت در شرکت های بسته بندی پارس، شرکت کمپرسور سازی، شرکت بلا، شرکت آزمایش، شرکت پارس الکتریک، شرکت ارج، شرکت کارتن پلاست و شرکت چوب و کاغذ مازندران. او متولد اراک است و سابقه حضور در جبهه های جنگ بین ایران و عراق را هم دارد. او در دانشگاه های مختلف تهران و مازندران هم مشغول تدریس است. روغنی گلپایگانی دیروز ساعاتی بعد از این انتصاب مصاحبه کرد و گفت: «من به عنوان فعال اقتصادی به هیأت مدیره اضافه شدم و قرار است کار اقتصادی انجام بدهم.» او درباره اینکه اصولا چقدر اهل فوتبال است گفت: «من از کودکی پرسپولیسی بودم در خانه ما عکس های تیم پرسپولیس وجود داشت. من پرسپولیسی هستم و به این موضوع افتخار هم می کنم» روغنی گلپایگانی درباره اینکه آیا باشگاه می تواند مشکلات بزرگی مثل بدهی هنگفت به مانوئل ژوزه و دستیارانش را حل کند یا نه، گفت: «ما را حتما انتخاب کرده اند که بتوانیم به باشگاه کمک کنیم و مشکلات را حل کنیم.» دومین عضو جدید هیأت مدیره پرسپولیس ناشناخته تر است. در سوابق محمد حاجی بیگی مدیریت روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی و مدیر اداره رفاه کارکنان بانک مرکزی دیده می شود.

مأموریت های مهم هیأت مدیره

امروز بعد از اولین جلسه هیأت مدیره جدید با وزیر ورزش مشخص خواهد شد که برنامه باشگاه برای حل مشکلات بزرگ مالی چیست. از اضافه شدن دو عضو با سوابق اقتصادی به هیأت مدیره کاملا مشخص است که دغدغه اصلی باشگاه و وزارت ورزش مشکلات مالی باشگاه است. پرونده مانوئل ژوزه و دستیارانش اولین و مهم ترین چالش هیأت مدیره است. پرونده ای که بسته شدنش در فیفا بین هفت تا هشت میلیارد تومان هزینه خواهد داشت. مسئله بعدی بدهی مالیاتی باشگاه است که طبق اعلان رسمی در حدود 107 میلیارد است. AFC هم به تازگی با باشگاه های قاره هشدار داده که تا 9 شهریور تمام بدهی های شان را بپردازند و اگر این کار را نکنند از حضور در فصل آینده لیگ قهرمانان آسیا محروم می شوند. چند بازیکن خارجی از پرسپولیس طلب دارند و به نظر می رسد شکایت بازیکنانی مثل نیلسون کوریا، مایکل اومانیا و... هم در راه است. مشکل بزرگ تر البته این است که این بار AFC خیلی جدی وارد داستان شده و این بار نمی شود با سندسازی و وقت گرفتن موضوع را حل کرد.

امروز جلسه اول؛ طاهری مدیرعامل می شود؟

اعضای جدید هیأت مدیره باشگاه پرسپولیس نخستین نشست رسمی خود با مسعود سلطانی فر را صبح امروز برگزار می کنند. مطابق عرف باید در نخستین نشست رسمی اعضای هیأت مدیره تکلیف مدیرعامل و سایر ارکان هیأت مدیره باشگاه مشخص شود اما به نظر می رسد با توجه به رابطه خوب علی اکبر طاهری با وزیر ورزش و تأکید او بر ماندن طاهری، تکلیف مدیرعامل سرخپوشان مشخص است و طاهری همچنان مرد اول باشگاه پرسپولیس خواهد بود؛ البته طاهری در مدت فعالیت خود در باشگاه پرسپولیس، عنوان سرپرست را داشت و باید دید بالاخره طلسم شکسته می شود و او عنوان مدیرعامل را دریافت خواهد کرد یا همچنان باشگاه با سرپرست اداره می شود؟

وقایع اتفاقیه

 

تگ ها


اخبار روز پرسپولیس لیگ برتر خلیج فارس فوتبال