نصیرزاده: بازیکن گابنی از نظر فیفا غیرمجاز نیست

کارشناس حقوقی فوتبال ایران معتقد است که بازیکن گابنی گل گهر غیرمجاز نبوده و همه پروسه جذبش بر اساس قوانین فیفا به درستی طی شده است....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، کمیته انضباطی به دنبال شکایت باشگاههای استقلال،‌پیکان و سپاهان از باشگاه گل‌گهر به خاطر استفاده از بازیکنی که جذب او مطابق با آیین نامه سازمان لیگ نبوده، سه بازی سیرجانی ها را ۳-۰ به سود حریفان اعلام کرد. این اتفاق در حالی رخ داد که باشگاه گل گهر مدعی بود مدارک مربوط به بازی های ملی اریک بایناما از فدراسیون گابن به تایید فدراسیون فوتبال ایران رسیده و از این بابت هیچ تخلفی صورت نپذیرفته است. با وجود این ادعاها، رای یاد شده همچنان پابرجاست و صحبت در مورد آن به سوژه ای داغ در فوتبال ایران تبدیل شده است. برخی ها موافق این رای هستند و برخی ها مخالف آن ولی خیلی ها هنوز نمی دانند که مقصر واقعی کیست و بعد از مشخص شدن این مقصر، مجازات چه باید باشد! هوشنگ نصیرزاده، کارشناس حقوقی فوتبال ایران که معمولا در چنین شرایطی همه سراغ او می روند، در گفت و گویی رادیویی به شرح کامل ماجرا پرداخته است:

سازمان لیگ و فدراسیون باید شاکی باشند نه باشگاهها!
ما آیین نامه جذب بازیکنان خارجی داریم که از سال ۹۳ بود و خود من آن را نوشته بود. در آیین نامه ای که سال ۱۴۰۰ نوشته شد آن چیزی که خیلی برای ما هم بود، گرفتن ضمانت نامه بانکی به خاطر بدهی سنگین باشگاهها بود. در آن زمان یک سری اصلاحات هم در مورد جذب بازیکن خارجی انجام دادیم. این کار بخاطر کیفی سازی لیگ انجام دادیم. به عبارتی گفتیم که اگر قرار است بازیکن خارجی می آورید، نفراتی را بیاورید که قابلیت هایشان با حضور در تیم ملی کشورشان تایید شده است. 
حداقل های ما این بود که اگر تیم ملی یک بازیکن در رنکینگ فیفا بالا بود، دو بازی ملی و اگر پایین تر بود چهار بازی ملی داشته باشد. وقتی یک بازیکن می آوری که چهار بازی ملی ندارد، چیزی که ما برای کیفی سازی لیگ در نظر داشتیم رعایت نمی شود. به همین دلیل سازمان برگزار کننده مسابقات می تواند مدعی شما باشد و بگوید که چرا کیفیت مسابقات را پایین آوردی. یعنی باید سازمان لیگ یا فدراسیون فوتبال به گل گهر بگوید که شما چرا بازیکنی آوردید که چهار بازی ملی ندارد؛ نه اینکه باشگاه های دیگر بیایند و شکایت کنند که چرا مقابل ما بازیکن قویتر بازی نداید؟ 

شکایت کرده اند که چرا مقابل ما بازیکن قوی بازی ندادی؟
تلقی ما از شکایت باشگاه ها این است که آنها مدعی شده اند گل گهر چرا بازیکنی مقابل ما بازی داده که چهار بازی ملی ندارد. ذات شکایت برای جبران زیان است. شما چطور شکایت می کنید که بازیکن گل گهر چهار بازی ملی نداشته و باید بازیکن قویتر جذب کنی و مقابل ما بازی کنی! شما که به این تیم باخته اید! 
ما در همان دستورالعملی که آوردیم یک بازیکن باید چهار بازی ملی داشته ، ضمانت بانکی را هم آورده ایم اما یکی از این باشگاههایی که شکایت کرده ضمانت بانکی ارائه نداده است. اگر برای تمام شرایط و بندها اعتبار یکسان قائل باشیم یک باشگاه می‌گوید من دولتی هستم و ضمانت بانکی نمی‌توانم ارائه دهم و برای همین یک اصل دیگر از این قانون نادیده گرفته شده است.

تنبیه ۳-۰ کردن بازی را از کجا آوردید؟
نصیرزاده در مورد اینکه گفته می‌شود گل گهر با استناد به آیین نامه سال ۹۳ خودش را تبرئه می‌کند در حالیکه دستور العمل سال ۱۴۰۰ به روز شده و اصلاحیه خورده است و باید به آن استناد شود گفت: آیین نامه سال ۹۳ که خودم آن را نوشتم در آن تنبیه مربوط به استفاده از بازیکنی که برای مثال چهار بازی ملی ندارد در نظر گرفته شده در حالیکه در دستور العمل سال ۱۴۰۰ تنبیهی لحاظ نشده است. وقتی در دستور العمل جدید تنبیهی در نظر گرفته نشده یعنی شما باید به همان آیین نامه‌های قبلی که این مورد در آن لحاظ شده مراجعه کنی. وقتی این تنبیه لحاظ نشده شما تنبیه ۳-۰ کردن بازی را از کجا آوردید؟


بازیکنی که آی تی سی دارد یعنی غیرمجاز نیست
بحث صلاحیت با کیفیت دو مقوله جدا هستند. بازیکن وقتی آی تی سی از باشگاه مبدا گرفته و ثبت شده است یعنی غیر مجاز نیست و وقتی پایش را از فرودگاه ایران بیرون بگذارد می‌تواند بدون هیچ مشکلی بازی کند پس هیچ موردی دال بر غیر مجاز بودن بازیکن وجود ندارد، فقط او شرایط مطابق دستور العمل‌ها را ندارد. خب وقتی شرایطش برخلاف دستور العمل است کارت بازی او را باطل کن، گل گهر را جریمه کن و دیگر خود گل گهر می‌داند با بازیکنی که در اختیار گرفته چکار می‌کند. دیگر اینجا ۳-۰ برای چه است؟ آیین نامه مربوط به جذب بازیکن که در کل دنیا با قوانین مشابهی در حال انجام است و بر اساس آن هیچ اشکالی در جذب این بازیکن که او را غیر مجاز کند وجود ندارد و بازیکن را قانونی در اختیار گرفتند. برای مثال اگر یک بازیکن برگ خروج از استان نداشته باشد مگر شما به واسطه آن می‌توانید نتیجه بازی را ۳-۰ اعلام کنید؟ این ها یک سری موارد قبل از صدور آی دی کارت است که می‌تواند برود آن را بعداً ارائه دهد.

در دنیا دیگر بازی‌ها را ۳-۰ نمی‌کنند
اینکه می‌گویند ایمیل تایید بازی ملی این بازیکن جعل شده اصلاً ما می‌گوییم او از کوچه آمده است. این بازیکن در ترکیب تیمش بازی کرده و تیمش بازی را برنده شده است. به همین دلیل اصلاً ۳-۰ کردن مسابقات مناسب ورزش فوتبال نیست و خیلی وقت است که در دنیا دیگر بازی‌ها را ۳-۰ نمی‌کنند. بعد هم شما به ماده‌ای استناد کردید که این بازیکن را غیر مجاز اعلام می‌کند در حالیکه این بازیکن کاملاً مجاز است. ما باید برویم به سمتی که با مسائل این چنینی برخورد منطقی‌تری داشته باشیم.

از نظر فیفا این بازیکن غیرمجاز نیست
وقتی تاییدیه‌ ۴ بازی ملی بازیکن به فدراسیون فوتبال می‌رسد کمیته روابط بین الملل هم باید آن را تایید کند. در اینجا ۴ بازی ملی تایید نشده بلکه ارسال ایمیل‌ها تایید شده است. ما یک وظیفه‌ای در یک جلسه بر دوش روابط بین الملل فدراسیون فوتبال انداختیم که خودش آن را امضا نکرده و در جلسه حضور نداشته است. بازهم می‌گویم این بازیکن غیر مجاز نیست و بر اساس قوانین فیفا همه پروسه جذبش به درستی طی شده و هرجایی خارج از ایران می‌تواند بازی کند. ما یک بندی نوشتیم برای اینکه کیفیت جذب بازیکن بالا برود برایش شرط بازی ملی گذاشتیم. حالا وقتی یک بازیکن اصلاً از کوچه جذب شده و دارد خوب بازی می‌کند باید با این موضوع کنار بیاییم.

تگ ها


هوشنگ نصیرزاده گل گهرسیرجان فدراسیون فوتبال فوتبال ایران گل گهر لیگ برتر خلیج فارس فوتبال