نصیرزاده: فدراسیون تکلیف دبیرکل را مشخص می کند

وشیوع ویروس کرونا باعث تعطیلی مسابقات و خانه نشینی بازیکنان و اهالی فوتبال شده است و هیچکس نمی داند چه زمانی قرار است این مسابقات آغاز شود....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، بازی های لیگ برتر فوتبال ایران کماکان تعطیل است و هنوز کسی نمی داند که سرنوشت این مسابقات به کجا می انجامد؛ برخی می گویند لیگ باید ادامه پیدا کند، برخی از پایان مسابقات می گویند و برخی دیگر قوانین خاص دیگری را مطرح می کردند هرچند حتی فدراسیون فوتبال نیز هنوز نمی داند که آینده مسابقات چه خواهد شد و شاید به نوعی همه چیز در گرو تصمیمات فیفا باشد:" هرکسی بگوید که می داند سرنوشت  لیگ برتر چه می شود غیب گو است." این حرف های هوشنگ نصیرزاده مدیرعامل سابق ماشین سازی و کارشناس حقوقی فوتبال ایران است.


نصیرزاده درباره شرایط اینروزها گفت:"اینروزها در خانه هستم و دستورات کامل پیشگیری از کرونا را انجام می دهم. "  او افزود:" این تعطیلی عمومی که به وجود آمده تا حدودی بلاتکلیفی ها را زیاد کرده است و فدراسیون و کنفدراسیون فوتبال آسیا در حالی که تعطیل هستند به هم نامه می دهند."


این کارشناس حقوقی ورزشی در ادامه در ارتباط با اینکه برخی احکام صادره و جرایمی که فیفا برای برخی باشگاه ها در نظر گرفته نیز به خاطر شیوع ویروس کرونا توسط فیفا پیگیری می شوند یا نه؟ هم گفت:"قانونی وجود دارد که در شرایط فورسماژور و قوه قهریه یعنی اگر اتفاقاتی بیفتد که خارج از کنترل باشد می تواند تعهدات متوقف شود. البته به نظر می رسد کمیته تعیین وضعیت فیفا به شدت تحت تاثیر اتحادیه بازیکنان قرار دارد و معمولا آرایی که صادر می کند به سود بازیکنان و به ضرر باشگاه ها است. اما داستان دیوان داوری ورزش(CAS) متفاوت است چرا که آنجا قوانین سوئیس مورد نظر است نه قوانین فوتبال. "


نصیرزاده بااشاره به شرایط بلاتکلیف فدراسیون فوتبال هم گفت:"من فکر می کنم به طور قطع فدراسیون ظرف یک هفته تکلیف دبیرکلی را مشخص می کند و ماموریت دبیرکل نیز زمانبندی برای  تدوین اساسنامه و آئین نامه انتخابات است. درواقع دو ماده ۱ و ۲۲ اساسنامه فدراسیون باید با تغییراتی داشته باشند. ماده ۱ دغدغه نهادهای حاکمیتی در ایران است و ماده ۲۲ جزو موارد مورد نظر فیفا است که می گوید آنهایی که رای می دهند باید مرتبط با خود فوتبال باشند. همچنین به ارکان فدارسیون هم اخیرا کمیته انتخابات و کمیته مجوز حرفه ای اضافه شده است."


او درباره آغاز رقابت های لیگ هم گفت:"هرکس بگوید که می داند سرنوشت لیگ برتر چه می شود غیب گو است. من  حدس می زنم به خاطر اینکه کمی کرونا فروکش کرده و به نظر می رسد تا آخر فروردین از شدت آن کاسته شود ، تیم ها برای شروع لیگ نیاز دارند که ۲۰ روز برای بدنسازی و تمرین وقت بگذارند. بااین وصف اردیبهشت هم نمی تواند بازی ها برگزار شود. در صورتی که بازی ها خرداد شروع شود آن وقت تیرماه به پایان می رسد با این حال من معتقدم همه فدراسیون های فوتبال در جهان در حال حاضر منتظر تصمیم بالادستی و فیفا هستند." نصیرزاده اضافه کرد:"فیفا کارگروهی را تحت مقررات کوید-۱۹ تشکیل داده و دستورالعمل آن را برای همه کشورها فرستاده است. موضوع این دستورالعمل رابطه بین باشگاه ها و بازیکنان است. فیفا سه پیشنهاد به باشگاه ها داده است، تفاهم با بازیکن و حل مسایل مالی، حقوقی به بازیکن از سوی باشگاه داده شود تا بتواند امورات زندگی روزمره اش را بگذراند و در آخر اینکه منتظر بمانید.فیفاهمچنین قرار است صندوقی به عنوان کوید-۱۹ ایجاد کرده و گفته است که ازاین صندوق به بازیکنان و کادرفنی پول می دهد. هنوز البته فیفا مشخص نکرده چقدر در این صندوق موجودی دارد و به کدام کشورها و لیگ ها تعلق خواهد گرفت. اما بهترین راه این است که مبلغ قرارداد بازیکنان را تقسیم بر ۳۰ هفته کرده و ۲۱ هفته آن به آن ها پرداخت شود."  


هوشنگ نصیرزاده که مدتی قبل بعد از سه سال از مدیریت تیم ماشین سازی تبریز کناره گیری کرد در این رابطه گفت:"جا دارد از آقای زنوزی تشکر کنم که به من اعتماد کرد. سه سال آنجا بودم و تمام سعی م را کردم که امانت دار باشم و نهایت صرفه جویی را هم به عمل آوردم. در باشگاه برخی درآمدزایی ها هم داشتیم که البته تمام این ها به خاطر  و  روش های اقتصادی آقای زنوزی بود.  ما گرانترین بازیکن ایران را فروختیم و پولش را هم گرفتیم ضمن اینکه دو بازیکن به نام های پیمان بابایی و سامان نریمان جهان را به تیم های خارجی دادیم. نکته جالب اینجا است که پیمان بابایی که الان در کورس آقای گلی لیگ آذربایجان است ، وقتی قراردادش با سومقاییت تمام شود ، سه سال دیگر با ماشین سازی قرارداد خواهد داشت."

بیشتر بخوانید:
فدراسیون فوتبال از یک میلیارد دلار سهم می برد؟

شکوری: نمی‌دانم چه سمتی در فدراسیون دارم!

 

 

تگ ها


فدراسیون فوتبال هوشنگ نصیرزاده ماشین سازی تبریز فوتبال ایران فوتبال