نعمتی ; اجازه نمیدهم مسائل شخصی روی کارم تاثیر بگذارد

نعمتی: بازهم سهمیه المپیک را می خواهم زهرا نعمتی که بعد از ریو اع ......

نعمتی: بازهم سهمیه المپیک را می خواهم

زهرا نعمتی که بعد از ریو اعلام کرد دیگر در این بازی ها شرکت نمی کند، گفت: نه تنها برای المپیک آتی برنامه دارم بلکه می خواهم برای اولین بار در بازی های آسیایی هم شرکت کنم.

به گزارش مدال به نقل از خبرگزاری مهر: تورنمنت بین المللی تیروکمان معلولان جهان اولین رویداد رسمی بود که زهرا نعمتی طی یک سال گذشته و بعد از بازی های المپیک و پارالمپیک ریو در آن شرکت کرد. این رقابت ها دو هفته پیش به میزبانی جمهوری چک برگزار شد و این کماندار کشورمان با حضور در آن موفق شد ضمن رکوردشکنی، مدال طلای ریکرو انفرادی بانوان را از آن خود کند. 

این مدال در حالی به نام زهرا نعمتی ثبت شد که وی به دلیل آسیب دیدگی شرایط آمادگی خیلی ایده آلی ندارد با این حال توانست تا فینال  پیش برود و در نهایت هم با غلبه بر حریفی از روسیه به این مدال دست یافت. 

نعمتی که با کسب مدال طلای مسابقات تیر و کمان بازی های پارالمپیک لندن نام خود را به عنوان اولین بانوی مدال آور در ادوار مختلف بازی های المپیک و پارالمپیک ثبت کرد و بعد از آن هم موفقیت هایش را تا کسب سهمیه المپیک ۲۰۱۶ ریو به عنوان اولین پارالمپین ایرانی و حضور در این بازی ها به عنوان پرچمدار کاروان ایران ادامه داد، تورنمنت چین را یک میدان تدارکاتی در نظر داشت برای مسابقات قهرمانی جهان و بعد از آن بازی های پاراآسیایی اندونزی.

البته المپیک ۲۰۲۰ توکیو هم یکی از رویدادهایی است که زهرا نعمتی حضور در آن را در برنامه چندساله خود دارد. این در حالی است که وی بعد از المپیک ریو اعلام کرده بود به خاطر برخی محدودیت ها و ناملایمت ها تلاش دوباره برای کسب سهمیه المپیک را از برنامه اش خارج می کند؛ با این حال المپیک آتی بخشی از برنامه های آتی زهرا نعمتی را به خود اختصاص داده و حتی وی برای تسهیل حرکت در این مسیر، درخواست هایی را هم به طور رسمی به فدراسیون تیروکمان و کمیته ملی پارالمپیک ارائه کرده است. 

زهرا نعمتی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد برنامه اش در این زمینه توضیح داد. 

* از تورنمنت بین المللی جمهوری چک آغاز کنیم و مدال طلایی که در این رقابت ها کسب کردید.

- تیم تیر و کمان معلولان ترکیب جوانی در اختیار دارد. لازم بود به خصوص برای نفرات جدیدی که به این ترکیب اضافه شده اند، یک میدان تدارکاتی خوب پیش بینی شود و تورنمنت چک بهترین گزینه بود چرا که به لحاظ رنکینگ، سطح و ارزش بالایی داشت. حتی برای خودِ من که تقریبا یک سالی به خاطر آسیب دیدگی از میادین دور بودم. در واقع نگاه من به تورنمنت چک به عنوان یک میدان تدارکاتی بود تا به واسطه حضور در آن و محک زدن خودم،  برای مسابقات قهرمانی جهان که شهریورماه در چین برگزار می شود، آماده تر شوم. بنابراین از حضورم در این تورنمنت راضی هستم به ویژه با نتیجه ای که گرفتم. 

* با این حساب مسابقات قهرمانی جهان، اولین رویداد مهمی است که پیش رو دارید. چه هدف و برنامه ای برای این رقابت ها دارید؟

- دوره پیشین مسابقات قهرمانی جهان در آلمان برگزار شد اما من متاسفانه به دلیل همزمانی برنامه ها و مسابقاتی که برای المپیک ریو، کسب سهمیه این بازی ها و آماده سازی حضور در آن داشتم، نتوانستم در آن (مسابقات جهانی آلمان) شرکت کنم. البته در دوره پیش از آن یعنی مسابقات ۲۰۱۳، شرکت داشتم و مدال طلا هم گرفتم. بالطبع برنامه ام برای دوره پیش روی مسابقات قهرمانی این است که بازهم در جهت تلاش برای کسب بهترین نتیجه ممکن حرکت کنم.

* از یک آسیب دیدگی صحبت کردید. این شرایط حضور شما در مسابقات سطح بالایی مانند قهرمانی جهان و تمرینات فشرده ای که باید برای آن داشته باشید را تحت الشعاع قرار نمی دهد؟

- این آسیب دیدگی یک درد کهنه و قدیمی است که از یکی دو سال پیش، همراهم است. پیش از المپیک و پارالمپیک ریو کتف راستم به خاطر پارگی کوچک مفصل، دچار آسیب دیدگی شد. حضور در دو المپیک و پارالمپیک ریو و سنگین بودن این دو رویداد باعث شد آسیب دیدگی ام بیشتر شود. حالا هم بهبودی کامل آن زمان می برد کمااینکه طی یک سال گذشته درگیرش بودم. همزمان با تمریناتم، برنامه های فیزیوتراپی را هم دنبال می کنم و از بدنسازی هم غافل نیستم. قطعا گذر زمان روند بهبود کامل را تسریع می کند. سعی می کنم با این شرایط کنار بیایم تا بهبودی کامل حاصل شود در عین حال از اهدافم هم دور نمی شوم. 

* بعد از مسابقات قهرمانی جهان چه برنامه ای را دنبال می کنید؟

- قطعا برنامه من همیشه برای حرکت به سمت جلو است. پیشرفت را دوست دارم و همیشه به دنبال آن هستم، تلاش و تمریناتم هم بر این اساس است. من به آینده امیدوارم به خصوص بعد از رکوردشکنی اخیری که داشتم. سطح این رکوردی که کسب کردم نسبت به رکوردهای المپیک و پارالمپیک بالاتر بود. در کل اینکه امیدوارم به آینده و نتیجه گیری در رویدادهای مهم؛ امیدوارم با لطف خدا و حمایت مسئولان این روند را ادامه دهم. 

* بعد از المپیک ریو که شما برای نخستین بار به عنوان یک ورزشکار پارالمپیکی ایران موفق به کسب سهمیه حضور در آن شدید، اعلام کردید دیگر برنامه ای برای این بازی ها و تلاش جهت کسب سهمیه آن ندارید. بعد از گذشت یک سال کماکان روی این تصمیم هستید یا تغییر برنامه داده اید؟

- در المپیک ریو شرایط روحی مناسبی نداشتم. شرایط مسابقه هم خیلی خوب برایم فراهم نبود. در واقع برای من به عنوان یک ورزشکار پارالمپیکی، شرایط خیلی خوبی برای المپیک ریو و حضور در آن فراهم نبود به گونه ای که بتوانم با خیال راحت کارم را انجام دهم. برخی عوامل بیرونی هم که آزاردهنده بود. این مسائل روی چگونگی حضورم و صحبت ها و تصمیماتی که آن زمان داشتم، تاثیرگذار بود. اما این امید را دارم که با تعامل میان فدراسیون تیروکمان و کمیته ملی پارالمپیک بتوانم دوباره شانس خود را برای حضور در بازی های المپیک امتحان کنم. امیدوارم در آینده ای نزدیک نشستی میان مسئولان این فدارسیون و این کمیته برگزار شود تا من هم با برنامه ریزی دقیق تر کارم را دنبال کنم. 

* شما حضور در بازی های آسیایی را در کارنامه موفقیت ها و افتخارات تان کم دارید. برای بازی های آسیایی اندونزی برنامه ندارید؟

- بعد از مسابقات قهرمانی جهان که شهریورماه در چین برگزار می شود، باید برای مسابقات قهرمانی آسیا آماده شوم. بازی های پاراآسیایی ۲۰۱۸ اندونزی هم یکی از رویدادهای مهمی است که برای آن برنامه دارم. قطعا وقتی به حضور دوباره در المپیک فکر می کنم، حضور در بازی های آسیایی را هم در برنامه دارم اما همانطور که گفتم به تعامل فدراسیون تیروکمان و کمیته ملی پارالمپیک نیاز است تا بتوانم بدون دغدغه و با خیال آسوده، به عنوان یک ورزشکار پارالمپیکی برای کسب سهمیه این دو رویداد تلاش کنم. 

* شما در حالی از اهداف و برنامه های بزرگ تان صحبت می کنید که اخیرا از طرف همسرتان ممنوع الخروج شدید. البته با وجود آن در تورنمنت چک شرکت کردید. اطمینان دارید که این موضوع برای رویدادهای آتی و اعزام هایی که باید داشته باشید، مشکل ساز نشود؟

- من یک ورزشکار هستم و همیشه خودم را در قبال لطف و محبت مسئولان و مردم، مسئول می دانم. به کشورم و پرچم آن عِرق زیادی دارم و اجازه نمی دهم هیچ مشکلی مانع از تلاشم برای اهتزار در آمدن آن در میادین مختلف شود. همیشه تلاشم این بوده که حتی در سخت ترین شرایط، بهترین عملکرد ممکن را داشته باشم تا پاسخگوی محبت ها باشم. اجازه هم نمی دهم مسائل شخصی اینچنین روی کارم و اهداف و برنامه هایی که دارم، تاثیر بگذارد. خدا را شکر با وجود این مشکلات در تورنمنت چین شرکت کردم اما مشکل خاصی برایم پیش نیامد. 

 

تگ ها


اخبار روز المپیک