۵ نفرین دنیای فوتبال؛ از گربه‌های سیاه تا شماره ۷ نحس یونایتد!

۵ کورد از مهم‌ترین و جالب‌ترین نفرین‌های دنیای فوتبال که باعث شده بعضی تیم‌های اروپایی طلسم شوند....

به همان اندازه که در زمین فوتبال، تلاش و آمادگی بدنی اهمیت دارد، آمادگی ذهنی هم مهم است اما همیشه به شوخی یا جدی شایعات زیادی در مورد طلسم در فوتبال وجود دارد که ۵ مورد از مهم‌ترین آن‌ها را مرور می‌کنیم:
شماره ۷ منچستریونایتد
شماره‌ای که بر تن بزرگانی چون جورج بست، برایان رابسون، کانتونا، بکام و رونالدو بوده، بیش از یک دهه است به دلیل فشار زیاد هواداران، هر کسی آن را پوشیده نتوانسته موفق باشد.
این شماره پس از رونالدو بر تن اوون، دیماریا، والنسیا و دپای بوده و طی هفت سال اخیر، این بازیکنان تنها ۱۴ گل زده‌اند!
گربه‌های مرده
باشگاه راسینگ یکی از موفق‌ترین باشگاه‌های لیبرتادورس بود اما افسانه‌ای می‌گوید هواداران ایندیپندنته، رقیب درهای ورزشگاه را شکستند، به آن وارد شدند و هفت گربه سیاه را در آن خاک کردند. راسینگ نتوانست موفقیت‌های دهه ۶۰ خود را در دهه هفتاد تکرار کند و کم کم زمزمه‌های وجود این طلسم در همه‌جا پیچید. آن‌ها ۶ جسد گربه سیاه را پیدا کردند اما هفتمی هیچ‌گاه پیدا نشد و حتی یک کشیش می‌خواست با ورد این طلسم را باطل کند.
بالاخره در سال ۲۰۰۱ رینالد مرلو (از مدیران) گربه هفتم خاک شده را پیدا کرد و اتفاقی عجیب افتاد.
راسینگ چند ماه بعد، پس از ۳۵ سال قهرمان آرژانتین شد!
بایرنورکوزن
بایرلورکوزن در اواخر قرن بیستم به دلیل کسب نکردن جام، توسط هواداران دیگر تیم‌ها «بایرنورکوزن» خطاب می‌شد. لورکوزنی‌ها در سال ۱۹۹۷، ۱۹۹۹، ۲۰۰۰ و ۲۰۰۲ رتبه دوم لیگ را کسب کرد. آن‌ها در فصل ۲۰۰۱/۰۲ با ۵ امتیاز اختلاف در صدر جدول قرار داشتند اما از ۳ بازی آخر ۲ بازی را باختند تا هم در لیگ، هم در جام حذفی و هم در لیگ قهرمانان سه گانه «دوم شدن» کسب کنند!

 

بیرمنگام و نفرین صد ساله
طبق یک افسانه، تیم بیرمنگام از سال ۱۹۰۶ که استادیوم خانگی‌شان را در محل زندگی کولی‌های اهل رومانی ساختند، دچار نفرینی ۱۰۰ ساله شدند. اولین بازی آن‌ها در این استادیوم به دلیل برف سنگین با تاخیر آغاز شد و در انتهای فصل سقوط کردند. بیرمنگامی‌ها از زمان تاسیس استادیوم هیچ جامی کسب نکردند تا در سال ۲۰۰۶ که صد سال نفرینشان تمام شد امید داشته باشند جامی کسب کنند.
آن‌ها ۵ سال بعد توانستند در ویمبلی جام اتحادیه را فتح کنند!
بنفیکا و بلا گوتمن
شاید معروف‌ترین طلسم دنیای فوتبال جدایی مربی این تیم بلا گوتمن در سال ۱۹۶۲ باشد.
گوتمن از پورتو به بنفیکا آمد و برای آن‌ها افتخارات بسیار زیادی از جمله قهرمانی اروپا (در سال ۱۹۶۱) و قهرمانی‌های داخلی به دست آمد. او در سال ۱۹۶۲ و در هنگام تمدید قرارداد درخواست اندکی افزایش حقوق داشت اما کادر مدیریتی بنفیکا با این داستان مخالفت کرد تا گودمن لب به نفرین بگشاید: «بنفیکا تا صد سال دیگر هم قهرمان اروپا نمی‌شود».
بنفیکا درست سال بعد اولین فینال اروپایی خود را باخت. در سال ۱۹۶۵ و ۱۹۶۸ هم در فینال شکست خورد. آن‌ها در سال‌های ۱۹۸۳، ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ به فینال لیگ اروپا رسیدند اما باز هم شکست خوردند و نکته بدتر برای آن‌ها این است که هنوز هم ۵۷ سال از این نفرین باقی‌مانده است!

 

تگ ها


منچستر یونایتد بایر لورکوزن بنفیکا Bundesliga لیگ برتر Taça de Portugal فوتبال