نقد روز؛ چرا کی‌روش را تنها گذاشتیم؟

سعید زاهدیان ; یاداشت به گزارش مدال ......

سعید زاهدیان ; یاداشت

به گزارش مدال به نقل از آی اسپورت چند روز پس از قطعی شدن صعود تیم ملی به جام جهانی و پیروزی مقابل ازبکستان، کارلوس کی روش به بهانه این اتفاق، سردبیران روزنامه های ورزشی را به ضیافت افطار دعوت کرد. او پیش از افطار حدود 2 ساعت برای ما توضیح داد که فوتبال ایران در چه شرایطی قرار دارد و نگاهش به آینده چیست. از برنامه هایش رونمایی کرد و در لفافه از رسانه ها تقاضای کمک کرد تا با او برای فراهم شدن امکانات و رشد فوتبال ایران همراه بشوند. از وضعیت باشگاه هایی گلایه کرد که حتی زمین تمرین ندارند یا به انتقاد از وضعیت مالکیتی و مدیریتی چند باشگاه پرداخت. حرف های کی روش نشان می داد که او صرفا روی تیم خودش متمرکز نیست و تیم ملی را محصول کار تمام باشگاه ها و ارکان فوتبال می داند. به همین دلیل غصه باشگاه ها هم در حرف هایش نمایان بود و تلاش می کرد تا سردبیران رسانه ها را آگاه سازد که برای رشد فوتبال ایران، چه قدم هایی برداشته شود. کی روش اما به تنهایی نمی تواند در نقش منجی فوتبال ایران ظاهر شود و به همین دلیل از رسانه ها که با نقدهایشان می توانند توجهات را به سمت مشکلات و کمبودها جلب کنند، کمک خواست. شاه بیت صحبت های دو ساعته کی روش در یک جمله خلاصه می شد: «فوتبال ایران با این وضعیت، چند سال دیگر روی سر همه ما خراب می شود

کی روش خودش را یک متخصص معرفی کرد و از همه خواست که حرف های او را جدی بگیرند. مثالی آورد و گفت: «اگر یک معمار یا مهندس عمران به شما دیوار یا سقفی را نشان بدهد که کج بنا شده و اعلام خطر کند، باید حرف او را جدی گرفت و از خراب شدن سقف روی سر مردم ترسید.» این مثال او برای تفهیم بهتر مشکلات فوتبال بود.

همه ما حرف های کی روش را شنیدیم و همان روز در رسانه هایمان این گفت وگو را منتشر کردیم. حرف های کی روش آنقدر مهم بود که به تیتر یک اغلب روزنامه ها، خبرگزاری ها و سایت ها تبدیل شد. اما کی روش فقط از ما رسانه ها همین انعکاس حرف هایش را می خواست؟ اگر چنین بود که مثل همیشه روی فیسبوک بیانیه ای می نوشت یا سراغ یک خبرگزاری می رفت و همین جملات را به زبان می آورد و رسانه ها هم از آن منبع، گفت وگوی سرمربی تیم ملی را منتشر می کردند. پس کی روش برای جمع کردن حدود 20-15 سردبیر و خبرنگار کنار هم، هدفی فراتر از یک کنفرانس خبری داشت. او دغدغه هایش را مطرح کرد تا رسانه ها همراه او شوند و مشکلات را به بحث بگذارند و با موشکافی و نقادی این حرف ها، بحث تازه خلق کنند، ایده بدهند و گفتمان تازه بسازند. فضایی که صعود از مرحله گروهی جام جهانی، قهرمانی در جام ملت های آسیا، بالا بردن جام قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا توسط یک باشگاه ایرانی محور رسانه ها باشد.

حدود 20 روز از آن ماجرا گذشته اما 24 ساعت پس از مراسم افطار، همه پشت میزهای تحریر بازگشته ایم و روز از نو، روزی از نو. نه نقدی نوشته شده بود، نه بحثی سر گرفته و نه کوششی برای همراهی کی روش در این روزها دیده ایم. روزمرگی، رخوت و بی تفاوتی سراسر وجود ما را گرفته است.

حالا پس از حدود 20 روز از همنشینی گرم و صمیمی با سرمربی تیم ملی، در آستانه انتخابات انجمن ورزشی نویسان یک پرسش پیش روی همه ما است: آیا نباید از این جمعیت 300 نفری – که هر کدام فکری دارند و هر ذهنی می تواند ایده تازه ای خلق کند – انتظاری برای لااقل 50 یادداشت و مقاله پیرامون حرف های کی روش می دیدیم؟

کارلوس کی روش پس از 20 روز از آن ضیافت صمیمانه، جز بی تفاوتی در ما چه دیده است؟ آیا او حق ندارد به این رسانه ها کم اعتماد شده و مایوس گردد، وقتی در میان این گروه که دغدغه هایشان باید همین حرف ها باشد، هیچ نقد و نوشته ای نمی بیند؟ اگر آن روز استاد عطاا... بهمنش در ضیافت سرمربی تیم ملی حاضر بود، فردایش در نقد حرف های سرمربی تیم ملی چیزی نگفته بود و بحثی در این باره در رسانه اش به راه نمی انداخت؟ این پرسش ها در شرایطی که فوتبال ایران می خواهد گام های تازه ای را در مسیر رشد بردارد، نه تنها لازم که ضروری است.

از دل رسانه های ورزشی – که میان آنها هم افراد با تجربه و صاحب کسوت حضور دارند، هم جوان های خوشفکر و پای کار – باید بیش از این بحث و اندیشه خارج شود. کی روش، تیم ملی، باشگاه ها و... ؛ آیا موضوع برای پرداختن از این بیشتر؟ خبر، گفت وگو و آمار و ارقام جای خود اما آنچه ورزش ایران در این روزها می خواهد، نقد و بحث است، چیزی که این روزها کم یافت می شود. کی روش برای رساندن تیم ملی به موفقیت های بزرگتر 20 روز پیش دست یاری به سمت ما دراز کرد اما اگر نگوییم هیچکس، به ندرت کسی دست او را گرفت و با یک نقد و نوشته به سرمربی تیم ملی اعلام آمادگی کرد. این جمعیت 300 نفری انرژی و ظرفیت بالایی دارد اما انگار همه فراموش کرده ایم که ما هم در این فوتبال مسوولیم و سهمی بزرگ در شکل گیری فضای فعلی داریم.

 

تگ ها


اخبار روز فوتبال