نقل و انتقالات بدون مربی استقلال در لیگ و نقاط ضعفی که ترمیم شد

تیم فوتبال استقلال که بدون سرمربی در نقل و انتقالات حضور پیدا کرد، با بازیکنانی که جذب کرد توانست تاحدودی نقاط ضعف فصل گذشته‌اش را ترمیم کند....

به گزارش خبرنگار مهر، تیم فوتبال استقلال تهران بعد از پشت سر گذاشتن فصلی پر فراز و نشیب در لیگ نوزدهم، لیگ بیستم را با تنش آغاز کرد. آنها که بلافاصله بعد از اتمام کارشان در آسیا دستخوش تغییرات مدیریتی شدند، بدون سرمربی وارد بازار نقل و انتقالات شدند تا این سئوال پیش آید که بازیکنان این تیم با کدام نظر فنی جذب می‌شوند و مدیران باشگاه چطور نفرات جدید را برای مذاکره انتخاب می‌کنند.

ماحصل نقل و انتقالات آبیها در لیگ برتر جدایی قطعی نفراتی چون؛ علی دشتی، محسن کریمی، محمد بلبلی، میلاد زکی پور روزبه چشمی، عبدالعظیم گوگ و علی کریمی است. نفراتی چون مرتضی تبریزی هم در آستانه جدایی از جمع آبی‌ها قرار دارد.

در سبد خرید آبیها هم اسامی نفراتی چون بابک مرادی، سید احمد موسوی، متین کریم زاده، محمد نادری، رشید مظاهری، محمد حسین مرادمند و مهدی مهدی پور به چشم می‌خورند.

مهم‌ترین بازیکنان جدا شده از استقلال روزبه چشمی و علی کریمی هستند و بازیکنانی که به جای آنها جذب شدند، محمد حسین مرادمند و مهدی مهدی پور می‌باشند. در مقایسه ابتدایی چنین به نظر می‌رسد که در این رفت و آمد آبی‌ها متضرر شده باشند. باوجود توانایی‌هایی که مرادمند و مهدی پور دارند، اما باید پذیرفت که کریمی و چشمی وزنه‌ای سنگین‌تر برای آبی‌ها بودند، مگر آنکه این دو بازیکن در جریان بازی‌ها این معادله را تغییر دهند.

به جز علی کریمی و روزبه چشمی، سایر نفراتی که از جمع آبی پوشان جدا شدند در فصل گذشته تاثیر چندانی در سرنوشت آبیها نداشتند و فرصت زیادی برای بازی پیدا نکردند.

یکی از مهم‌ترین خریدهای استقلال در این فصل، محمد رشید مظاهری سنگربان ملی پوش و باتجربه‌ای است که بعد از یک دعوای حقوقی سنگین با تراکتور توانست مجوز حضور در استقلال را بگیرد تا پاشنه آشیل ایجاد شده در استقلال با حضور وی تبدیل به نقطه قوت شود.

سید حسین حسینی از بهترین دروازه‌بانان سال‌های اخیر استقلال بود که عملکردش در فصل گذشته با انتقادهایی همراه بود و بسیاری از کارشناسان معتقد بودند عدم حضور یک رقیب قوی منجر به عملکرد قابل نقد وی بوده است. حضور رشید مظاهری نه تنها به مثابه یک رقیب قوی برای حسینی است تا این دروازه‌بان باتجربه هم به روزهای اوج خود بازگردد. مضافاً اینکه رشید مظاهری خود ظرفیت لازم برای تبدیل شدن به دروازه‌بان شماره یک آبیها را دارد تا خیال محمود فکری بابت آخرین سنگر تیمش آسوده باشد.

یکی از نقاط ضعف فصل گذشته فاصله زیاد بین مدافعان کناری ثابت و ذخیره‌های این پست بود. گرچه فاصله بین زکی‌پور و میلیچ به اندازه فاصله بین غفوری و ذخیره‌اش نبود، اما باز هم این موضوع آبیها را رنج داد و خیلی از کارشناسان محرومیت میلیچ و مصدومیت غفوری در دیدار مقابل پاختاکور را از عوامل اصلی حذف آبیها از آسیا می‌دانند.

به نظر می‌رسد اضافه شدن سید احمد موسوی مدافع راست باتجربه‌ای که در سالهای اخیر عملکرد خوبی در تیم‌های تراکتور و گل گهر داشت به همراه محمد نادری بازیکن سابق پرسپولیس، این ضعف را ترمیم کرده باشد.

آبیها در خط میانی خود به جز علی کریمی که به جای او مهدی مهدی‌پور را جذب کرده‌اند، محمد بلبلی، محسن کریمی و علی دشتی را از دست داده‌اند و به جای آنها بابک مرادی از ماشین سازی را اضافه کرده و البته داریوش شجاعیان هم به این تیم اضافه می‌شود که باز هم به نظر می‌رسد نفرات اضافه شده نسبت به نفرات جدا شده برتری محسوسی داشته باشند.

یادآور می‌شود در خط میانی استقلال بازیکنانی مثل مسعود ریگی، فرشید اسماعیلی، فرشید باقری و آرش رضاوند هم حضور دارند.

ترکیب استقلال در خط حمله هم دست نخورده باقی مانده و محمود فکری می‌تواند از مثلث خطرناک قائدی، مطهری و در راس آنها دیاباته استفاده کند. ضمن اینکه حالا سجاد آقایی هم به جمع آبی پوشان بازگشته و او نیز می‌تواند یک مهاجم بسیار قابل اتکا برای آبی پوشان باشد.

در بین بازیکنان استقلال بازیکنان جوانی هم به چشم می‌خورند که هرکدام از آنها ظرفیت‌های بزرگ شدن را دارند و می‌توانند پدیده‌ای برای این فصل باشند. بازیکنانی که مهم‌ترین آنها شاهین طاهرخانی، آرش داجیلیری، سینا خادم پور و فردین رابط هستند.

نگاهی به بازیکنان استقلال در پست‌های مختلف:

دروازه‌بان: سید حسین حسینی، محمد رشید مظاهری و حسین پور حمیدی
دفاع راست: وریا غفوری، سید احمد موسوی و آرش داجیلیری
دفاع چپ: هرویه میلیچ، محمد نادری و متین کریم زاده
مدافع میانی: محمد دانشگر، عارف غلامی، سیاوش یزدانی، محمد حسین مرادمند، شاهین طاهرخانی و سینا خادم پور
هافبک: مسعود ریگی، مهدی مهدی پور، فرشید باقری، فرشید اسماعیلی، آرش رضاوند، بابک مرادی و داریوش شجاعیان
مهاجم: شیخ دیاباته، مهدی قائدی، ارسلان مطهری، سجاد آقایی و فردین رابط

تگ ها


تیم فوتبال استقلال تهران نقل و انتقالات لیگ برترفوتبال ایران لیگ برتر فوتبال ایران