نمایش امیدوارکننده زنان ایران در تاشکند (عکس)

تیم ملی فوتبال زنان ایران در دیداری دوستانه مقابل ازبکستان، بازی را به حریف خود واگذار کرد....

به گزارش "ورزش سه" در اولین مسابقه دوستانه تیم ملی فوتبال زنان در اردوی تاشکند، شاگردان مریم ایراندوست از ساعت ۱۶:۳۰ به وقت تهران در ورزشگاه بنیادکار به مصاف تیم ملی ازبکستان رفتند، دو تیم خردادماه در دیداری دوستانه در کشور بلاروس به مصاف هم رفته بودند که در آن مسابقه که پس از دو سال تعطیلی تیم ملی فوتبال زنان ایران شکل گرفته بود، ازبک‌ها موفق شده بودند با ۵ گل به پیروزی برسند؛ اما اردوی دوستانه در تاشکند این‌بار در جهت آماده‌سازی بهتر برای حضور در مقدماتی جام ملت‌های آسیا بود.

ترکیب اولیه با نظر مریم ایراندوست، با حضور زهرا خواجوی، ملیکا متولی، غزاله بنی طالبی، زهرا سربالی، افسانه چتر نور، شبنم بهشت، سمانه چهکندی، بهناز طاهر خانی، ملیکا محمدی، فاطمه عادلی و گلنوش خسروی چینش شد.

برخلاف بازی قبلی، این‌بار شاگردان مریم ایراندوست بهتر توانستند ابتدای مسابقه کار را آغاز کنند و با برنامه‌تر نسبت به مسابقه گذشته پا به میدان مسابقه گذاشتند؛ روی یک غفلت و اشتباه عجیب از زهرا خواجوی در دقیقه ۱۳، کاراچیک موفق شد گل اول بازی را برای ازبکستان به ثمر برساند. پس از این گل شرایط بازی متعادل‌تر شد و ملی‌پوشان فوتبال زنان ایران از لاک دفاعی خارج شدند و در تکاپو برای خلق موقعیت بودند.

روی یک کار تیمی زیبا و از میان دو مدافع میانی تیم ملی، ازبک‌ها خطرناک ظاهر شدند و فاصله چندانی تا به ثمر رساندن گل دوم نداشتند اما واکنش تماشایی زهرا خواجوی دروازه‌بان تیم ملی ایران در دقیقه ۴۱ باعث شد تا بازی در نیمه نخست با همان یک گل به پایان برسد؛ البته که پیش از پایان نیمه، شاگردان ایراندوست روی یک ضربه کرنر فرصت گلزنی داشتند اما با بدشانسی و عملکرد خوب دفاع حریف این فرصت از دست رفت.

با شروع نیمه دوم، رفته رفته موقعیت‌های جدی‌تری از سوی ملی‌پوشان ایران روی دروازه ازبکستان خلق می‌شد؛ در طرف مقابل هم ازبک‌ها روی کارهای تیمی و پاسکاری‌های متعدد در تلاش بودند تا گل دوم را وارد دروازه ایران کنند. اتفاقی که سرانجام رخ داد و در دقیقه ۵۵، روی یک انتقال سریع توپ از دفاع به حمله موفق شدند گل دوم را وارد دروازه خواجوی کنند تا کسب پیروزی در این مسابقه دوستانه دور از دسترس شاگردان ایراندوست قرار بگیرد.

پس از این گل در دقیقه ۶۶، بار دیگر کار تیمی بازیکنان تیم ملی ازبکستان روی دروازه ایران خطرساز شد اما این‌بار ضربه فنی مهاجم ازبک‌ها را زهرا خواجوی با یک دست به زیبایی مهار کرد تا بازی همچنان ۲-۰ به سود ازبکستان باقی بماند؛ برای تغییر تاکتیک و استفاده از سرعت بازیکنان جوانی چون نگین زندی و البته تجربه بازیکنانی مثل یاسمن فرمانی، مریم ایراندوست در حوالی دقیقه ۷۰ تغییراتی را در ترکیب تیم انجام داد و فرمانی و زندی را به ترکیب اضافه کرد.

خستگی خط دفاعی ازبکستان و سرعت بالای زندی و البته خلاقیت خط میانی ایران با حضور هاجر دباغی باعث شد تا در دقایق پایانی چند فرار از پشت خط دفاعی ازبکستان صورت پذیرد و در دقیقه ۹۰ نیز یک فرصت ایده‌آل گلزنی برای ایران روی خروج ناموفق دروازه‌بان ازبکستان به وجود آمد اما ضربه نگین زندی با بدشانسی به تیرک عمودی دروازه ازبکستان برخورد کرد تا بدون گل بازی برای ایران پایان پذیرد و ازبکستان برای دومین بار متوالی در فاصله دو ماه، موفق به شکست تیم ملی ایران این‌بار با نتیجه ۲-۰ شود.

در تازه‌ترین رنکینگ فیفا تیم ملی فوتبال زنان ازبکستان در جایگاه ۴۳ و تیم ملی فوتبال زنان ایران در جایگاه ۷۲ است؛ دو تیم در دومین و آخرین بازی دوستانه در اردوی تاشکند، ۴ شهریورماه در ورزشگاه بنیادکار به مصاف یکدیگر خواهند رفت. دیداری که با توجه به افزوده شدن بر تجربیات ملی‌پوشان فوتبال ایران، می‌تواند پایان بهتری در آستانه برگزاری رقابت‌های مقدماتی جام ملت‌های آسیا داشته باشد.

تگ ها


فوتبال بانوان