نمایش سیاسی- مذهبی آلابا در فینال اروپا

داوید آلابا مدافع اتریشی بایرن مونیخ بعد از قهرمانی تیمش در لیگ قهرمانان با تی‌شرتی که دو شعار جالب توجه بر روی آن چاپ شده بود خبرساز شد....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، داوید آلابا مدافع اتریشی بایرن مونیخ بعد از آنکه سوت پایان بازی بایرن و پاری سن ژرمن در فینال لیگ قهرمانان به پایان رسید و باواریایی‌ها قهرمان اروپا شدند فرصت را برای انتقال پیام‌های مورد نظر خود فراهم دید و به این منظور از تی شرتی استفاده کرد که از قبل آماده کرده بود.

پیام‌هایی که آلابا قصد داشت به مخاطبین فینال لیگ قهرمانان انتقال دهد پیام‌هایی سیاسی- اجتماعی بودند. او از رو و پشت تی شرت سفیدرنگ خود برای به نمایش گذاشتن دو پیام متفاوت استفاده کرده بود. پیامی سیاسی- اجتماعی درباره تبعیض و نژادپرستی علیه سیاه پوستان در جلوی تی شرت و پیامی مذهبی درباره اعتقادات مسیحی او در پشت تی شرت.

زمانی که آلابا در جشن قهرمانی بایرن جام را از هم تیمی‌هایش گرفت تا به تنهایی در مقابل دوربینها ژست بگیرد می‌دانست که تا دقایقی بعد میلیونها نفر در سراسر دنیا با تماشای این عکس‌ها پیام‌های او را خواهند دید. پیامی که بر پشت تی شرت آلابا نقش بسته بود " زندگی سیاه پوستها اهمیت دارد" اشاره به جنبش اخیر علیه تبعیض و نژادپرستی بود که بعد از ماجرای قتل فجیع جرج فلوید توسط پلیس آمریکا زبانه کشید و دنیا را فرا گرفت.

اما پیام‌های آلابا به این خلاصه نمی‌شد. او جلوی تی شرت خود را به جمله ای از انجیل اختصاص داده بود تا بار دیگر به اعتقاد مسیحی عمیقش تاکید کند. آلابا در گذشته چند بار دیگر هم جملات انجیلی را بر روی پیراهنهای خود درج کرده بود. او یک مسیحی معتقد کاتولیک است. آلابا به زبان مادری اش یعنی آلمانی بر این تی شرت نوشته بود: " قدرت من از عیسی نشات می گیرد".

با اینکه یوفا و فیفا مخالف سرسخت به نمایش گذاشتن شعارهای سیاسی و مذهبی در فوتبال است ولی با توجه به اینکه اقدام آلابا بعد از بازی و در مراسم بعد از آن اتفاق افتاده بعید به نظر می‌رسد که جریمه ای علیه او در راه باشد. به خصوص با توجه به اینکه یوفا و فیفا می‌دانند که دو موضوع مورد اشاره آلابا اگر با واکنش آنها مشخص شود می‌تواند واکنش‌های شدید و گسترده ای به دنبال داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

بارسا در اوج حسرت؛ کوتینیو عاقب به خیر شد

توماس مولر: خوش شانس بودیم و نویر را داشتیم!

 

 

تگ ها


بایرن مونیخ دیوید آلابا فوتبال جهان فوتبال