نمی‌خواهیم درالمپیک فقر بازیکن داشته باشیم/تقویت چرخه بازیکن سازی

سرمربی تیم والیبال نوجوانان ایران برای سال ۱۴۰۱ با تاکید بر این که چرخه بازیکن سازی را تقویت خواهند کرد گفت: هدفمان این است که در المپیک فرانسه فقر بازیکن نداشته باشیم....

به گزارش خبرنگار مهر، سایت فدراسیون والیبال روز دوشنبه خبری منتشر کرد که محمد وکیلی طی حکمی از سوی محمدرضا داورزنی رئیس فدراسیون والیبال به عنوان سرمربی تیم نوجوانان پسر ایران در سال ۱۴۰۱ منصوب شد. وی تا المپیک ۲۰۲۴ پاریس مأموریت دارد تا بازیکنان جوان و مستعد را به والیبال ایران معرفی کند تا چرخه بازیکن سازی و استعدادیابی متوقف نشود.

محمد وکیلی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره بازگشت دوباره به تیم نوجوانان و آغاز استعدادیابی و بازیکن سازی پس از حواشی به وجود آمده گفت: ابتدا باید بگویم روز گذشته پیش از رسمی اعلام شدن خبر حضورم در تیم نوجوانان در سایت رسمی فدراسیون پاسخگوی اهالی رسانه نبودم چرا که هنوز اتفاق رسمی نیفتاده بود. به همین خاطر پاسخگو نبود و از اهالی رسانه عذرخواهی می‌کنم که فرصت پاسخ دادن به همه آنها فراهم نیست. سعی می‌کنم در گفتگو با خبرگزاری مهر همه موارد را مطرح کنم.

* اخبار حواشی بیش‌تر از برکناری ناراحتم کرد

وکیلی ادامه داد: پس از برکناری از تیم نوجوانان اعلام کردم که تغییر حق هر مسئول و رئیسی است. در آن مقطع فدراسیون به این نتیجه رسیده بود که نباید در تیم نوجوانان حضور داشته باشم. این را نیز بگویم که برکناری مرا اذیت نکرد بلکه حواشی پیش آمده از برکناری ناراحت کننده بود. البته داورزنی سپس اعلام کرد که منظورش در صحبت‌ها شخص من نبوده است.

* حواشی مسائل فنی را در سایه قرار داد

وی تاکید کرد: پس از برکناری ام حواشی و چالش‌هایی پیش آمد که موضوع فنی در سایه قرار گرفت. واکنشی نداشتم حتی در جلساتی که برای انتخاب سرمربی تیم ملی بزرگسال برگزار شد شرکت کردم. این موضوع نشان داد که با داورزنی و فدراسیون هیچ مشکلی ندارم. پس از این اتفاقات تماسی از رئیس فدراسیون داشتم و عنوان کرد برنامه‌ای بلند مدت در نظر گرفته است چرا که شیوع ویروس کرونا مانع از دیده شدن برخی از بازیکنان مستعد شده است. یک برنامه چهار ساله تنظیم شده است و می‌خواهیم از امروز تا المپیک ۲۰۲۴ یک گروه واحد در این باره کار کند.

* مزاحمتی برای تیم آرمات نداریم

وکیلی اظهار داشت: در ایران سه گروه نوجوانان، جوانان و بزرگسالان در حال فعالیت هستند اما در اروپا گروه‌های زیر ۱۷ سال هم وجود دارند. دو جلسه برگزار شد و ساعت‌ها روی این موضوع صحبت و بررسی کردیم و اهداف را مدنظر قرار دادیم. در نهایت پس از تغییراتی به این نتیجه رسیدیم که یک گروه واحد تا المپیک ۲۰۲۴ در زمینه استعدادیابی و بازیکن سازی فعالیت کند. قرار نیست گروه ما برای گروه آرمات مزاحمت ایجاد کند. در واقع زمینه فعالیتمان گروه زیر ۱۷ سال است.

* شرطی برای بازگشت نداشتم

سرمربی تیم والیبال نوجوانان تاکید کرد: پیشنهاد از سوی فدراسیون به من داده شد. پس از فکر کردن، تصمیم گرفتم که بهتر است به والیبال پایه برگردم چرا که هدفم کمک کردن به این بخش است. به تیم ملی نمی‌توان پاسخ منفی داد و شرط گذاشت. در خصوصیاتم نیست که بخواهم شرطی برای تیم ملی بگذارم. خوشحالم که یک بار دیگر می‌توانم در خدمت نونهالان و نوجوانان کشورم باشم. ۳۰ سال در این رده سنی فعالیت داشته‌ام و بازگشت دوباره ام ذوق زدگی خاصی برایم ندارد.

ماموریت سختی دارم

محمد وکیلی ادامه داد: مأموریت سختی تا المپیک ۲۰۲۴ دارم و باید با همکارانم، چه نفراتی که قبلاً با من کار می‌کردند و چه نفراتی که قرار است به تیم اضافه شوند همکاری کنیم تا چرخه بازیکن سازی قطع نشود. در گذشته نیز تمایل خودم نیز همین بود تا تیم زیر ۱۷ و ۱۶ سال داشته باشیم تا بازیکنان از این رده سنی به تیم نوجوانان وارد شوند همان اتفاقی که در رده جوانان رخ می‌دهد و بازیکنان مستعد از تیم نوجوانان به این رده سنی ورود می‌کنند.

وکیلی ادامه داد: رده نونهالان در اروپا مشغول به فعالیت است. این اتفاق طرح نو و جدیدی است و کمک می‌کند تا زودتر به سمت استعدادیابی برویم. باعث می‌شود بازیکنان زمانی که به رده نوجوانان می‌رسند رشد و پیشرفت قابل دفاعی داشته باشند.

* علاوه بر بازیکن سازی باید مربیان را هم آماده کنیم

وکیلی در پاسخ به این سوال که برای کادر فنی با همان نفرات گذشته کار خواهد کرد یا خیر گفت: تیم بزرگی بودیم که با کمک یکدیگر به هدف‌هایمان رسیدیم. دست به تغییرات نخواهیم زد و فقط شاید نفراتی را به کادر اضافه کنیم. چرا که هدفمان این است علاوه بر بازیکن سازی باید مربیان را نیز برای والیبال کشور آماده کنیم. در چند دوره حضورمان در رده‌های پایه مربیان زیادی آورده‌ایم که رشد کرده و در حال حاضر در سطح تیم‌های مختلف باشگاهی و ملی فعالیت دارند قطعاً از ظرفیت‌های کشور در بخش مربیان استفاده خواهیم کرد، به ویژه مناطقی که جایگاه خوبی در والیبال دارند تا هم بتوانند به تیم ملی و هم به منطقه خود کمک کنند.

* کادر فنی را تقویت می‌کنیم

وی ادامه داد: نمی‌خواهیم افرادی که در کادر گذشته حضور داشتند و تجربیات خوبی دارند را کنار بگذاریم، بلکه در هر بخش که نیاز به تقویت داشته باشد آن بخش را تقویت خواهیم کرد. کسی را حذف نمی‌کنیم مگر اینکه آن شخص به تیم دیگری چه در رده جوانان و چه در رده بزرگسالان ملحق شده باشد و دیگر نتواند در کنار تیم ما حضور داشته باشد. البته این را نیز در نظر بگیرید که تصمیم طرف مقابل هم برای ما مهم است و ممکن است آن فرد برنامه بهتری برای ادامه راه خود داشته باشد. بستری را فراهم خواهیم کرد تا نفراتی که می‌توانند به والیبال پایه کمک کنند در آن حضور داشته باشند. نیروهایی که شانه به شانه و هم پایمان حرکت کنند. هدف بزرگی داریم و باید تلاش و زحمت بسیاری بکشیم و این نیازمند فعالیت روزانه ۹ تا ۸ ساعت کار می‌باشد.

* هدف ایجاد فضای رقابتی در والیبال کشور است

وکیلی در پاسخ به این سوال که مأموریت بزرگی تا المپیک ۲۰۲۴ پاریس دارید و باید بازیکنانی را برای این رده آماده کنید آیا در این مدت می‌توانید به هدف خود برسید یا خیر گفت: از سال ۲۰۱۴ که در رده نوجوانان حضور داشتم تا به امروز بازیکنان زیادی را به والیبال کشور معرفی کردیم، همان طور که می‌دانید از لیست ۲۶ -۲۷ نفره آلکنو حدود ۱۱ بازیکن مربوط به همین سه دوره فعالیت می‌باشند.

هدف ما این است بازیکنانی تربیت کنیم که تا المپیک پاریس پخته شوند. بازیکنانی که جایگزین‌های مناسب و پشتوانه خوبی برای والیبال کشور باشند. از امروز که کار خود را آغاز می‌کنیم. این بازیکنان تا المپیک ۲۰۲۴ حدود ۲۰ ساله خواهند شد و سخت است که در آن زمان در المپیک بازی کنند ولی می‌توانند چرخه رقابت والیبال کشور را قوی کنند و مانع از این شوند که تیم ملی از تعداد بازیکنان محدود استفاده کند.

هدف این است که در المپیک ۲۰۲۴ دچار فقر بازیکن نباشیم. همانطور که در حال حاضر حدود ۲۵ تا ۳۰ بازیکن برای تیم ملی بزرگسالان داریم که حاصل فعالیت همین چند سال کار می‌باشد. مسلماً در المپیک ۲۰۲۸ این بازیکنان به سن ۲۴ سالگی خواهند رسید و سابقه ۸ ساله دارند که تجربه بسیار خوبی برای تیم ملی خواهد شد. می‌خواهیم چرخه بازیکن سازی متوقف نشود و بازیکنانی با شرایط فیزیکی، قد مناسب و سن کم را تا آن زمان آماده کنیم.

* رقابت نزدیک و جذاب است

وکیلی تاکید کرد: هدف این است تا فضای رقابت همیشه در تیم ملی وجود داشته باشد. برای مثال بردیا سعادت را می گویم که در حال حاضر ۱۹ سال سن دارد و یکی از پشت خط زن‌های آینده دار کشور است و می‌تواند با امیر غفور، پوریا یلی، صابر کاظمی، محمود رسولی، (شهرام محمودی در صورت بهبود آسیب دیدگی) و… رقابت کند و ممکن است حتی شانس حضور در المپیک را داشته باشد و این به سلیقه شخصی سرمربی تیم بازمی‌گردد.

نباید بگذاریم چرخه بازیکن سازی والیبال متوقف شود که هر آن یک جوان بتواند وارد تیم ملی شود. همانطور که در حال حاضر حدود ۱۱ بازیکن نوجوان در بدنه تیم بزرگسالان حضور دارند. افرادی مانند توخته، حضرت پور، شریفی که مستقیماً از تیم نوجوانان وارد تیم بزرگسالان شدند و نفراتی مانند علی اصغرمجرد، اسفندیار، جواد کریمی، علی رمضانی که از تیم نوجوانان به جوانان و از جوانان به تیم بزرگسالان راه پیدا کردند.

وکیلی در پایان گفت: سعی می‌کنیم با همیاری فدراسیون، استان‌ها، رسانه‌ها و سایر خانواده والیبال الگویی را طراحی کنیم و داشته باشیم که روند بازیکن سازی و استعدادیابی ادامه دار باشد.

تگ ها


محمد وکیلی تیم والیبال نوجوانان ایران فدراسیون والیبال