نوربخش: اطاعت محض کردن نباید فاکتور انتخاب باشد

مربی پیشین تیم ملی کشتی فرنگی گفت: باید مسابقه انتخابی سر وزن قانونی در کشور خودمان، با داوران مشخص، نه با جدول و داور از پیش تعیین شده، برگزار شود....

این مربی سازنده در مورد اینکه قبلا گفته بود پیش از چرخه انتخابی برای کشتی گیران، این چرخه باید در مورد انتخاب مربیان تیم ملی اجرا شود، خاطرنشان کرد: مسلماً همینطور است. اگر بهترین قانون را هم داشته باشیم اما سرمربی راحت می‌تواند آن را دور بزند و با مهندسی، نفرات مورد نظرش را انتخاب کند. امروز قانون به شکلی شده که کاهش وزن موضوع مهمی است، در روز مسابقه وزن کشی داریم، می‌آیند انتخابی را با دو کیلوگرم ارفاق می‌گذارند و نتایج را با تغییراتی که در جدول ایجاد می‌کنند، دور می‌زنند. به همین دلیل اول باید فرآیند انتخاب مربیان تیم ملی تعریف شود و سرمربی و مربیان تیم ملی آن فاکتورهای لازم را داشته باشند. اول مربی باید عاقل باشد، بعد عادل، که کشتی گیر برایش فرق نکند و انتخاب‌هایش براساس سلایق شخصی نباشد. باید از همه نظر عالم باشد چه به لحاظ فنی، چه برنامه ریزی و چه طراحی تمرین و سایر موارد، اما نمی‌دانم چرا این اتفاق نمی‌افتد. من با ۱۰ فدراسیون کار کرده‌ام، هرازچندگاهی افرادی می آیند که در هیچ تعریفی از مربی تیم ملی، نمی‌توانی آن مربی را بگنجانید.

نوربخش ادامه داد: ما مربیانی داریم که معلوم نیست طبق چه معیاری انتخاب شده اند. آیا اطاعت محض کردن، معیار انتخاب مربی تیم ملی است؟ وقتی معیار انتخاب مربی ما درست باشد، مربی نمی‌تواند آن را دور بزند.

مربی کشتی شهریار  خاطرنشان کرد:  وقتی می‌خواهیم کشتی گیر را طوری انتخاب کنیم که صبح مسابقه سر وزن قانونی باشد، استانداردهایی وجود دارد. ما باید انتخابی تیم ملی مان به صورت یکسان در کشور خودمان برگزار شود. بین دو سه نفری که مدعی هستند و درکنارش ۵ نفر هم به آنها اضافه شوند. یکی از ایرادها همین است که مسابقه رودررو برگزار نمی‌شود. تست دوپینگ هم باید از همه بگیرند. ما خیلی مشکلات داریم، برخی خیلی راحت دوپینگ می‌کنند و تست هم از آنها گرفته نمی‌شود. کسانی یک مکمل جزئی استفاده می‌کنند و تست شان درمی آید، و برخی در مسابقه هایی شرکت می‌کنند که آزمایش دوپینگ ندارد. این مهندسی شدن انتخابی تیم ملی است. اگر بخواهیم با عدالت برخورد کنیم، باید قانون استاندارد داشته باشیم. باید مسابقه انتخابی سر وزن قانونی در کشور خودمان، با داوران مشخص، نه با جدول و داور از پیش تعیین شده، برگزار شود.

ناصر نوربخش اضافه کرد: اینطور نباشد که فردی که مد نظر ما هست را در آب نمک بگذاریم و یا در جدول راحت قرارش دهیم و بقیه رقبایش را خسته کنیم و آخر همان کشتی گیری که می‌خواهیم از انتخابی دربیاید. فرآیند اینجا دیگر معنی ندارد. زمان رسول خادم آنقدر انتخابی تیم ملی مرحله داشت که  همه خسته شدند، یکی از مشکلاتی که پیش آمد همین بود. خوشبختانه در این چرخه فرسودگی نیست، من نظرم این است که راه بر اعمال نظر و اعزام کشتی گیر به تورنمنت غیراستاندارد با ۲ کیلو ارفاق گرفته شود، مسابقه‌ای که تست دوپینگ هم ندارد.


وی در پایان در مورد اینکه گفته شده این چرخه تدوین شده که سرمربیان تیم ملی کنار گذاشته شوند، گفت: من فکر نمی‌کنم فدراسیون چنین نظری را دنبال کند. آنها به دنبال اجرای فرآیند درست هستند. انگیزه بچه‌ها کم شده بود. کشتی باید وجود داشته تا کشتی گیر با انگیزه تمرین کند. با شیوه هایی که از قبل دیدیم انگیزه‌ای برای کشتی گیر نمی‌ماند ولی امروز بچه‌ها به صورت انفرادی و گروهی تمرین می‌کنند تا در انتخابی کشتی بگیرند و این ارزشمند است.   

تگ ها


کشتی فرنگی ناصر نوربخش