نورچشمی‌های سر الکس در منچستریونایتد

سر الکس فرگوسن، سرمربی افسانه‌ای منچستریونایتد در دوران حدودا ۳۰ساله‌اش در این باشگاه بازیکنان گران‌قیمت زیادی را به خدمت گرفت....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، سر الکس فرگوسن بدون شک موفق‌ترین مربی تاریخ منچستریونایتد و افسانه شماره یک این باشگاه است. سر الکس در دوران حدودا ۳۰ ساله به دست داشتن سکان هدایت شیاطین سرخ بازیکنان گران‌قیمت زیادی را به خدمت گرفت که برخی از آنها موفق بوده و برخی در این تیم با وجود انتظارهای بالا ناکام ماندند. در این یادداشت به ۱۰ نفر از مهم‌ترین ستاره‌های گران‌قیمتی که سر الکس در دوران حضورش در یونایتد خرید پرداخته و موفقیت یا عدم موفقیت‌شان را بررسی می‌کنیم.

۱۰ آنتونیو والنسیا

هزینه : ۱۸ میلیون یورو

این ستاره  اکوادوری زمانی که بازیکن ویگان بود توجه سر الکس را جلب کرده و در سال ۲۰۰۹ به منچستریونایتد منتقل شد. او با اینکه نام پرآوازه‌ای پیدا نکرد ولی در یک دهه حضور در اولدترافورد یکی از بازیکنان مورد علاقه سرالکس بود.

موفق

۹ اوون هارگریوز

هزینه: ۱۹ میلیون یورو

هارگریوز در همان سال جذب آنتونیو والنسیا به یونایتد پیوست. فرگوسن به هارگریوز امید زیادی داشت ولی این ستاره کانادایی با مصدومیتهای متعدد روبرو شد و در سال ۲۰۱۱ باشگاه را ترک کرد

ناکام

۸ مایکل کریک

هزینه: ۲۱ میلیون یورو

کریک در سال ۲۰۰۶ برای سامان دادن به میانه میدان یونایتد به خدمت گرفت و در این وظیفه موفق بود.

موفق

۷ داوید دخیا

هزینه: ۲۱.۵ میلیون یورو

دخیای اسپانیایی در سال ۲۰۱۱ توسط سر الکس به خدمت گرفته شد. دخیا که برای پر کردن جای خالی ادوین فن درسار به خدمت گرفته شود ابتدا چندان موفق نبود ولی چیزی نگذشت که توانست خود را پیدا کرده و سالها به عنوان بهترین دروازه‌بان دنیا شناخته شود.

موفق

۶ رود فن نیستلروی

هزینه: ۲۱.۵ میلیون یورو

یونایتد این ستاره هلندی را در سال ۲۰۰۱ از آیندهوون به خدمت گرفت و او بلافاصله در اولدترافورد ستاره شد. نیستلروی در پنج فصل برای یونایتد ۱۵۰ گل به ثمر رساند.

موفق

۵ رابین فن پرسی

هزینه: ۲۷ میلیون یورو

فن‌پرسی مدت زیادی پیراهن یونایتد را به تن نکرد ولی پیوستن او به باشگاه در تابستان ۲۰۱۳ خبر بزرگی در فوتبال انگلیس بود. فرگوسن برای آخرین سال حضورش در یونایتد آماده می‌شد و خرید فن‌پرسی از آرسنال نه تنها ضربه‌ای روانی به حریف بود بلکه در نهایت قهرمانی شیاطین سرخ را به دنبال داشت.

موفق

۴ وین رونی

هزینه: ۳۰ میلیون یورو

وین رونی جوان در اورتون درخشیده بود و همه تیمهای بزرگ انگلیسی خواهان بدست آوردنش بودند ولی این سر الکس بود که در این مسابقه پیروز شد. سیزده سال بعد وین رونی، به رکورددار گلزنی تاریخ تیم محبوب دوران کودکی‌اش و همچنین تیم ملی انگلیس تبدیل شده بود

موفق

۳ خوان سباستین ورون

هزینه: ۳۱ میلیون یورو

سرالکس در سال ۲۰۰۱ برای جذب ورون تنها چیزی در حدود ۳۰ میلیون یورو پرداخت کرد ولی ورون با همین مبلغ گران‌ترین بازیکن انگلیسی آن روزها بود. با این همه اوضاع برای ستاره آرژانتینی در اولدترافورد خوب پیش نرفت و عملکرد نه چندان خوب او نسبت به روزهای درخشانش در ایتالیا باعث شد انتقادهای زیادی به ورون وارد شود.

ناکام

۲ ریو فردیناند

هزینه: ۳۴ میلیون یورو

فردیناند در سال ۲۰۰۲ به یونایتد پیوست و گران‌ترین مدافع دنیا و گران‌ترین بازیکن انگلیسی تا آن زمان شد. این مدافع مرکزی در سالهای بعدی به استوانه اصلی خط دفاعی یونایتد تبدیل شد و نام خود را به عنوان یکی از اسطوره‌ای باشگاه به ثبت رساند

موفق

۱ دیمیتار برباتوف

هزینه: ۳۵ میلیون یورو

گران‌قیمت‌ترین ستاره‌ خریداری شده توسط سر الکس فرگوسن برای منچستریونایتد دیمیتار برباتوف بود. این مهاجم بلغار در سال ۲۰۰۸ از تاتنهام به خدمت گرفته شد و چهار فصل در یونایتد بازی کرد. او در نهایت راهی فولام شد. برباتوف با سبک بازی خاص خود منتقدین زیادی داشت ولی تکنیک درخشانش او را به یکی از درخشان‌ترین مهاجمین تاریخ فوتبال تبدیل کرده است.

موفق

بیشتر بخوانید:

فن خال: اخراج من تقصر وودوارد بود، نه مورینیو

ساها: کریس رونالدو با ۱۸ سالگی اش هیچ فرقی نکرده

 

 

تگ ها


سر الکس فرگوسن فوتبال جهان منچستر یونایتد لیگ برتر فوتبال